Directivele UE și impactul lor asupra sectorului TIC din Moldova: dialog strategic pe 26 noiembrie

Asociația Națională a Companiilor din Domeniul TIC (ATIC) invită companiile din sectorul tehnologiilor informaționale și comunicațiilor să participe la conferința „Foaia de parcurs a sectorului IT al Moldovei către UE: de la riscuri la oportunități”, care va avea loc pe 26 noiembrie 2025, începând cu ora 10:00, la Tekwill (str. Studenților 9/11, Chișinău).

Evenimentul deschide o serie de discuții și ateliere sectoriale dedicate consolidării capacităților de conformare, alinierii la standardele europene și pregătirii companiilor pentru transformările tehnologice și operaționale pe care le va implica integrarea în piața digitală europeană.

O discuție esențială despre impactul directivelor europene asupra industriei TIC

Republica Moldova parcurge un proces amplu de armonizare la standardele europene, iar acest parcurs aduce o serie de oportunități pentru întreaga comunitate TIC. În cadrul conferinței va fi prezentată o imagine de ansamblu asupra principalelor directive europene și asupra cadrului de politici digitale care vor influența, în următorii ani, funcționarea și competitivitatea companiilor din sector.

Participanții vor putea înțelege modul în care directivele UE vor fi transpuse în legislația națională și ce implicații practice vor avea asupra activității – de la securitate cibernetică și protecția datelor, până la accesibilitate, concurență, mediul operațional și fiscalitate.

Contextul european și schimbările pentru industria TIC

Industria TIC din Republica Moldova traversează o etapă de transformare profundă, determinată de noile reglementări europene și de reformele naționale conexe. Directive precum Cyber Resilience Act, GDPR, Accessibility Directive, alinierea la principiile europene privind ajutoarele de stat și aplicarea standardelor internaționale de impozitare (inclusiv OECD – Pilonul II) vor influența modul în care sunt dezvoltate, securizate și furnizate serviciile și produsele digitale.

În acest context, conferința devine un spațiu esențial de dialog între sectorul public, cel privat și partenerii de dezvoltare, fiind relevantă pentru toate companiile TIC care desfășoară activități în Republica Moldova și care trebuie să se pregătească pentru schimbările ce vor urma.

Agenda conferinței: perspective, dialog și viziune pentru sectorul TIC

Evenimentul va include o retrospectivă a evoluției sectorului TIC în ultimul deceniu, prezentată de reprezentanți ATIC, împreună cu reprezentanți ai Guvernului și ai agențiilor relevante, precum și ai partenerilor – BERD și Innovate Moldova.

Sesiunea principală, „Moldova’s IT Roadmap to the EU”, va aborda directivelor europene relevante pentru industria TIC și va include o discuție despre viitorul regimului fiscal, concurența loială și politicile de ajutor de stat. Intervențiile vor fi susținute de experți locali și internaționali, reprezentanți ai ATIC, ai autorităților relevante și ai mediului de afaceri.

Doritorii de a participa sunt rugați să confirme prezența până la 24 noiembrie 2025, completând formularul de înregistrare disponibil la:  https://forms.gle/5zVb7vNaN9qrAgNa6

Evenimentul marchează și lansarea unui ciclu de discuții tehnice și consultări tematice. ATIC va organiza în anul 2026 o serie de evenimente dedicate, structurate pe subiecte prioritare – de la reglementări europene și fiscalitate, până la securitate cibernetică, conformitate și standarde tehnice – la care vor avea acces atât membrii ATIC, cât și întreaga comunitate TIC.

Conferința „Foaia de parcurs a sectorului IT al Moldovei către UE: de la riscuri la oportunități” este organizat de ATIC cu susținerea Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), cu contribuția financiară a Uniunii Europene și beneficiază de sprijinul programului Innovate Moldova, finanțat de Suedia și Regatul Unit.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Sprijin financiar pentru producătorii de lapte. Când începe depunerea dosarelor

Crescătorii de animale pot beneficia de sprijin financiar acordat per kilogram de lapte comercializat (de oaie, capră și vacă), în cadrul Apelului VII de plăți directe în sectorul zootehnic destinat producătorilor de lapte. Dosarele vor putea fi depuse în perioada 6 iulie – 14 august. Anunțul a fost făcut de Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA).

Potrivit AIPA, sprijinul financiar vizează producătorii de lapte care dețin exploatații zootehnice autorizate sanitar-veterinar și nu au restanțe la plata impozitelor și taxelor către bugetul public național. De asemenea, solicitanții trebuie să fie membri ai unei asociații de profil a producătorilor agricoli și să nu figureze în lista de interdicție a beneficiarilor de subvenții. Totodată, aceștia nu trebuie să fie în proces de insolvabilitate sau lichidare.

Cererile de finanțare se depun la direcțiile teritoriale ale AIPA, în termenul stabilit, împreună cu actele prevăzute de cadrul normativ. Modelul cererii, lista documentelor necesare și alte detalii privind condițiile de accesare a sprijinului sunt disponibile pe pagina oficială a instituției.

AIPA îi îndeamnă pe producătorii eligibili să consulte din timp condițiile apelului și să depună dosarele complete în perioada de recepționare a cererilor.

The Financial Express

Zelenski și Trump au discutat despre invazia rusă din Ucraina: „Există o perspectivă reală de a încheia acest război”

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a discutat la telefon cu omologul său american, Donald Trump, de Ziua Independenței Statelor Unite ale Americii. Cei doi au abordat războiul din Ucraina, iar Zelenski a declarat că există „o perspectivă reală” pentru încheierea conflictului.

Vladimir Zelenski a mulțumit pentru sprijinul acordat de SUA Ucrainei în contextul războiului de amploare. „Apreciem enorm faptul că America ne sprijină în apărarea independenței noastre”, a scris președintele Ucrainei pe canalul său de Telegram, după convorbirea cu Trump.

El a mai declarat că „există o perspectivă reală de a încheia acest război, iar determinarea Americii va fi decisivă”. Acesta a precizat că s-a convenit continuarea discuțiilor în cadrul unei întâlniri directe la summit-ul NATO de la Ankara.

Donald Trump a fost felicitat cu o ocazia Zilei Independenței SUA și de președintele Federației Ruse, Vladimir Putin. Consilierul prezidențial Iurii Ușakov a declarat că, în cadrul unei convorbiri telefonice, Putin a subliniat „importanța păstrării cu grijă a paginilor comune de istorie” care leagă Rusia și SUA, inclusiv a „alianței din timpul celui de-Al Doilea Război Mondial”.

În discuția telefonică dintre Trump și Putin, a precizat un consilier al președintelui SUA, a fost abordat și războiul din Ucraina. Trump, potrivit lui Ușakov, și-a reafirmat disponibilitatea de a contribui la încetarea rapidă a ostilităților și la identificarea unor soluții pentru depășirea crizei.

Președintele nostru a prezentat imaginea reală de pe câmpul de luptă, unde forțele armate ruse avansează constant, eliberând localitate după localitate”, a spus Ușakov, citat de TASS.

Amintim că, în iunie, după summit-ul G7 la care a participat și liderul de la Washington, președintele Franței, Emmanuel Macron, a declarat că Donald Trump și-a schimbat poziția privind perspectivele Ucrainei în războiul cu Rusia. Potrivit lui Macron, anterior, Trump considera că Ucraina „va pierde”, însă între timp a ajuns la concluzia că afirmațiile potrivit cărora „ucrainenii vor cădea și nu vor supraviețui iernii” s-au dovedit a fi neadevărate.

Financial Times a scris, cu referire la surse, că, în timpul summit-ului G7, Trump s-a arătat „extrem de impresionat și încurajat” de campania Ucrainei de atacuri cu rază lungă de acțiune asupra țintelor aflate în interiorul Rusiei, inclusiv din sectorul energetic.

La rândul său, Kyiv Independent, citând un oficial ucrainean de rang înalt, a scris la sfârșitul lunii iunie că Trump l-ar fi îndemnat în privat pe Vladimir Zelenski să adopte o abordare „mai îndrăzneață” față de Rusia.

Aproape 150 000 lei într-o lună: ce salarii a încasat Anastasia Taburceanu la MoldATSA

Anastasia Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu, vizată de un scandal privind salarizarea sa la MoldATSA, a încasat peste 1,2 milioane de lei în perioada în care a activat la întreprinderea de stat. Potrivit unor informații publicate de portalul „Cu Sens”, cel mai mare salariu ridicat de aceasta a fost de 149 050 de lei.

Anastasia Taburceanu a primit următoarele salarii la MoldATSA din iunie 2025, când a fost angajată la întreprinderea de stat, și până în mai 2026:

  • iunie 2025 – 58 744 lei;
  • iulie 2025 – 60 720 lei;
  • august 2025 – 124 910 lei;
  • septembrie 2025 – 70 303 lei;
  • octombrie 2025 – 79 650 lei;
  • noiembrie 2025 – 82 418 lei;
  • decembrie 2025 – 149 050 lei;
  • ianuarie 2026 – 135 840 lei;
  • februarie 2026 – 137 366 lei;
  • martie 2026 – 91 150 lei;
  • aprilie 2026 – 116 510 lei;
  • mai 2026 – 107 799 lei.

Facebook/CU SENS

Amintim că Anastasia Taburceanu a declarat anterior că salariul său de bază la MoldATSA, unde a activat în calitate de purtătoare de cuvânt, a fost de 25 700 de lei, susținând că restul veniturilor ar proveni din „suplimentele prevăzute de legislație și de actele normative interne”.

Scandalul privind salarizarea Anastasiei Taburceanu a izbucnit în iunie, după ce o investigație a Ziarului de Gardă a arătat că aceasta a fost remunerată cu peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate în calitate de purtătoare de cuvânt la întreprinderea de stat MoldATSA. Potrivit investigației, în 2026 remunerația lunară a acesteia a depășit 120 000 de lei, fiind de aproximativ opt ori mai mare decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mare decât salariul președintei Maia Sandu.

Pe fondul controversei, Taburceanu a depus cerere de demisie din cadrul MoldATSA și a anunțat că va restitui sumele încasate ca sporuri și adaosuri la salariul de bază pentru întreaga perioadă în care a activat la întreprinderea de stat.

Într-o primă reacție, președinta Maia Sandu a declarat că nu a avut nicio implicare în angajarea verișoarei sale la MoldATSA. Șefa statului a calificat drept nejustificate salariul și sporurile încasate de aceasta și a afirmat că banii primiți nemeritat trebuie restituiți.

zdg.md

Expertiza medico-legală în cazul Ludmilei Vartic, finalizată. Sora victimei denunță întârzieri

Expertiza medico-legală în cazul decesului Ludmilei Vartic a fost finalizată, iar draft-ul acesteia a fost transmis expertei din România implicate în proces. Anunțul a fost făcut pe 4 iulie de avocata familiei Vartic, Violeta Gașițoi. Între timp, sora victimei a criticat întârzierea efectuării expertizei.

Într-un final, draft-ul expertizei medico-legale a fost transmis în România, doamnei doctor implicate în această procedură. Dacă nu vor apărea impedimente, în următoarele zile această etapă ar urma să fie finalizată. Ulterior, urmează să primim acces din partea organelor de urmărire penală la raportul de expertiză pentru a lua cunoștință de concluziile experților”, a declarat Violeta Gașițoi.

Între timp, Victoria Tatarinov, sora Ludmilei Vartic, a publicat un mesaj în care a denunțat întârzierile în efectuarea expertizei medico-legale.

Timp de aproximativ două luni, avocații au solicitat explicații privind stadiul expertizei medico-legale, care trebuia să fie gata în cel mult o lună. Au fost oferite explicații telefonice și răspunsuri generale, însă procedura părea blocată. Apărătoarele noastre primeau o informație, iar experta din România – alte informații. În momentul în care au solicitat, pe 2 iulie, în scris, detalii despre toate acțiunile întreprinse, instituțiile contactate și motivele reale ale întârzierilor, lucrurile s-au mișcat rapid, astfel încât pe 3 iulie expertiza a fost finalizată și transmisă în România pentru opinie. Acest fapt ridică o întrebare firească: dacă acest lucru era posibil acum, de ce nu a fost posibil la începutul lunii iunie, așa cum era preconizat? Ce a împiedicat efectuarea acestor acțiuni până acum?”, a menționat ea.

Victoria Tatarinov a mai spus că urmează și expertiza psihologică post-mortem, care va fi efectuată cu sprijinul unui expert internațional, însă familia nu dispune de suma necesară. Potrivit acesteia, Agenția Națională de Prevenire și Combatere a Violenței împotriva Femeilor și a Violenței în Familie, care promisese anterior acoperirea cheltuielilor, a informat avocatele că nu mai are fonduri pentru finanțarea expertizei.

Aceasta a făcut apel la cetățeni să doneze pentru a aduna banii necesari.

Amintim că Ludmila Vartic, fostă educatoare la o grădiniță din Hîncești și mamă a două fetițe, a decedat pe 3 martie 2026 după ce ar fi căzut de la etajul 11 al unui bloc din Chișinău. Mai multe ONG-uri și activiști au calificat cazul drept femicid, susținând că soțul acesteia, Dumitru Vartic, ar fi exercitat abuzuri asupra femeii timp de mai mulți ani. Dumitru Vartic a respins acuzațiile. Pe fondul reacțiilor publice, Dumitru Vartic și-a dat demisia din funcția de vicepreședinte al raionului Hîncești. De asemenea, Partidul Acțiune și Solidaritate l-a exclus din rândurile sale.

Pe marginea cazului a fost inițiat un dosar.

Pe 22 mai, Dumitru Vartic a fost pus sub învinuire, după ce inițial a avut statut de bănuit în cauza penală. Bărbatului i se incriminează două capete de acuzare: de violență în familie soldată cu tentativă de sinucidere și violență în familie soldată cu sinuciderea victimei. În privința acestuia a fost aplicată măsura preventivă sub formă de obligare de a nu părăsi țara, cu aplicarea consemnului la frontieră.

Roman Mihăieș, avocatul lui Dumitru Vartic, a catalogat punerea clientului său sub acuzare drept „neîntemeiată” și „nelegitimă”. El a depus o plângere pentru anularea acuzațiilor.

Andrei Mardari / NewsMaker

Cer noros și maxime de +28°C: cum va fi vremea duminică, în Moldova

Vremea va fi stabilă în Republica Moldova duminică, 5 iulie. Potrivit meteorologilor, cerul va fi predominant noros, iar temperaturile vor rămâne ridicate.

În nordul țării, temperatura aerului va ajunge până la +24°C pe parcursul zilei. Noaptea, mercurul din termometre va coborî până la +13°C.

În raioanele centrale și în Chișinău se vor înregistra până la +26°C în timpul zilei, iar noaptea temperaturile vor coborî până la +14°C.

În sudul țării, meteorologii prognozează maxime de până la +28°C, în timp ce pe timpul nopții valorile termice vor ajunge la +17°C.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: