parlament.md

Două partide și două blocuri electorale ar intra în viitorul Parlament: Sondaj iData

Două partide și două blocuri electorale ar putea accede în Parlament, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri. Cel puțin asta arată un sondaj realizat de compania iData și prezentat pe 20 august.

Conform sondajului, doar patru formațiuni politice ar trece pragul electoral. Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) s-ar clasa pe primul loc, cu 25,8% din voturi, urmat de noul Bloc Electoral „Patriotic”, sprijinit de 19,7% dintre cetățeni. Pe locul trei se află blocul „Alternativa” cu 8,1%, iar pe patru Partidul „Nostru”, cu 6,6%. Celelalte partide nu ar avea șanse să intre în Parlament.

Într-un scenariu care nu ia în calcul voturile diasporei și ale locuitorilor din stânga Nistrului, niciun partid nu ar obține majoritatea absolută. PAS ar câștiga 41 de mandate, „Blocul Electoral Patriotic” – 36, Blocul „Alternativa” – 13, iar Partidul „Nostru” – 11 mandate.

În privința candidaților independenți, sondajul arată că cei mai vizibili sunt Andrei Năstase și Olesea Stamate. La întrebarea „Cine dintre candidații independenți ar merita să devină deputat în Parlament?”, 30,1% dintre respondenți l-au indicat pe Năstase, iar 16,4% pe Stamate.

Aproape 20% dintre respondenți au declarat că nu știu cu cine să voteze, 3,2% au refuzat să răspundă, iar 5,3% au spus că nu ar merge la urne.

În ceea ce privește nivelul de încredere în liderii politici, pe primul loc se situează președintele Maia Sandu, cu 24,2%. Ea este urmată de fostul președinte Igor Dodon (10,3%), liderul „Partidului Nostru” Renato Usatîi (6,5%), politicianul fugar Ilan Șor (5,6%), primarul Chișinăului Ion Ceban (4,7%) și fosta bașcană a Găgăuziei Irina Vlah (4,4%).

Sondajul a fost realizat în perioada 7-16 august pe un eșantion de 1071 de respondenți din 89 de localități. Marja de eroare este de +/-2,9%.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Data revenirii lui Plahotniuc, anunțată/ PAS și DA se vor separa?/ UE va accelera aderarea Moldovei

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— În Moldova va fi creat Centrul Național de Management al Crizelor
— Plahotniuc ar urma să ajungă în Moldova pe 25 septembrie
— Cum poți vota la orice secție din Moldova? Explicațiile CEC
— Plîngău șI PAS: inamicii vor să semene discordie între noi
— Sandu se va întâlni cu Papa de la Roma
— Poți vota din orice colț al lumii, chiar și cu pașaportul expirat
— Energocom a achiziționat 90% din gazul necesar pentru un an
— Colaborator al Ambasadei Belarus, declarat persona non grata
— Serebrian i-a prezentat lui Erdogan scrisorile de acreditare
— Candidat al „Partidului Nostru”, exclus din lista pentru alegeri
— „Lupta” pentru voturi: cum îi atrag concurenții electorali pe alegători
— Drone rusești doborâte în Polonia. Au fost implicate și avioane ale NATO
Guvernul a alocat o sută de mln lei compensații pentru fermierii afectați
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: