Андрей Мардарь / NewsMaker

DOC „Desfășoară acțiuni de schimbare a regimului constituțional”. De ce Rizea fost extrădat din Moldova 

Pe rețelele de socializare a fost publicat un document pe baza căruia ar fi fost extrădat din Republica Moldova ex-deputatul român Cristian Rizea. Potrivit actului, Rizea ar fi pregătit și desfășurat „acțiuni îndreptate spre schimbarea prin violență a regimului constituțional, subminarea sau suprimarea suveranității, independenței și integrității teritoriale a țării”. 

Conform constatărilor organelor abilitate să asigure securitatea statului, s-a stabilit că cetățeanul României, Rizea Cristian, născut la 12.04.1969, pregătește și desfășoară acțiuni îndreptate spre schimbarea prin violență a regimului constituțional, subminarea sau suprimarea suveranității, independenței și integrității teritoriale a țării, activități cu elemente de factură criminală, acțiuni calificate ca pericol deosebit pentru securitatea statului”, se arată în document.

Totodată, se precizează în documentul publicat, că „menționatul încalcă în mod flagrant și sistematic prevederile Codului contravențional, prezentând pericol pentru ordinea și securitatea publică”.

În același timp, în privința acestuia sunt inițiate mai multe acțiuni civile pentru imixtiunea în viața personală a persoanelor și lezarea onoarei, demnității și reputației profesionale”, se mai arată în documentul care ar fi fost semnat de directorul Inspectoratului General pentru Migrație Mihail Vodă.

Facebook/Sorin Stati

Fostul deputat român Cristian Rizea s-a refugiat la Chişinău în 2017, cu o lună înainte de a fi condamnat în prima instanţă în România la 4 ani şi 8 luni de închisoare pentru acţiuni de corupţie.

Rizea a devenit cunoscut publicului larg din Republica Moldova la sfârşitul primăverii anului 2021, când s-a lansat în politică cu formaţiunea NOI. Ulterior, el a început să înregistreze video şi să distribuie pe reţelele de socializare aşa zisele „dezvăluri”, în urma cărora a fost denunţat de mai multe ori pentru defăimare.

Rizea a fost lipsit, la finele anului 2021, de dreptul de a avea statut de refugiat pe teritoriul Republicii Moldova. Decizia a fost luată de Curtea de Apel Chişinău, care a mai respins şi solicitarea lui Rizea privind suspendarea decretului prezidenţial din 2020 prin care i-a fost retrasă cetăţenia Republicii Moldova.

Ex-deputatul român a fost extrădat din Republica Moldova în România, în seara zilei de 27 aprilie 2023. Acesta a fost declarat persoană indizerabilă pe teritoriul Republicii Moldova pe un termen de 15 ani. „Declararea străinului persoană indezirabilă este o măsură asiguratorie, dispusă împotriva unui străin care a desfăşurat, desfăşoară ori în a cărui privinţă există indicii temeinice că intenţionează să desfăşoare activităţi de natură să pună în pericol securitatea naţională sau ordinea publică”, declarau reprezentanții Inspectoratului General pentru Migrație.

În aceeași zi, autoritățile române au anunțat că Rizea urmează să fie încarcerat.

Pe 28 aprilie, presa din România a scris că Rizea a fost încarcerat în Penitenciarul din Vaslui, unde va rămâne pe durata perioadei de acomodare – carantina, cum este denumită oficial – timp în care se va finaliza procedura privind stabilirea închisorii unde va fi executată pedeapsa. Perioada de carantină în cazul persoanelor încarcerate se întinde pe durata a 21 de zile.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Noi.md

Textele Ministerului Culturii, scrise cu ChatGPT? Activist: „Ar costa mai ieftin să înlocuim angajații cu un abonament AI”

O postare recentă a Ministerului Culturii din Republica Moldova a stârnit reacții în spațiul public, după ce în textul publicat pe Facebook a apărut o notă atribuită instrumentului de inteligență artificială ChatGPT. Observația a fost făcută de activistul civic Vitalie Sprînceană, care a criticat instituția pentru folosirea AI în redactarea comunicărilor oficiale. De asemenea, a criticat și faptul că serviciul de comunicare al Ministerului ar folosi programe în limba rusă, în contextul în care instituția promovează valorile europene. În replică, purtătoarea de cuvânt a Ministerului, Liuba Lupașco, a explicat că postările nu sunt scrise integral cu ajutorul AI, iar unele texte sunt prelucrate punctual „pentru redactare și traducere în rusă”.

„Mai nou, Ministerul Culturii al Republicii Moldova își scrie și publică comunicatele de presă cu ChatGPT… De fapt, ChatGPT le scrie pentru Minister, iar angajații Ministerului… fac doar copy-paste”, a scris Sprînceană într-o postare în care a publicat o captură de ecran cu mesajul despre Festivalul DescOperă, însoțită de o notă vizibilă generată de AI.

Activistul a declarat că Ministerul „ar economisi bani publici dacă ar înlocui angajații serviciului de comunicare cu un abonament la ChatGPT”: „ În loc să angajăm un om care să copieze mesaje generate de Char Gpt și să le plaseze ca și comentariu oficial al Ministerului, n-ar fi mai bine ca ministerul să cumpere direct abonament la Chat Gpt și să elimine acest serviciu de comunicare cu publicul. Ne-ar costa mai ieftin decât cele câteva sute de mii de lei pe care le plătim din bani publici pentru fiecare angajat”.

De asemenea, Sprînceană a criticat faptul că angajații Ministerului ar folosi aplicații în limba rusă pentru a redacta conținutul publicat online.

„Am putea să ne mirăm de ce, într-un context în care e la modă să fii pro-european și să înjuri orice este rus, angajații celui mai pro-european minister (responsabil de organizarea tuturor sindrofiilor și manifestărilor patriotice pro-europene din ultimul an), folosesc programele în limba rusă… Am putea să ne întrebăm dacă nu cumva și politicile Ministerului Culturii (și altor instituții) sînt generate de Chat Gpt”, a mai scris activistul în postarea sa.

În replică, purtătoarea de cuvânt a Ministerului Culturii, Liuba Lupașco, a respins acuzațiile și a explicat că instituția nu folosește ChatGPT pentru a scrie comunicate de presă.

„Ministerul Culturii nu scrie cu ChatGPT, mai ales că, în cazul dat, agenda festivalului este una publică, pe DescOperă – Open Air Classical Music Festival, și mare noutate acolo nu e”, a declarat Liuba Lupașco.

Comunicatoarea a precizat că folosește ChatGPT pentru traduceri: „Angajata, adică eu, plasează uneori textele pentru redactare și traducere în rusă, și pentru că chatul asortează publicația cu kikițele acestea de pe Facebook, pentru care uneori nu găsesc timp…”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: