Colaj NM

Doi călători – prinși cu peste 100 de cartușe. Acțiunile polițiștilor de frontieră FOTO 

Peste 100 de cartușe au fost depistate, de către polițiștii de frontieră moldoveni, printre bunurile a doi călători. O persoană intenționa să aducă cartușele în Republica Moldova, alta urma să ajungă cu acestea în Franța. 

Reprezentanții Poliției de Frontieră a Republicii Moldova au anunțat, pe 22 septembrie, că angajații instituției au descoperit zeci de cartușe printre bunurile transportate de către doi călători.

Cazurile au fost înregistrate în punctele de trecere a frontierei Tudora și Aeroportul Internațional Chișinău.

În primul caz, o persoană originară din Ucraina a fost găsită cu trei cutii pentru cartușe. Persoana, aflată la volanul unei mașini, s-a prezentat în punctul de trecere Tudora, pe sensul de intrare în Republica Moldova. În interiorul cutiilor, au menționat reprezentanții Poliției de Frontieră, au fost depistate 108 cartușe. La audieri, persoana a declarat că „în grabă și-a programat călătoria și uitase cartușele în mașină”.

În al doilea caz, care a avut loc pe teritoriul Aeroportului din Chișinău, au fost depistate patru cartușe. Acestea, potrivit instituției de la frontieră, au fost găsite în bagajul de mână al unei locuitoare a municipiului Chișinău, deținătoare a dublei cetățenii (MDA/ROU). Femeia urma să ajungă cu cele patru cartușe la Paris.

„În ambele cazuri, cercetările continuă sub toate aspectele legale. Cartușele au fost ridicate și urmează să fie supuse expertizei balistice”, au precizat reprezentanții Poliției de Frontieră.

border.gov.md
border.gov.md
border.gov.md

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Teatrului Național Eugène Ionesco prezintă

O noapte. Un oraș. Un bărbat care rupe toate convențiile și pornește într-o căutare disperată de sens. Prin montarea piesei Edmond de David Mamet, teatrul invită publicul într-o călătorie neliniștitoare prin labirintul identității și al degradării morale.

EDMOND

de David Mamet
Regia: Nicolae NEGHIN și Bogdan BÎTLAN
dramă 18+
Sâmbătă, 21 februarie, ora 18.30
Duminică, 22 februarie, ora 17.30

Când un om simte că viața lui s-a golit de sens, o simplă întâlnire declanșează o ruptură. Edmond părăsește confortul, ordinea și siguranța și pornește într-o coborâre lucidă și violentă spre marginile societății – și ale propriei conștiințe.
Pe parcursul acestei nopți fără întoarcere, în jurul lui apar personaje dure, crude, cinice sau absurde: străini care exploatează, judecă, folosesc, provoacă. Fiecare întâlnire îl împinge mai departe, mai jos, mai aproape de un adevăr care nu oferă salvare.
Lumea în care intră Edmond nu e una exotică. Este lumea noastră, dusă până la capăt. O lume în care furia, frustrarea, violența și nevoia disperată de a fi văzut devin limbaj comun.Dar adevărata confruntare nu este cu ceilalți.
Este cu sine.
„Spune-mi ce vezi în mine?”

Distribuția:
Prezicătoarea  – Tatiana MANOIL;
Edmond,  un bărbat în jur de treizeci şi cinci de ani – Gheorghe PIETRARU, Constantin  IPATI, Bogdan BÎTLAN, Petru DRAGANCEA, Dorina Beatrice-TIMCIUC, Iurie PASCAR;
Nevasta – Iuliana VORNICESCU-COTOROBAI;
Un tip într-un bar – Laureana ȚURCAN;
O prostituată 1 – Iraida BOBESCU;
Managerul – Alexandru BERBINSCHI;
O fată de la peep-show – Petru DRAGANCEA;
Un cartofor – Iraida BOBESCU;
Complice 1 – Iurie PASCAR;
Complice 2 – Alexandru  BERBINSCHI;
Complice 3- Bogdan BÎTLAN;
Complice 4 – Dorina Beatrice-TIMCIUC;
Complice 5 – Laureana ȚURCAN;
Un manager – Iuliana VORNICESCU-COTOROBAI;
O prostituată 2 – Valeria GARȚAN;
Un paznic  – Iurie PASCAR;
Femeia din metrou – Iraida BOBESCU; 
Un patron de casă de amanet – Laureana ȚURCAN, Constantin IPATI;
Un peşte – Alexandru BERBINSCHI;
Glenna, o chelneriţă – Valeria GARȚAN;
Un predicator – Gheorghe PIETRARU;
Un poliţist – Laureana ȚURCAN;
Anchetator – Constantin IPATI;
Un puşcăriaş – Alexandru BERBINSCHI;
Un duhovnic – Gheorghe PIETRARU.

Sound Design – Cristian Patraș, Iuliana Vornicescu Cotorobai;
Selecția muzicală – Bogdan Bîtlan, Nicolae Neghin;
Șef producție – Cristina Andru;
MUA – Mariana Golovca, Laureana Țurcan;
Aranjament muzical live – Bogdan Bîtlan, Iuliana Vornicescu Cotorobai;
Video design – Anya Cebotar;
Pictor costume – Nathaniel Kowalsky;
Pictor scenograf -Nicole Neghin, Bogdan Bîtlan;
Pictor șef – Ludmila Furdui;
Decor artistic – Dionisie Cosișcean;
Operator – Ion Rotaru.

Durata spectacolului: 1h 45 minute, fără pauză.Bilete disponibile:
https://iticket.md/event/premiera-edmond-21022026
https://iticket.md/event/premiera-edmond-22022026

Informații despre bilete aflați la casa teatrului – 079 233 833 sau pe Iticket.md.
Vă așteptăm la Teatrul Național „Eugène Ionesco” – teatrul care te iubește!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: