Dorin Recean a votat pentru România europeană și puternică: „E nevoie de unitatea noastră”

Sâmbătă, 3 mai, este a doua zi în care moldovenii cu cetățenie română își pot exercita dreptul la vot, la alegerile prezidențiale din România. Premierul Dorin Recean a declarat într-o postare pe rețelele sociale că a votat „pentru România europeană și puternică”.

„În următoarele 2 zile, cetățenii români de pretutindeni sunt chemați să-și aleagă președintele. La alegerile prezidențiale din toamnă, peste 80 de mii de cetățeni ai Republicii Moldova cu cetățenie română au ieșit la vot în Chișinău, Ialoveni, Ungheni, Călărași și în toate raioanele țării pentru a susține o cale europeană și liberă pentru România. Din nou, e nevoie de unitatea noastră. Să ne aducem contribuția la protejarea viitorului european al cetățenilor de pe ambele maluri ale Prutului, mai ales că o Românie democratică și puternică înseamnă și un avocat ferm al Chișinăului în toate capitalele europene”, a declarat Dorin Recean.

Azi și mâine, pe teritoriul Republicii Moldova sunt deschise 64 de secții de votare. Cetățenii pot vota în baza unui act de identitate românesc valabil, precum cartea de identitate (electronică/provizorie), buletin de identitate sau pașaport”.

Vineri, peste 11 600 de români din Republica Moldova au votat pe 2 mai, prima zi de de vot a alegerilor pentru funcția de președinte al României. Informația se regăsește pe site-ul Autorității Electorale Permanente.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: