Facebook/Siegfried Muresan

(DOC) Comitetul parlamentar UE-Moldova, întrunit la Chișinău, cere ca negocierile de aderare să înceapă cât mai repede

Parlamentul de la Chișinău a găzduit cea de-a 12-a reuniune a Comitetului Parlamentar de Asociere UE-Moldova. În cadrul întrunirii, Comitetul a adoptat o declarație în care se solicită instituțiilor UE să înceapă negocierile de aderare cu Republica Moldova îndată ce țara noastră îndeplinește cele nouă recomandări înaintate în Avizul său. 

În document se solicită Comisiei Europene să comunice Republicii Moldova, în timp util, condițiile suplimentare necesare procesului de aderare și să asiste țara noastră în pregătirea unei strategii cuprinzătoare de preaderare.

De asemenea, parlamentarii cer instituțiilor europene să asigure sprijin financiar rapid și suplimentar, inclusiv fonduri europene nerambursabile, pentru a susține procesul de aderare a Republicii Moldova și pentru gestionarea crizei energetice din Moldova.

În context, se solicită Comisiei Europene să ofere Republicii Moldova, cât mai curând posibil, acces la Instrumentul de asistență pentru preaderare (IPA III).

La fel, Comitetul Parlamentar de Asociere UE – Moldova invită UE să sprijine țara noastră în modernizarea capacităților de apărare și în consolidarea securității, stabilității și rezilienței naționale, având în vedere provocările de securitate cu care se confruntă.

Comitetul Parlamentar de Asociere salută progresele investigațiilor în câteva dosare anticorupție răsunătoare, precum și eforturile continue ale Moldovei în domeniul justiției și al luptei cu corupția. În același timp, „observă cu satisfacție că Parlamentul ales și-a arătat voința și abilitatea de a susține programul ambițios de reforme al Guvernului moldovean, adoptând rapid o serie de acte legislative în scopul de a reforma ramura judecătorească, a combate corupția, a digitaliza economia și a ridica pensiile minime”.

Parlamentarii mai cer încheierea unui acord între Uniunea Europeană și Republica Moldova privind eliminarea tarifelor de roaming, precum și liberalizarea totală a comerțului și transportului din Moldova în Uniunea Europeană și accelerarea integrării Republicii Moldova în piața unică europeană.

De menționat că ieri, Parlamentul a găzduit cea de-a 12-a reuniune a Comitetului Parlamentar de Asociere UE – Moldova. Sesiunea a fost coprezidată de vicepreședintele Parlamentului Mihail Popșoi și europarlamentarul Siegfried Mureșan, președintele Delegației UE la CPA UE-Moldova. Reuniunea a fost prima de la acordarea statutului de țară candidată UE Republicii Moldova în iunie.

Comitetul Parlamentar de Asociere reprezintă forumul parlamentar al Acordului de Asociere UE – Republica Moldova. Din el fac parte membri numiți atât de de Parlamentul Republicii Moldova, cât și de Parlamentul European, care se întrunesc de două ori pe an, alternativ la Chișinău și Bruxelles.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ДСНС Миколаїв

Noapte de foc în Ucraina și Rusia: incendiu la un depozit de petrol din Soci, rachete rusești în Nikolaev

În orașul Soci, aflat în regiunea Krasnodar a Rusiei, a izbucnit un incendiu la un depozit de petrol. Flăcările au cuprins un rezervor de combustibil, iar peste 100 de persoane intervin la fața locului. Cel puțin acestea sunt informațiile comunicate de autoritățile ruse în dimineața zilei de 3 august, care au precizat că orașul a fost ținta unui atac cu drone. De cealaltă parte, Ucraina afirmă că Rusia a lansat un atac aerian asupra teritoriului ucrainean cu 83 de mijloace – inclusiv 76 de drone și o rachetă balistică. La Nikolaev, a fost lovit de rachete un cartier rezidențial. Șapte civili au fost răniți.

Primarul orașului Soci, Andrei Proșunin, a anunțat în dimineața zilei de 3 august că la un depozit de petrol din raionul Adler a izbucnit un incendiu. Incendiul a cuprins un rezervor de combustibil. Potrivit informațiilor preliminare, victime nu sunt. Guvernatorul regiunii Krasnodar, Veniamin Kondratiev, a spus că, noaptea trecută, „orașul Soci a fost supus unui atac cu drone de regimul de la Kiev” și a menționat că, „în raionul Adler, fragmentele unei drone au lovit o cisternă cu produse petroliere, ceea ce a dus la izbucnirea unui incendiu”. El a adăugat că la fața locului acționează 127 de persoane și 35 de unități de tehnică.

În regiunea Voronej au fost distruse 15 drone peste noapte, a anunțat guvernatorul regiunii, Aleksandr Gusev. Potrivit acestuia, patru persoane au fost rănite. În urma unui incendiu, o casă privată a fost distrusă, iar mai multe locuințe au suferit pagube. El a menționat că flăcările au avariat, de asemenea, un magazin auto.

Ministerul Apărării din Rusia a raportat că, în noaptea de 3 august, forțele ruse de apărare antiaeriană au distrus și interceptat 93 de drone ucrainene.

De cealaltă parte, forțele aeriene din Ucraina au anunțat că Rusia a lansat în noaptea de 2 spre 3 august un atac aerian cu 83 de mijloace — 76 drone, o rachetă balistică Iskander-M, 5 rachete ghidate antiaeriene S-300/S-400 și o rachetă de croazieră X-22. Potrivit militarilor, au fost doborâte și neutralizate 60 de drone și o rachetă Iskander-M. Au fost înregistrate lovituri ale 6 rachete și 16 drone în 8 locații, iar resturile doborâte au căzut în 2 locații.

Serviciul pentru Situații de Urgență din Nikolaev a raportat că armata rusă a lansat un atac cu rachete asupra unui cartier rezidențial din Nikolaev. În urma atacului, șapte civili au fost răniți. Trei dintre aceștia au fost internați la spital. Au fost avariate clădiri și case particulare, 6 mașini, un magazin și o filială poștală. La locurile impactului au izbucnit incendii.

Pe 3 august 2025 se împlinesc 1257 de zile de când Rusia a declanșat războiul împotriva Ucrainei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: