Facebook/Igor Dodon

Dodon susține că nu va permite cetățenilor străini să cumpere terenuri agricole în Moldova

Președintele Igor Dodon afirmă că nu va susține liberalizarea pieței funciare astfel încât cetățenii străini care vin în Republica Moldova să poată procura terenuri agricole. Declarația a fost făcută în cadrul emisiunii „Moldova în Direct” de la postul public de televiziune.

„Cel mai scump ce avem în Republica Moldova sunt oamenii și pământul. Noi nu trebuie să permitem și nu vom permite, cel puțin atâta timp cât sunt eu președinte, voi bloca încercarea de a da drepturi cetățenilor străini să cumpere pământuri”, a declarat Igor Dodon.

Șeful statului susține că doar cetățenii Republicii Moldova și întreprinderile rezidente au dreptul de a cumpăra terenuri.

„Vrea cineva din străinătate să vină să facă investiții, lasă să vină, să creeze întreprindere, să investească bani în această întreprindere și această întreprindere poate procura pământ pentru a dezvolta agricultura”, a precizat Dodon.

Igor Dodon precizează că în cazul în care întreprinderea va fi lichidată, terenul nu va trece în proprietatea investitorilor străini.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

bizlaw.md

Compania care deține „Linella” și „Fidesco” intenționează să cumpere încă un lanț de magazine din Moldova

Compania care deține magazinele „Linella”, „Fidesco”, „Cip Market”, „Bravo” și „Slavena Megamarket” intenționează să preia rețeaua de magazine „Merci”. Anunțul a fost făcut pe 22 iunie de Consiliul Concurenței, care a precizat că analizează operațiunea pentru a stabili compatibilitatea concentrării economice cu mediul concurenţial normal.

Potrivit Consiliului Concurenței, „Moldretail Group” SRL, care deține lanțurile de magazine cu profil preponderent alimentar „Linella”, „Fidesco”, „Cip Market”, „Bravo” și „Slavena Megamarket”, a depus o notificare. Compania intenționează să preia controlul asupra întreprinderii „Honest Company” SRL, care operează lanțul de magazine cu profil preponderent alimentar „Merci”.

„Moldretail Group” intenționează să achiziționeze 100% din cotele-părți ale capitalului social al întreprinderii „Honest Company”.

„În vederea stabilirii compatibilităţii concentrării economice cu mediul concurenţial normal, autoritatea de concurenţă va analiza operaţiunea notificată. (…) Consiliul Concurenţei este interesat în obţinerea observaţiilor şi punctelor de vedere de la agenţii economici terţi referitor la modul în care concentrarea economică notificată afectează sau poate afecta concurenţa de pe piaţa dată”, se arată în declarația Consiliului Concurenței.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: