NewsMaker / Tudor Mardei

Dmytro Kuleba, eliberat din funcția de ministru de Externe al Ucrainei. Rada Supremă a aprobat demisia

Rada Supremă de la Kiev a aprobat, în timpul ședinței din 5 septembrie, demisia ministrului Afacerilor Externe, Dmytro Kuleba. Anunțul a fost făcut de deputatul ucrainean Yaroslav Jeleznyak pe canalul său de Telegram. 

Deputatul Yaroslav Jeleznyak a comunicat că 240 de membri ai Radei Supreme au votat în favoarea demisiei lui Dmytro Kuleba. Alți 45 de deputați s-au abținut, 44 nu au votat, iar unul a votat împotrivă.

Precizăm că Dmytro Kuleba a înaintat Radei Supreme cererea de eliberare din funcție în data de 4 septembrie. Demisia lui Kuleba face parte dintr-o remaniere mai largă a Cabinetului de miniștri de la Kiev: în ultimele zile, au mai demisionat ministrul Industriilor Strategice,Alexandr Kamîșin, ministrul Justiției, Denis Malyuska, ministrul Reintegrării Teritoriilor Ocupate Temporar, Irina Vereșciuk, ministrul Protecției Mediului și Resurselor Naturale, Ruslan Streleț, și viceprim-ministrul pentru Integrare Europeană, Olga Stefanișina.

Publicația „Суспільного” scrie că președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a participat, în seara de 4 septembrie, la o reuniune a partidului „Slujitorul Poporului”, în cadrul căreia a comentat demisia lui Dmytro Kuleba. Potrivit unui interlocutor al publicației, care a fost prezent la reuniune, liderul de la Kiev ar fi spus că Kuleba „nu are suficientă energie pentru promovarea furnizării de arme” în contextul invaziei ruse.

Dmytro Kuleba însuși nu a comentat motivele demisiei sale.

El a ocupat funcția de ministrul de Externe al Ucrainei din anul 2020. A condus diplomația ucraineană pe parcursul invazie ruse pe scară largă asupra Ucrainei, care a început pe 24 februarie 2022.


Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Хотите поддержать то, что мы делаем?

Вы можете внести вклад в качественную журналистику, поддержав нас единоразово через систему E-commerce от банка maib или оформить ежемесячную подписку на Patreon! Так вы станете частью изменения Молдовы к лучшему. Благодаря вашей поддержке мы сможем реализовывать еще больше новых и важных проектов и оставаться независимыми. Независимо от того, как вы нас поддержите, вы получите небольшой подарок. Переходите по ссылке, чтобы стать нашим соучастником. Это не сложно и даже приятно.

Поддержи NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

РИА Новости

Guțul, felicitare din închisoare pentru Putin: „Oamenii noștri văd în Rusia un garant al păcii pe pământ”

Bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul – condamnată pentru finanțarea ilegală a fostului partid „Șor” – i-a transmis un mesaj de felicitare președintelui Federației Ruse, Vladimir Putin, cu ocazia zilei sale de naștere. Din Penitenciarul nr. 13, unde își ispășește pedeapsa, Guțul l-a numit pe liderul de la Kremlin, care a pornit în 2022 un război împotriva Ucrainei, „un simbol al forței și al dreptății” și un „garant al păcii”.

„Găgăuzia își amintește întotdeauna cu recunoștință sprijinul pe care Rusia l-a oferit și continuă să-l ofere autonomiei noastre. Acesta nu înseamnă doar proiecte umanitare și sociale, ci și un sprijin moral pentru oamenii noștri, care văd în Rusia un partener strategic și un garant al păcii pe pământ”, a scris Guțul în mesajul transmis prin intermediul avocaților săi.

Bașcana, care s-a întâlnit personal cu Putin, după ce Rusia a invadat militar țara vecină, i-a dorit liderului de la Kremlin ca „munca” sa „să continue să întărească prietenia dintre popoarele noastre, iar Rusia să rămână scutul și sprijinul pentru milioanele de oameni care cred în dreptate și progres”.

***

Menționăm că, în februarie 2022, armata rusă – la ordinul lui Putin – a invadat Ucraina. Deși nici Kievul, nici Moscova nu oferă date despre pierderile suferite, o estimare din septembrie 2025 a The Wall Street Journal indică că pierderile totale ale armatei Rusiei și Ucrainei de la începutul invaziei rusești ar putea depăși un milion de soldați.

În 2023, Curtea Penală Internațională, cu sediul la Haga, a emis mandat internațional de arest pe numele președintelui rus Vladimir Putin, pentru deportarea ilegală a copiilor din Ucraina.

Autoritățile Republicii Moldova, de rând cu țările occidentale, au reiterat în această susținerea necondiționată pentru Ucraina și a condamnat acțiunile Rusiei împotriva țării vecine.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: