riit Mürk/ERR

Doi cetățeni moldoveni, condamnați în Estonia pentru incendierea restaurantului „Slavă Ucrainei”

Un tribunal din Tallinn a recunoscut vinovați doi cetățeni ai Republicii Moldova pentru incendierea restaurantului „Slavă Ucrainei” și a unui supermarket, amplasate pe teritoriul Estoniei. Potrivit anchetei, infracțiunile au fost comise la comanda serviciilor speciale rusești. Informațiile au fost raportate pe 3 iulie de Euronews.

Inculpații sunt doi veri din R. Moldova și ambii poartă numele Ivan Cihaial. Unul dintre ei a fost condamnat la șase ani și jumătate de închisoare. Cel de-al doilea a fost recunoscut drept complice și condamnat la doi ani și jumătate de detenție.

În declarația instanței se menționează că organizatorul atacurilor a executat o sarcină primită de la Direcția Principală de Informații a Rusiei (GRU). Conform materialelor cauzei, acesta a desfășurat o operațiune de probă în ianuarie 2024, incendierea unui supermarket Co-op în satul Osula, în sud-estul Estoniei. A doua zi, el a primit o nouă instrucțiune: să incendieze restaurantul „Slavă Ucrainei” din Tallinn.

În noaptea de 31 ianuarie 2024, Cihaial, împreună cu vărul său, a ajuns la restaurant, l-a incendiat, iar apoi amândoi au părăsit Estonia. Instanța a menționat că vărul său nu știa că acționează în folosul Kremlinului.

Autoritățile din Letonia, Lituania și Polonia au ajutat la reținerea celor doi bărbați. Aceștia au fost arestați în Italia și extrădați în Estonia pentru a fi judecați.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Rusia, Belarus, Kazahstan și Kârgâzstan cer Armeniei să organizeze un referendum privind alegerea între Uniunea Europeană și Uniunea Eurasiatică

Liderii Rusiei, Belarusului, Kazahstanului și Kârgâzstanului au cerut Armeniei să organizeze în cel mai scurt timp un referendum prin care cetățenii să decidă între aderarea la Uniunea Europeană și rămânerea în Uniunea Economică Eurasiatică. Cererea apare într-o declarație comună publicată pe site-ul Kremlinului după ședința Consiliului Suprem Eurasiatic de la Astana, citată de The Moscow Times . Semnatarii consideră că pregătirile Erevanului pentru aderarea la UE reprezintă „riscuri semnificative pentru securitatea economică” a statelor membre ale UEEA.

Declarația a fost semnată de președintele rus Vladimir Putin, președintele belarus Alexandr Lukașenko, președintele kazah Kasâm-Jomart Tokaev și președintele kârgâz Sadir Japarov, care consideră că pregătirile Erevanului pentru aderarea la UE reprezintă „riscuri semnificative pentru securitatea economică” a statelor membre ale UEEA. Totodată, potrivit declarației, problema potențialelor consecințe ale suspendării Armeniei din Tratatul privind Uniunea Economică Eurasiatică urmează să fie discutată la ședința Consiliului Suprem Eurasiatic din decembrie.

„Împărtășim poziția privind necesitatea organizării în Armenia, în cel mai scurt timp posibil, a unui referendum național privind aderarea la Uniunea Europeană sau rămânerea în componența Uniunii Economice Eurasiatice”, se arată în declarația comună, citată de Meduza.

Premierul armean Nikol Pașinian declarase anterior că Erevanul va continua să colaboreze simultan cu statele occidentale și cu cele din UEEA atât timp cât va fi posibil, iar când va veni momentul alegerii finale, poporul armenean va decide.

Alegerile parlamentare din Armenia sunt programate pentru 7 iunie, iar pe acest fond relațiile dintre Moscova și Erevan s-au deteriorat semnificativ. Rusia îl acuză pe Pașinian de orientare pro-occidentală, a început să introducă restricții la importul produselor armenești și cere admiterea la alegeri a omului de afaceri Samvel Karapetian, șeful grupului industrial-constructiv rus „Tașir”.

Amintim că pe 10 mai, la conferința de presă de după parada de Ziua Victoriei de la Moscova, Putin avertizase că Armenia ar putea repeta „scenariul ucrainean” dacă va continua pe calea integrării europene, declarând că doar în cazul în care Erevanul va organiza un referendum, cele două țări ar putea merge „pe calea unui divorț blând, inteligent și reciproc avantajos”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: