(DOC) Ilan Șor îi datorează Maiei Sandu 50 de mii de lei și scuze publice. CSJ a menținut decizia Curții de Apel

Judecătorii de la Curtea Supremă de Justiție (CSJ) au menținut decizia primei instanțe și a Curții de Apel Chișinău prin care i-au dat câștig de cauză Maiei Sandu în dosarul în care este vizat deputatul fugar Ilan Șor. Magistrații au dispus că parlamentarul trebuie să dezmintă public afirmațiile potrivit cărora șefa statului a primit bani în plic și să îi achite acesteia despăgubiri în mărime de 50 de mii de lei. 

„Se consideră inadmisibil recursul declarat de către Ilan Șor, prin intermediul avocatului Vadim Banaru, împotriva deciziei din data de 7 iulie 2022 a Curţii de Apel Chişinău. Încheierea este irevocabilă”, se arată în decizia CSJ.

Decizia a fost pronunțată pe 22 februarie.

Amintim că, judecătorii i-au dat câștig de cauză Maiei Sandu în dosarul în care este vizat deputatul Ilan Șor, într-o decizie pronunțată pe 21 ianuarie 2021.

Magistrații Curții de Apel Chișinău (CA) au menținut decizia primei instanțe din 21 ianuarie 2021, prin care  Șor, este obligat să dezmintă public afirmațiile potrivit cărora președinta țării, Maia Sandu, ar fi primit bani în plic. Mai mult, parlamentarul, cercetat penal în Republica Moldova pentru spălare de bani, este obligat să-i achite președintei țării despăgubiri în valoare totală de 50 de mii de lei. Decizia a fost luată de înalta curte pe 7 iulie, curent, și publicată pe 18 octombrie.

Ilan Șor, a venit cu o reacție, menționând că își va cere scuze publice doar când „Maia Sandu își va vedea ceafa fără oglindă”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

„Ce să căutăm acolo?” MAN-ul lui Ceban nu va participa la consultările pentru desemnarea premierului

Liderul Partidului „Mișcarea Alternativă Națională” (MAN), Ion Ceban, a anunțat că deputații formațiunii sale nu vor participa la consultările pentru desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru. Anunțul a fost făcut pe 4 iulie.

„Ne cheamă pe toți la consultări cu privire la noul Guvern. Da ce să căutăm acolo? (…) Rugămintea mea este către deputații MAN: n-aveți ce căuta la aceste consultări”, a declarat Ceban în timpul unui eveniment al membrilor MAN, transmis live pe rețelele de socializare.

El a calificat consultările drept „mimare”. „Aveți suficiente capacități acolo ca să vă numiți pe cine vreți. (…) Într-o țară democratică, prim-ministru este liderul partidului care și-a asumat guvernarea în baza votului cetățenilor”, a adăugat Ceban.

Ulterior, pe o rețea de socializare, acesta a anunțat că Partidul MAN nu va participa la consultări.

Menționăm că partidul MAN face parte din fracțiunea parlamentară „Alternativa”, constituită din 7 membri. MAN are trei deputați în fracțiunea parlamentară: Olga Ursu, Angela Cutasevici și Gaik Vartanean.

***

În dimineața zilei de 3 iulie, Alexandru Munteanu a anunțat că își încheie mandatul de prim-ministru. Șefa statului a anunțat că săptămâna viitoare va începe consultările cu fracțiunile parlamentare în vederea desemnării unui candidat la funcția de prim-ministru.

Precizăm că demisia prim-ministrului atrage automat și demisia întregului Guvern. După demisie, Cabinetul de miniștri continuă să exercite doar funcțiile de administrare a treburilor publice până la învestirea unui nou Guvern. În această perioadă, Executivul nu mai dispune de un mandat politic deplin.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: