esp.md

Doi tineri, reținuți de CNA. Ar fi pretins 15 mii de lei de la un bărbat pentru a-l ajuta să scape de răspundere penală

Doi tineri au fost reținuți într-un dosar de trafic de influență, informează Centrul Național Anticorupție. Aceștia ar fi pretins 15 000 de lei de la un bărbat, care figurează într-un dosar penal inițiat de MAI, pentru a-l ajuta să scape de răspundere.

Potrivit materialelor cauzei, bănuiții ar fi pretins și primit 15 000 de lei pentru a influența persoane cu funcții de răspundere din MAI, în vederea emiterii unei hotărâri favorabile în cadrul unui dosar penal în care ar fi vizat denunțătorul. Cei doi au fost reținuți ulterior primirii ultimei tranșe de bani estorcați în sumă de 3000 de lei.

Bănuiții au fost reținuți pentru 72 de ore și se află în izolatorul CNA. Dacă vor fi găsiți vinovați, ei riscă amendă în mărime de la 1000 la 3000 unităţi convenţionale sau închisoare de la 2 la 6 ani.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Ceban a ajuns în Italia ocolind interdicția/Platforma DA pierde membri/Nicușor Dan a felicitat, totuși, Moldova

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Ceban a ajuns în Italia, deși are interdicție de intrare în Schengen
— Partidul „Platforma DA” pierde teren la Fălești. Echipa a aderat la PSDE
— Suspect reținut pentru omorul fostului președinte al Radei Supreme
— O diplomată din Polonia este noua ambasadoare a UE în Moldova
— Nicușor Dan susține că a felicitat Moldova de Ziua Independenței
— Fostul director al „Spitalului Clinic Bălți”, în arest pentru 30 de zile
— Locuitorii de la Botanica se plâng de șanțuri periculoase și întuneric în parc
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: