imagine simbol

DOC Guvernul lansează un sistem care va încadra cetățenii în categorii de vulnerabilitate energetică. Ce este „Eco-Voucherul”?

În Republica Moldova va fi creat un sistem informațional guvernamental care, printre altele, va avea pentru scop încadrarea consumatorilor casnici în categorii de vulnerabilitate. Acesta va fi compus din două module: „Vulnerabilitatea Energetică” și „Eco-Voucher”. Un proiect de hotărârea în acest sens va fi aprobat de Cabinetul de miniștri la ședința din 11 octombrie.

Potrivit proiectului de Hotărâre, Guvernul va dezvolta Sistemul Informațional „Vulnerabilitatea Energetică” (SIVE), pentru încadrarea consumatorilor casnici în categorii de vulnerabilitate energetică, pentru gestionarea și monitorizarea măsurilor finanțate din Fondul de reducere a vulnerabilității energetice.

SIVE va fi compus din două module:

– modulul „Vulnerabilitatea Energetică”– care va servi drept sursă informațională pentru gestionarea mecanismului de acordare a compensațiilor consumatorilor vulnerabili de energie, ca urmare a creșterii prețurilor reglementate la gazele naturale, energie electrică și/sau a tarifelor reglementate la energia termică, atribuirea consumatorilor în categoriile de vulnerabilitate energetică în baza criteriilor stabilite;

– modulul „Eco-Voucher” – care va servi drept sursă informațională pentru gestionarea mecanismului de susținere a programului de acordare a ajutorului financiar pentru eficientizarea consumului de resurse energetice a consumatorilor vulnerabili.

La crearea modulului „Vulnerabilitatea Energetică” se urmărește atingerea următoarelor scopuri specifice:

1) evidența centralizată automatizată a solicitanților și beneficiarilor de compensații;
2) evidența centralizată a furnizorilor de energie, pe categoriile de energie furnizată;
3) sporirea nivelului de calitate al asigurării informaționale, a autorităților administrației publice centrale și locale, prin utilizarea unei informații complexe și veridice despre solicitanții și beneficiarii de compensații la energie, inclusiv sprijinirea persoanelor fizice și juridice, partenerilor, donatorilor, organizațiilor non-guvernamentale în coordonarea acțiunilor și eforturile privind abordarea problematicii de vulnerabilitate energetică;
4) sporirea posibilității de soluționare a problemelor abordate de către solicitanții și beneficiarii de compensații, persoanele fizice și juridice, autoritățile administrației publice centrale și locale, parteneri, donatori, organizații nonguvernamentale prin reducerea timpului necesar soluționării cazului.

Iar la crearea modului „Eco-Voucher” se urmărește atingerea următoarelor scopuri specifice:

1) digitalizarea programelor de acordare a ajutorului financiar pentru eficientizarea consumului de resurse energetice și valorificare a surselor de energie regenerabilă;
2) monitorizarea procesului de implementare a programelor de acordare a ajutorului financiar pentru eficientizarea consumului de resurse energetice și valorificare a surselor de energie regenerabilă;
3) evidența centralizată automatizată a solicitanților și beneficiarilor de vouchere privind eficientizarea consumului de resurse energetice și valorificare a surselor de energie regenerabilă;
4) evidența centralizată a agenților economici participanți în cadrul programului „e-Voucher” și a filialelor afiliate acestora;

5) evidența centralizată a procesului de valorificare a voucherului atribuit beneficiarului final;
6) sporirea posibilității de soluționare a problemelor abordate de către solicitanții și beneficiarii programului de acordarea a ajutorului financiar pentru eficientizarea consumului de resurse energetice pentru reducerea vulnerabilității energetice, persoanele fizice și juridice, autoritățile administrației publice centrale și locale, parteneri, donatori, organizații non-guvernamentale prin reducerea timpului necesar soluționării cazului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ukweatherforecast.co.uk

NM Espresso: Fermierii au acordat autorităților un răgaz, reforma fiscală va fi revizuită, un val de caniculă se apropie de Moldova

Protestele fermierilor: continuare

Asociația «Forța Fermierilor» a suspendat protestele după întâlnirea avută cu autoritățile. Agricultorii au acceptat să facă o pauză până pe 30 iunie, timp în care Guvernul va revizui proiectul politicii fiscal-bugetare pentru anul 2027, care a stârnit nemulțumirea producătorilor agricoli.

Partidul «Democrația Acasă» a respins, la rândul său, acuzațiile poliției potrivit cărora deputatul formațiunii, Sergiu Ștefanco, ar fi lovit cu roata tractorului un polițist în timpul protestului. Reprezentanții partidului susțin că autoritățile încearcă să-i intimideze și afirmă că deputatul nu a rănit pe nimeni, întrucât polițistul «în mod evident nu a avut de suferit».


Demisia încă unei verișoare a Maiei Sandu

După Anastasia Taburceanu, și o altă verișoară a Președintei Maia Sandu și-a dat demisia. Este vorba despre Tatiana Batin, șefa cabinetului președintelui Parlamentului, Igor Grosu. Acesta a calificat gestul drept «o demisie de onoare».


Sandu: unirea și «succesorii»

Proiectul de lege din România privind unirea Republicii Moldova cu România este, în opinia Președintei Maia Sandu, ideea unui «agent al Moscovei», menită să «discrediteze ideea unirii». Astfel a comentat șefa statului inițiativa legislativă a partidului condus de Diana Șoșoacă.

Totodată, Maia Sandu a respins zvonurile potrivit cărora și-ar pregăti drept succesori pe fostul premier Dorin Recean sau pe fostul ministru de Externe Nicu Popescu.


#рилток: unirea și Găgăuzia

Tema unirii Republicii Moldova cu România a reaprins dezbaterile publice. Ce s-ar întâmpla cu Găgăuzia în cazul unirii? Ar putea autonomia invoca dreptul la autodeterminare? Și-ar putea declara independența sau și-ar putea păstra statutul special? Despre toate acestea, în noua ediție a proiectului #рилток, intitulată «Ancora unirii».

Între timp, Curtea Constituțională va examina pe 7 iulie sesizarea Ministerului Justiției privind alegerile din autonomie. Judecătorii vor decide dacă Adunarea Populară a Găgăuziei are competența de a aproba componența Comisiei Electorale Centrale a autonomiei.


Reforma fiscală a PAS: ce urmează

Guvernul pare dispus să renunțe la o parte dintre modificările prevăzute în proiectul politicii fiscal-bugetare pentru 2027. Despre măsurile fiscale care ar putea fi abandonate și cele care vor fi păstrate, NM relatează în articolul «Se anulează adaosul de 500 de lei la salariu».

La rândul său, Președinta Maia Sandu a îndemnat Cabinetul de miniștrisă nu se grăbească cu adoptarea reformei fiscale, întrucât proiectul «necesită îmbunătățiri».


Moldova și Rusia

Ambasada Rusiei a acuzat autoritățile Republicii Moldova că au blocat corespondența diplomatică, după ce, potrivit Moscovei, curieri diplomatici ruși au fost reținuți pe Aeroportul Internațional Chișinău.

Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, Lilian Darie, a fost convocat la Ministerul rus de Externe, unde i-a fost exprimat protestul pentru «încălcarea gravă a prevederilor fundamentale ale Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice».

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a respins acuzațiile, calificându-le drept neconforme cu realitatea.

În plus, Ministerul rus de Externe le-a recomandat cetățenilor ruși să evite călătoriile în Republica Moldova, susținând că verificările aplicate cetățenilor ruși pe aeroportul din Chișinău «au ajuns până la umilințe directe».


Combaterea dependențelor

Autoritățile Republicii Moldova pregătesc o strategie pentru următorii șapte ani privind drogurile și dependențele. Pentru prima dată, documentul nu se va referi doar la consumul de droguri. Despre motivele extinderii abordării, principalele riscuri identificate și schimbările propuse în politica statului — în articolul «Droguri, alcool, vape-uri și jocuri video».


Proiectul NM: ГОЛОСА / VOCI

Noua ediție a proiectului special «ГОЛОСА / VOCI» este dedicată regiunii transnistrene. Aproape toți interlocutorii NM, indiferent de regiunea din care provin, au spus același lucru: locuitorii de pe ambele maluri ale Nistrului rămân «ai noștri».

Jurnaliștii NM au discutat concluziile proiectului cu fostul vicepremier pentru Reintegrare, Alexandru Flenchea. Detalii — în materialul «Principala resursă a reintegrării nu este memoria, ci oamenii noi».


Pe scurt

La Strășeni, un polițist a împușcat mortal un deținut de 23 de ani care încerca să evadeze din clădirea instanței.

În Republica Moldova a fost destructurată o schemă de export ilegal în Rusia a unor produse destinate companiilor afiliate complexului militar-industrial rus.

Etnicii ucraineni care locuiesc în Republica Moldova vor putea obține cetățenia Ucrainei printr-o procedură simplificată.


Caniculă în Moldova

În Republica Moldova a fost emis cod roșu de pericol din cauza caniculei. Potrivit meteorologilor, pe 30 iunie și 1 iulie, în Chișinău și în sudul țării, temperaturile vor ajunge la +39…+41 grade.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: