În așteptarea deciziei privind arestul său, Dodon se preocupă de aderarea la UE: „Turcia are statut de candidat 30 de ani”

Fostul președinte Igor Dodon a declarat pe 21 iunie, că obținerea statutului de țară candidat de aderare la UE este o acțiune de PR a actualei guvernări. El afirmă UE a impus mai multe condiții „secrete” și cere ca acestea să fie făcute publice.

Aceasta este o acțiune de PR  a actualei guvernări. Eu știu că ei păstrau acest statut de țară candidat ca bonus la alegerile parlamentare. Ei înțeleg că actuala guvernare nu face față la problemele interne. Vă amintesc că Turcia are statut de candidat 30 de ani, dacă nu greșesc. Mai mult, de ce nu ne spun, nouă cetățenilor, care sunt condițiile pentru a obține acest statut. Ele sunt secrete, dar eu am informații că acolo sunt niște lucruri importante care vizează cetățenii Republicii Moldova. De exemplu, vor să dea străinilor posibilitatea să cumpere teren agricol. Eu știu că ei vor să lichideze raioanele și asta este inclus ca precondiție pentru a obține acest statut de țară candidat. Să le spună oamenilor ce condiții ne impun și după aceea vom vedea, avem nevoie de acest statut de țară candidat sau nu”, a declarat Dodon.

Declarațiile au fost făcute la ieșirea din sala de judecată, acolo unde magistrații decid dacă dau curs demersului procurorilor de a prelungi mandatul de arest preventiv pentru încă 30 de zile.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Comandamentul Forțelor Aeriene ale Ucrainei a anunțat că militarii ucraineni au doborât pe 7 iunie un avion de luptă multirol rusesc SU-35, pe direcția regiunii Kursk din Federația Rusă. Pe canalul de Telegram al Comandamentului a fost publicat și un videoclip în care apare aeronava prăbușită.

Publicația „Пепел” susține că avionul s-a prăbușit în raionul Korenevo din regiunea Kursk. „Deasupra locului prăbușirii se ridică un nor negru de fum, vizibil din diferite părți ale raionului”, scriu jurnaliștii.

Potrivit canalului rusesc pro-război de Telegram Fighterbomber, avionul a fost doborât deasupra teritoriului Rusiei, iar pilotul a supraviețuit.

Ministerul Apărării al Federației Ruse nu a comentat informația privind distrugerea avionului Su-35.

***

Amintim că, pe 1 iunie, Serviciul de Securitate al Ucrainei a distrus și avariat circa 40 de avioane militare de pe patru aerodromuri din Rusia. Acestea au fost atacate cu 117 drone FPV, care au fost introduse pe teritoriul rusesc, ascunse în cabine de lemn mobile și montate pe camioane. Operațiunea se numește „Pânza de păianjen” și a fost pregătită peste un an și jumătate.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: