observator.tv

Ducii de Sussex renunţă la rolul din Familia Regală. Cum a reacționat Palatul Buckingham

Ducele și Ducesa de Sussex, au anunţat, ieri, 8 ianuarie, într-un mesaj pe Instagram, că renunţă la rolul pe care îl au în cadrul Familiei Regale şi vor lucra pentru a deveni independeţi financiar.

Prinţul Harry şi Meghan Markle precizează că, după multe luni de reflecție și discuții, au ales să înceapă tranziţia de la rolul pe care îl au în cadrul Familiei Regale spre o independenţă financiară, lansarea unei proprii entităţi caritabile şi o echilibrare a timpului între Regatul Unit și America de Nord.

„Acest echilibru geografic ne va permite să ne creștem fiul cu o apreciere pentru tradiția regală în care s-a născut, oferind în același timp familiei noastre spațiul pentru a ne concentra asupra capitolului următor, inclusiv lansarea noii noastre entități caritabile”, se arată în mesajul publicat.

De asemenea, ducii de Sussex au anunțat că își vor schimba atitudinea față de presă. Din primăvara anului 2020, aceștia intenționează să renunțe la politica Casei Regale față de jurnaliști, care presupune că reprezentanții a 7 redacții beneficiază de dreptul de a fi prezenți la evenimentele membrilor familiei regale și de a publica primii fotografii cu aceștia. Harry și Meghan consideră că aceștia, deseori, distorsionează informația și, prin urmare, vor colabora, pe viitor, cu alți jurnaliști și vor publica informații persoanale direct, pe site-ul lor și pe rețelele de socializare.

Reacția oficială a Palatului Buckinghama fost foarte scurtă, notează BBC: „ Discuțiile cu ducele și ducesa de Sussex sunt într-un stadiu incipient. Le înțelegem dorința de a avea o abordare diferită, dar acestea sunt chestiuni complicate care vor dura mult”.

Amintim că Meghan Markle și prințul Harry s-au căsătorit pe 19 mai 2018. Pe 6 mai 2019, aceștia au devenit părinți.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / NewsMaker

30 de mii de persoane, cercetate pentru corupere electorală: Amenzile se ridică la 18 milioane de lei

Peste 30 de mii de persoane au fost documentate pentru implicarea în vânzarea voturilor, înainte de suspendarea procesului de amendare pe perioada campaniei electorale. Declarațiile au fost făcute de șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, citat de Realitatea, care a precizat că suma deja încasată la bugetul de stat se ridică la aproximativ 18 milioane de lei.

„Au fost documentate peste 30 mii de persoane pentru corupere electorală. Suma amenzilor este mai mare, dar suma încasată care a ajuns deja în bugetul de stat este de aproximativ 18 milioane de lei. Au rămas sancțiuni executorii, fie că persoanele nu le-au contestat, fie că le-au pierdut în instanță”, a menționat Cernăuțeanu.

Întrebat dacă poliția va continua să amendeze pentru corupție electorală după încheierea campaniei, Cernăuțeanu și-a exprimat speranța că persoanele vizate vor alege să coopereze cu ancheta, devenind martori, și nu infractori.

Corupția electorală se sancționează în R. Moldova, potrivit legii. Pentru vânzarea, persoanele riscă amendă de peste 37 mii de lei. Cei care mituiesc alegătorii riscă dosare penale și amenzi mai mari. Oferirea de bani, bunuri sau servicii pentru influențarea votului este pedepsită cu închisoare de la 2 la 6 ani și amenzi de până la 57.500 lei. În cazul persoanelor juridice, amenda ajunge până la 400 000 de lei, cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate sau cu lichidarea persoanei juridice.

În cazul în care faptele sunt comise în legătură cu grupuri criminale sau entități străine, pedepsele sunt până la 15 ani de închisoare cu amendă în mărime de până la 117 500 de lei și cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții sau de a exercita anumite activități pe un termen de la 5 la 10 ani. În cazul persoanelor juridice, amenda ajunge până la 1 milion de lei, cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitatea sau cu lichidarea ei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: