Daniel Vodă

După PAS, și Guvernul pornește în campanie. Vodă: va costa 5 milioane de lei și este „apolitică”

Guvernul dă start unei campanii de informare naționale, intitulată „Moldova poate”. Scopul acesteia este să explice cetățenilor, într-un limbaj accesibil, cum funcționează statul și impactul reformelor implementate în viața cotidiană, dar și să promoveze colaborarea cu Uniunea Europeană. Campania de informare are un buget total de 5 milioane de lei și este „apolitică”. Precizările au fost făcute purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, în cadrul unui briefing de presă din 21 mai.

Guvernul anunță lansarea campaniei „Moldova poate” – o campanie națională de informare care își propune să aducă deciziile publice mai aproape de oameni, printr-un limbaj clar, accesibil și ancorat în viața de zi cu zi a cetățenilor noștri. Sub mesajul „Vorbim pentru oameni și despre oameni”, campania de informare promovează unitatea națională și colaborarea cu Uniunea Europeană, subliniind că Moldova reușește atunci când mergem împreună ca societate și ca parte a familiei europene”, a declarat Daniel Vodă.

Potrivit lui, în cadrul campaniei de informare vor fi organizate activități publice în toată țara, în centre comunitare și spații deschise pentru toate vârstele și toate categoriile sociale.

Vom vorbi simplu și sincer despre cum funcționează statul, cum fiecare reformă ajunge în viața de zi cu zi și este importantă pentru oamenii din întreaga republică. Guvernul ține la oameni. Comunicarea autorităților este despre oameni, respectiv, într-o eră a zgomotului digital alegem să transmitem mesaje care contează: clare, utile și directe pentru fiecare cetățean. (…) Desigur că noi suntem dornici să ascultăm, să răspundem la întrebările pe care și să asigurăm o participare cât mai largă la această campanie de informare. „Moldova poate” este despre noi toți, este o campanie apolitică, este o campanie participativă și despre cum construim viitorul cu împreună cu grijă, cu fapte și cu vocea fiecărui cetățean, care este ascultată de autorități”, a adăugat acesta.

Campania de informare „Moldova poate” are un buget total de 5 milioane de lei. „Fiecare leu cheltuit va fi raportat transparent, conform legii, pentru ca încrederea publicului meargă mână în mână cu responsabilitatea instituțională”, a declarat reprezentantul Guvernului.

Amintim că, pe 20 mai, și Partidul de guvernământ Acțiune și Solidaritate a anunțat că, la sfârșitul acestei săptămâni, va lansa o campanie de informare, intitulată „Împreună avem grijă de viitorul Moldovei”, în contextul alegerilor din această toamnă.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Guvernul Republicii Moldova

Vierme în loc de cruce? Stema R. Moldova, distorsionată într-o imagine publicată de Guvern (FOTO)

Guvernul Republicii Moldova a publicat, pe 7 august, o imagine în care stema țării apare distorsionată. Imaginea însoțește o campanie prin care autoritățile îndeamnă cetățenii să economisească energia electrică în orele de vârf, pe fondul crizei energetice din ultimele zile.

În una dintre ilustrațiile publicate pe pagina oficială de Facebook a Guvernului apare o priză decorată cu drapelul Republicii Moldova. Stema de pe banda galbenă a tricolorului este însă redată distorsionat.

Imaginile poartă marcajul specific conținutului generat cu inteligență artificială, ceea ce sugerează că acestea au fost create sau modificate cu ajutorul unor instrumente AI.

NewsMaker a solicitat un comentariu Guvernului. La scurt timp după solicitarea redacției, imaginea fost ștearsă de pe pagina oficială de Facebook a Executivului.

ACTUALIZARE 18:02: Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dumitru Ciorici, a declarat pentru NewsMaker că a „sesizat colegii de la ministerul de resort”, iar „imaginile vor fi corectate”.

Facebook/Guvernul Republicii Moldova

Nu este pentru prima dată când autoritățile publică imagini generate cu inteligență artificială în care simbolurile statului sunt reprezentate eronat. În martie, Ministerul Afacerilor Interne a retras o imagine publicată în contextul lansării sistemului de avertizare „MD-Alert”, după ce internauții au observat că stema Republicii Moldova era distorsionată. Atunci, ministerul a recunoscut eroarea și a declarat că va manifesta mai multă atenție la utilizarea simbolurilor naționale în comunicarea publică. Detalii – AICI.

Codul penal sancționează profanarea simbolurilor de stat. Articolul 347 prevede amenzi de 42.500 lei, muncă în folosul comunității și închisoare de până la 1 an.

Pentru persoanele cu funcție de răspundere responsabile de respectarea modului de utilizare a simbolurilor de stat, amenzile pot ajunge până la 57.700 lei, iar pedeapsa cu închisoare – până la 3 ani.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: