NewsMaker

Declarație NewsMaker. Opriți-vă.

Atunci când credeam că mai rău nu poate fi – s-a dovedit că poate. În 5 ani de când fac parte din NewsMaker, am învățat că nu întotdeauna vom fi înțeleși. Că poziția noastră principială, de a rămâne între baricade și de a oferi drept de exprimare tuturor vocilor ne poate aduce hate din ambele părți. Și asta se întâmplă ocazional. Însă mereu mă ia prin surprindere și doare la fel de tare de fiecare dată.

În această campanie electorală suntem mai divizați ca niciodată. Am revenit la etichetări, fobii, ură interetnică. Rețelele de socializare s-au transformat în câmp de luptă. În toată această agitație avem mai multe de spus decât de ascultat. Nu ne mai auzim, nu ne mai înțelegem. Și războiul politic a provocat un război în presă, după principiul „cine nu e cu noi e împotriva noastră”.

Astăzi o colegă de-a mea a fost atacată și mustrată public într-un chat comun pentru jurnaliști, cu titlul „proeuropeni”. Din cauza unei știri în care figurează Alexandr Stoianoglo. Pentru că nu a fost pe placul unor colegi de breaslă. O știre pe care nici măcar nu a scris-o ea. A fost acuzată că nu știe ce înseamnă o știre, că lucrează pentru o redacție finanțată din surse obscure și s-a propus înlăturarea ei din grupul comun. 

Nu putem trece cu vederea acest incident. Oameni buni, colegi, vecini. Există viață și după alegeri. Haideți să facem diferență între activism politic și rolul de jurnaliști. Să ne amintim că rolul nostru nu este „să facem front comun” în favoarea unuia sau altui candidat, ci să informăm și să arătăm realitatea. Să nu luăm oamenii de proști, să îi considerăm incapabili de a distinge adevărul de minciună. Să ne dezvoltăm gândirea critică, să ne respectăm și ascultăm unii pe alții. Să fim deschiși pentru comunicarea cu oamenii cu păreri diferite. Doar așa vom fi o societate civilizată și democratică.

Nu căutați dușmani, nu vă revărsați furia pe alți oameni. Astfel de acțiuni nu aduc nimic constructiv pentru noi, ca indivizi, ca societate, ca oameni care împărțim aceeași țară. Publicul are nevoie de jurnalism onest, nu de platforme de propagandă electorală.

Din fericire, nu toți gândesc la fel ca voi.

Stela Untila, redactor-șef NewsMaker

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nicanor Ciochină rămâne deocamdată primar de Boldurești? Precizările CEC

Comisia Electorală Centrală (CEC) a anunțat că a luat act de hotărârea Judecătoriei Ungheni privind anularea rezultatelor turului doi al alegerilor locale noi din comuna Boldurești, raionul Nisporeni, precum și invalidarea mandatului de primar al lui Nicanor Ciochină. Totuși, instituția subliniază că decizia instanței poate fi pusă în aplicare doar după ce va fi emisă o hotărâre definitivă.

„CEC a luat act de dispozitivul hotărârii instanței de judecată. Atragem atenția că aceasta poate fi pusă în executare doar după emiterea unei hotărâri definitive”, precizează instituția.

Amintim că Judecătoria Ungheni a anulat rezultatele turului doi al alegerilor locale noi din comuna Boldurești, raionul Nisporeni, precum și validarea mandatului de primar al lui Nicanor Ciochină, învinuit de moartea unui copil.

Decizia poate fi atacată cu apel în termen de trei zile la Curtea de Apel Nord.

Dumitru Buliga, avocatul lui Nicanor Ciochină, a declarat că decizia Judecătoriei Ungheni cu privire la anularea hotărârii Consiliului Electoral al Circumscripției Electorale Boldurești privind confirmarea turului doi de scrutin din 1 iunie și validarea mandatului de primar obținut de clientul său este una „neîntemeiată”. Avocatul a spus pentru TVR Moldova că va contesta hotărârea la Curtea de Apel Nord.

***

Nicanor Ciochină, învinuit că ar fi accidentat mortal un copil și a fugit de la locul accidentului, a obținut cele mai multe voturi în turul al doilea al alegerilor locale din comuna Boldurești, raionul Nisporeni. Acesta a fost reales primar cu o diferență de 13 voturi – a obținut 615 voturi, iar contracandidatul său, 602.

Pe 1 iunie a avut loc turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar în comuna Boldurești din raionul Nisporeni, satul Tabani din raionul Briceni, comuna Chiperceni din raionul Orhei și satul Talmaza din raionul Ștefan Vodă. În turul doi de scrutin, se consideră ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi.










Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: