Андрей Мардарь / NewsMaker

DOC Votat. Bullying-ul va apărea în legislația Moldovei. Însă peste 6 luni

Peste circa șase luni, în legislația din Republica Moldova va fi introdusă noțiunea de bullying. Deputații au adoptat, în cadrul ședinței plenare din 17 februarie, un PROIECT de lege în acest sens.  

Astfel, va fi completat Codul educației cu noțiunea de bullying, care presupune o formă de agresivitate manifestată în mod intenționat, repetat și prin dezechilibru de putere între relațiile dintre copii, elevi sau studenți și care aduce prejudicii demnității umane. Fenomenul va fi recunoscut ca formă de violență psihologică, care are drept rezultat crearea unei situații de intimidare.

Totodată, după intrarea în vigoare a modificărilor, autoritățile responsabile vor elabora normele metodologice pentru aplicarea Legii și vor propune practici de prevenire și combatere a acestui fenomen.

Potrivit datelor statistice, în Republica Moldova, 86,8% dintre elevii claselor a VI-a – a XII-a sunt afectați de bullying. Cea mai alarmantă situație este în instituțiile de învățământ din Chișinău, unde fiecare al patrulea elev a fost victimă a acestui fenomen sau a asistat la situații de bullying.

Proiectul de lege a fost susținut cu votul a 78 de deputați și va intra în vigoare după șase luni de la publicarea în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Telegram/PSDE

PSDE a depus actele pentru parlamentare. Ulianovschi: „Venim în fața oamenilor cu un program de țară realist”

Partidul Social Democrat European (PSDE) a depus pe 8 august la Comisia Electorală Centrală (CEC) documentele pentru înregistrarea la alegerile parlamentare. Liderul PSDE, Tudor Ulianovschi, alături de candidații formațiunii, a fost la sediul autorității electorale pentru procedură.

Potrivit unui comunicat al PSDE, toți candidații incluși în lista partidului pentru parlamentare au fost la CEC pentru a semna personal consimțământul de a concura.

Sunt onorat să am alături cei mai dedicați și mai profesioniști oameni din țară și din diaspora, care au experiență în diverse domenii: educație, sănătate, agricultură, economie, administrație publică, protecție socială, diplomație, cultură, sectorul privat. Sunt oameni care vor, pot și știu cum să aducă schimbarea pe care cetățenii o așteaptă de prea mult timp. Noi credem că viitorul Moldovei se decide acum. Venim în fața oamenilor cu un Program de Țară realist, solid și aplicabil. Construim Viitorul Acasă – cu grijă față de oameni, cu investiții în pământul nostru, cu respect pentru muncă și cu o viziune clară pentru generațiile viitoare”, a declarat Tudor Ulianovschi, citat în comunicat.

Alegerile parlamentare vor fi organizate în data de 28 septembrie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: