Facebook/Igor Dodon

Dodon, pregătit să acorde distincții de stat pentru sute de medici

Sute de medicii din Republica Moldova ar putea fi apreciați cu distincții de stat. Declarația a fost făcută de Igor Dodon, în cadrul platformei „Președintele răspunde” din 24 aprilie. 

Șeful statului a menționat că medicii care s-au infectat cu COVID-19 nu au nicio vină. De aceea, pe lângă suportul în mărime de 16 mii de lei, sute de medici ar putea fi apreciați cu distincții de stat.

„Mă gîndeam zilele acestea să îi propun doamnei ministru să vină cu o listă de zeci, sute de medici, cărora sunt gata să le dau dinstincții de stat, pe lângă suportul pe care îl acordăm. Dar probabil o vom face mai târziu, când vom ieși puțin din această pandemie”, a argumentat Dodon.

Amintim că din totalul de 2 926 de persoane testate pozitiv de la începutul pandemiei, 762 sunt lucrători medicali. În total, au murit 82 de persoane, printre care și 5 angajați din domeniul sănătății.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

imagine simbol

Ce pedeapsă a primit un șofer care a lovit mortal un pieton și a fugit de la locul accidentului: era beat

Un bărbat a fost condamnat la 6 ani și 6 luni de închisoare pentru că, aflat în stare de ebrietate, a accidentat mortal un pieton și a părăsit locul faptei. Cazul a avut loc în decembrie 2024, într-un sat din Anenii Noi. Pe lângă închisoare, acestuia i-a fost anulat dreptul de a conduce mijloace de transport, totodată va trebui să achite despăgubiri de 200 000 de lei.

Procuratura Generală a Republicii Moldova a anunțat că un bărbat de 40 de ani a fost condamnat la 6 ani și 6 luni de închisoare pentru încălcarea regulilor de circulație, fapt care a dus la decesul unei persoane, și pentru părăsirea locului accidentului rutier. Potrivit instituției, la momentul respectiv, bărbatul se afla în stare de ebrietate.

Cazul a avut loc în decembrie 2024, pe un drum din satul Puhăceni, raionul Anenii Noi. Conform procurorilor, bărbatul avea o concentrație de alcool în aerul expirat de 0,66 mg/l.

„Din cauza consumului de alcool și a condițiilor climaterice nefavorabile, acesta a pierdut controlul volanului și a accidentat o femeie care se deplasa regulamentar pe marginea carosabilului. Din nefericire, victima a decedat la fața locului din cauza leziunilor suferite. Ulterior producerii accidentului, inculpatul a părăsit locul faptei, încălcând astfel prevederile Regulamentului circulației rutiere, îngreunând în mod intenționat stabilirea circumstanțelor exacte ale incidentului”, au comunicat reprezentanții Procuraturii Generale.

Pe lângă pedeapsa cu închisoarea, procurorii au precizat că instanța i-a anulat bărbatului dreptul de a conduce mijloace de transport. Totodată, acesta va trebui să achite despăgubiri de 200.000 de lei pentru prejudiciul moral cauzat.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: