Facebook/Державна прикордонна служба України

Doi tineri din Moldova au fost reținuți în Ucraina. Intenționau să traverseze ilegal frontiera cu Slovacia

Grănicerii ucraineni au reținut doi cetățeni ai Republicii Moldova, care ar fi încercat să traverseze ilegal frontiera dintre Ucraina și Slovacia. Potrivit autorităților din țara vecină, tinerii intenționau să ajungă în Austria, ca să se angajeze la muncă.

Cei doi tineri de 18 ani au fost reținuți la o distanță de circa 800 de metri de frontiera dintre Ucraina și Slovacia. Aceștia au intrat legal în Ucraina și aveau pașapoarte valabile.

Tinerii le-au spus oamenilor legii că au ajuns în Ucraina cu un autocar și intenționau să ajungă în Austria, la muncă. Aceștia s-au apropiat de frontiera cu Slovacia prin pădure, cu ajutorul unui sistem ne navigare.

Potrivit autorităților ucrainene, tinerii riscă până la 15 zile de arest pentru tentativă de trecere ilegală a frontierei sau o amendă între 3400 și 8500 de grivne (de la 2139 până la 5349  lei)

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

utm.md

Steve Wozniak, în vizită la Universitatea Tehnică a Moldovei. A primit titlul onorific Doctor Honoris Causa

Cofondatorul Apple, Steve Wozniak, care se află într-o deplasare la Chișinău, a fost distins cu titlul onorific Doctor Honoris Causa al Universității Tehnice a Moldovei (UTM). Ceremonia de decernare a avut loc pe 19 octombrie, în incinta instituției de învățământ superior.

Potrivit unui comunicat emis de UTM, lui Wozniak i-a fost conferit titlul Doctor Honoris Causa pentru realizările sale în domeniul tehnologiei. „Moștenirea lui Wozniak — aceea de a transforma curiozitatea în creație și tehnologia în umanitate — rezonează profund cu misiunea UTM: de a forma ingineri care creează viitorul”, a menționat universitatea.

La ceremonia de decernare au participat peste 350 de participanți: senatori, profesori, studenți și parteneri ai universității.

Prin invențiile sale, Steve Wozniak a transformat domeniul tehnologic și modul în care oamenii interacționează cu lumea digitală. Filozofia sa simplă, dar profundă — «The human is more important than technology» — ne amintește că adevărata inovație începe și se sfârșește cu omul”, a declarat rectorul UTM, Viorel Bostan, în cadrul evenimentului.

Totodată, Viorel Bostan a mai spus în discursul său că moștenirea lui Steve Wozniak depășește granițele tehnologiei: „Prin creativitate, curaj și spirit umanist, Steve Wozniak ne arată că adevărata inovație nu se măsoară în produse, ci în impactul pe care îl are asupra oamenilor. Universitatea Tehnică a Moldovei îi aduce astăzi un omagiu inventatorului și omului care a dovedit că progresul tehnologic și cel moral pot merge mână în mână”.

utm.md
utm.md
utm.md
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: