Egalitate de gen și performanță la Campionatul de Fotbal BT Mamaia

Responsabilitate, respect, pasiune, ambiție și egalitate întâi de toate. Despre asta este activitatea în cadrul Victoriabank. Angajații știu să muncească, dar știu și să se distreze. Ei participă des la teambuildinguri, concursuri, maratoane și la alte competiții sportive. Unul dintre cele mai așteptate evenimente ale anului a fost Campionatul de Fotbal BT Mamaia, disputat din 2011 între echipele grupului financiar Banca Transilvania.

Victoriabank participă la acest turneu pentru a patra oară, de când este parte a familiei BT. Ediția din acest an a venit cu o surpriză. În premieră, la turneu au avut ocazia să se înscrie și fetele. Din cei 1 432 de participanți, 370 au fost angajate ale grupului BT. Victoriabank a fost reprezentată de trei tinere pasionate de fotbal, care au reușit să marcheze cinci goluri. Fetele au dat astfel start egalității și au demonstrat că fotbalul nu ține cont de gen.

«Faptul că am fost incluse în echipa de fotbal și noi, fetele, a fost o mare bucurie. Cine crede că noi suntem mai slabe decât băieții greșește. Rezultatele de pe teren au și demonstrat asta. Am atacat cu succes porțile adversarilor și am bătut multe goluri!», a menționat Daniela Pileasov, inginer programator Direcția Tehnologii Informaționale.

Și Valentina Chirilenco, manager relații cu clienții, și-a exprimat satisfacția că a avut posibilitatea să joace fotbal: «Acest eveniment ne-a ajutat să înțelegem cât de mult contează să fim uniți, dar și cât de valoroasă este contribuția fiecărui membru în obținerea victoriei, indiferent de gen.»

Întrebată cum a fost această experiență pentru ea, Daniela Coșuleanu, secretar-referent, Direcția Guvernanță Corporativă, a declarat: «Ador sportul, e despre spiritul de echipă, dar nu mi-am imaginat că voi participa vreodată la turnee de fotbal! Este o ocazie specială de a-mi testa capacitățile fizice, dar și de a cunoaște colegii din România. Abia aștept să ne revedem pe teren anul viitor.»

Fotbaliștii Victoriabank au petrecut un weekend de excepție la Mamaia, acolo unde s-au disputat meciurile. Gazda evenimentului a fost Academia de Fotbal «Gheorghe Hagi». Radu Jitaru, manager Tehnologie Digitală, căpitanul echipei Victoriabank, spune că este mulțumit de rezultatele obținute, dar nu va renunța la ideea de a deveni campioni:

«Echipa noastră — zece băieți și trei fete — a luptat pentru fiecare victorie și am reușit să ajungem în sferturile de finală. Abia așteptăm să ne revedem cu colegii noștri din România la anul. O să începem de pe acum antrenamentele pentru 2024 ca să aducem cupa acasă!»

Fetele și băieții de la Victoriabank au ajuns până în sferturile de finală ale campionatului BT Mamaia. Câștigătoarea competiției a fost desemnată în acest an echipa de la Cluj.

«Felicit fotbaliștii Victoriabank pentru participarea la campionat și rezultatul frumos obținut. Le mulțumesc pentru spiritul de echipă. Transmit felicitări și colegilor de la Cluj pentru performanțele arătate în fotbal și ne bucurăm să facem parte cu toții din marele grup financiar al Băncii Transilvania. Împreună promovăm și sportul, și competiția, dar și egalitatea, care este una din condițiile principale ale succesului nostru antreprenorial.» — a spus în mesajul său Levon Khanikyan, CEO Victoriabank.

La Campionatul de Fotbal BT Mamaia 2023 au participat echipe de la 87 de sucursale și subsidiare ale grupului financiar Banca Transilvania, care au jucat în total 193 de meciuri.

#OameniiDeLaVictoriabank  #CampioniiVictoriabank

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Grosu, despre o potențială candidatură a lui Slusari la conducerea Ministerului Agriculturii: În cunosc, dar aștept opinia prim-ministrului (VIDEO)

Igor Grosu, președintele Parlamentului și liderul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), spune că așteaptă părerea prim-ministrului Vasile Tofan cu privire la o eventuală candidatură a lui Alexandr Slusari la funcția de ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare. Grosu a menționat că „îl cunoaște” pe Alexandr Slusari, propus pentru această funcție de Asociația „Forța Fermierilor”, pe care o conduce, însă a evitat să-și exprime o opinie despre această posibilă numire. Declarațiile au fost făcute pe 28 iulie, la sediul Parlamentului.

Eu aștept opinia domnului prim-ministru. Domnul prim-ministru va munci cu dumnealui. Îl cunosc pe domnul Slusari, foști colegi de facultate. Istorie am făcut. (…) Am toată încrederea în domnul prim-ministru”, a declarat Igor Grosu.

Amintim că Igor Grosu și Alexandr Slusari au fost colegi politici în cadrul Blocului electoral ACUM, format din PAS și Platforma Demnitate și Adevăr înaintea alegerilor parlamentare din 2019. Cei doi au ajuns deputați pe lista blocului, Grosu reprezentând PAS, iar Slusari – Platforma DA. Blocul ACUM a obținut 26 de mandate în Parlament, iar deputații celor două partide au activat în aceeași fracțiune parlamentară.

Ulterior, cele două formațiuni au urmat căi politice separate.

***

Asociația „Forța Fermierilor” l-a propus pe directorul executiv al organizației, Alexandr Slusari, pentru funcția de ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare. Un demers în acest sens a fost adresat prim-ministrului Vasile Tofan vineri, 24 iulie.

GRT

Evghenia Guțul merge la CSJ. Anunțul avocaților

Avocații Evgheniei Guțul și ai Svetlanei Popan au contestat la Curtea Supremă de Justiție decizia Curții de Apel Centru, care a menținut sentința primei instanțe prin care bașcana a rămas condamnată la șapte ani de închisoare, iar fosta secretară a partidului „Șor” – la șase ani de detenție. Informația a fost comunicată pentru NewsMaker de avocata Natalia Bayram, care le reprezintă în instanță.

Potrivit avocatei, recursul a fost înregistrat la Curtea Supremă de Justiție pe 27 iulie, în numele Evgheniei Guțul și al Svetlanei Popan. Natalya Bayram a precizat că 28 iulie este ultima zi în care putea fi depus recursul.

***

Evghenia Guțul a fost condamnată în august 2025, în primă instanță, în dosarul privind finanțarea ilegală a fostului partid „Șor”. Tot atunci, Svetlana Popan a fost condamnată la șase ani de detenție pentru complicitate la finanțarea ilegală a fostului partid „Șor”. Curtea de Apel Centru a menținut sentințele în mai 2026, decizia fiind definitivă. Avocații acestora au anunțat că vor contesta sentințele la Curtea Supremă de Justiție. În urma examinării recursului, sentințele vor deveni irevocabile sau vor fi modificate.

Între timp, Comratul se pregătește să declare vacantă funcția de bașcan al Găgăuziei. Pe 31 iulie, deputații Adunării Populare vor examina atât declararea vacanței funcției, cât și stabilirea datei alegerilor pentru un nou guvernator al regiunii. Detalii AICI.

Captură video

Protest la parlament împotriva cererii de majorare a tarifelor la gaz. Dodon, Usatîi, Costiuc și Tarlev vor demisii și anticipate: „Nu fiecare muscă face miere”

Opoziția parlamentară și extraparlamentară a protestat, pe 29 iulie, în fața Parlamentului, împotriva solicitării „Energocom” de majorare a tarifelor la gazele naturale. La manifestație au participat, între alții, liderii PSRM, PCRM, „Partidului Nostru” și „Democrația Acasă”, care au cerut anularea majorării tarifelor, demisia guvernării și alegeri anticipate anticipate. „Jos PAS, sus poporul” – au scandat manifestanții.

„Astăzi, cerem dreptate. Cerem ca glasul cetățenilor să fie auzit. Cerem ca tarifele să fie transparente și așa cum își pot permite toți cetățenii”, a declarat lidera PCRM, Diana Caraman.

Liderul „Partidului Nostru”, Renato Usatîi, a acuzat guvernarea de incompetență și le-a mulțumit participanților pentru prezența la protest.

„Vreau să vă mulțumesc că v-ați făcut timp să veniți aici, să demonstrăm acestei guvernări că cetățenii nu vor mai răbda și nu vor mai suporta cea mai mare incompetență din în istoria Republicii Moldova. (…) Astăzi, când majoritatea deputaților din majoritate nu știu diferența între brânză de oaie si brânză de berbec, nu putem aștepta rezultate de la ei. Astăzi, ei știu doar de frică”, a declarat Usatîi.

La rândul său, liderul PSRM, Igor Dodon, a făcut apel unitate în rândul forțelor de opoziție. Fostul președinte al țării a cerut alegeri parlamentare anticipate.

„Ei se vor teme de noi doar când vom fi mulți, de aceea trebuie să ne unim. Fără drapele de partid, să ne unim împotriva acestei guvernări. Alegerile anticipate sunt singura soluție de a schimba situația. Jos PAS, jos Maia Sandu!”, a scandat Dodon.

Și liderul formațiunii „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, a criticat solicitarea de majorare a tarifelor la gaze. Potrivit acestuia, aceasta va duce la scumpirea altor servicii și produse de primă necesitate. Costiuc a chemat oamenii în stradă din nou.

„Este important să fim de zece ori mai mulți, pentru că această guvernare nu se teme de nimeni, în afară de popor. Atâta timp cât o să tăcem și o să dăm din cap ca mai rău să nu fie, atâta timp o să majoreze și noi o să plătim. O să plângem și o să plătim”, a declarat Costiuc.  

La protest a participat și deputatul neafiliat și fostul prim-ministru Vasile Tarlev. Acesta a criticat actuala guvernare și a făcut apel la schimbarea puterii.

„Nu fiecare muscă face miere. Astăzi, cu poveștile frumoase – Europa, democrație – ne-au dus la sapă de lemn, și aceea fără coadă. În Moldova aveam de toate, nouă nu ne merge cu conducerea. Avem o țară bogată, dar este prost condusă și bine furată. Fără o schimbare radicală, fără o schimbare a puterii, nu vom trăi bine la noi în țară”, a declarat Tarlev.

NewsMaker a solicitat o reacție din partea reprezentanților PAS din Parlament, însă până la publicarea știrii nu a primit un răspuns. Întrebat despre protest înaintea ședinței Parlamentului, președintele PAS și speakerul Igor Grosu a declarat că se așteaptă ca reprezentanții opoziției, inclusiv cei care au activat anterior la „Moldovagaz”, să vină cu propuneri concrete pentru eficientizarea companiei.

„Sunt din opoziție oameni care au muncit la Moldovagaz, au primit salarii la Moldovagaz. În comparație cu mine, de exemplu, ei știu mai bine cum funcționează instituția asta și unde putem optimiza. Eu de la ei aștept să ne spună, din 12 întreprinderi, de exemplu, câte este optimal să rămână”, a declarat Grosu.

Amintim, Energocom a depus pe 15 iulie, la ANRE, o cerere prin care a solicitat majorarea tarifelor la gazele naturale pentru consumatorii finali cu peste 6,5 lei pentru un metru cub. În cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții companiei au declarat că majorarea este determinată de creșterea costurilor de achiziție a gazelor și de acumularea unui deficit de peste 106 milioane de lei. Detalii AICI.

Pe 22 iulie, ANRE a propus spre consultări propriul proiect de decizie. Agenția a redus cu doar câțiva bani solicitarea Energocom și a propus o majorare de 5,88 lei pentru un metru cub față de tariful actual. Dacă va fi aprobat, cetățenii ar putea achita pentru fiecare metru cub de gaze naturale consumate 20,30 lei, cu TVA inclus.

Pe 24 iulie, mai mulți reprezentanți ai opoziției au protestat în fața sediului ANRE față de solicitarea Energocom. Manifestanții au cerut autorității să nu aprobe noile prețuri și au scandat lozinci împotriva guvernării PAS. Într-o reacție pentru NM, directorul general al Agenției, Alexei Taran, a declarat că „este dreptul cetățenilor de a protesta”, însă a ținut să precizeze că solicitarea de majorare a tarifului la gazele naturale este „argumentată și corectă”. Detalii – AICI.

Între timp, Ministerul Energiei a propus ca tarifele la gazele naturale să fie ajustate la fiecare trei luni, „atât în sus, cât și în jos”, în funcție de evoluția prețurilor de pe piețele internaționale. Totodată, Ministerul propune ca întreprinderile de distribuție a gazelor să fie reorganizate într-o singură companie pentru reducerea costurilor. Detalii – AICI.

***

În prezent, consumatorii achită 14,42 lei pentru un metru cub de gaz, cu TVA inclus.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Tudor Mardei | NewsMaker

Președintele Parlamentului recunoaște că nu citește toate proiectele de legi care sunt adoptate: „Am toată încrederea în colegii mei” VIDEO

Președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, a declarat că nu citește toate proiectele de legi care ajung pe masa Legislativului. În acest sens, el a spus că are încredere în colegii săi.

„Eu, evident, că nu le citesc pe toate, dar am toată încrederea în colegii mei”, a spus Grosu, în timpul unor declarații pentru jurnaliști.

În ceea ce privește declarațiile opoziției că nu se oferă suficient timp pentru a analiza proiectele și că acestea sunt votate în grabă, Grosu a spus: „Să aibă suficient timp să stea în comisii și în plen și o să afle mai multe despre conținutul proiectelor”.

Întrebat cum comentează faptul că este afectată transparența decizională, aspect semnalat atât de opoziție, cât și de asociația Promo-LEX, Grosu a spus: „Acceptăm toate criticile privind procesul de asigurare a transparenței. Nu tot timpul ne iese perfect. În același timp, suntem pe final de sesiune și, vorba moldoveanului, „totul în ultimul moment”. (…) A fost o schimbare de guvern, a luat un pic timp și acele proiecte care… Apropo cei care tare vroiau să le citească, au avut ocazia, ele au fost pe transparența decizională la guvern luni de zile”.

Amintim că, pe 24 iulie, opoziția parlamentară a acuzat că se votează legi în grabă. Dacă unii deputați au propus organizarea zilnică a ședințelor și examinarea a cel mult cinci proiecte pe zi, alții au venit cu un „simbol” al ședinței din 24 iulie – 1 113 foi, care însumau cele peste 20 de proiecte aflate pe ordinea de zi. Detalii AICI.

Ulterior, Asociația Promo-LEX a declarat că transparența decizională a fost afectată în cazul a 20 din cele 21 de proiecte de lege adoptate de Parlament în ședințele plenare din 23 și 24 iulie. Detalii AICI.

Maib lansează a cincea emisiune de obligațiuni corporative din cadrul celui de-al IV-lea program de ofertă publică

Începând cu 27 iulie 2026, maib lansează a cincea emisiune de obligațiuni corporative din cadrul celui de-al IV-lea program de ofertă publică. Perioada de subscriere este deschisă timp de 22 de zile, până la 17 august 2026, perioadă în care sunt disponibile 10.000 de obligațiuni, în valoare totală de 200.000.000 MDL, cu o valoare nominală de 20.000 MDL fiecare.

În cadrul acestei emisiuni sunt oferite obligațiuni de clasa VII, cu o marjă fixă de 1,50%. Rata dobânzii pentru primul an de circulație este de 7,11%, formată din rata de referință (5,61%) + marja fixă stabilită pentru clasa VII (1,50%).

Avantajele investiției în obligațiunile corporative maib:

  • Cuponul (dobânda) este mai atractiv comparativ cu alte instrumente de economisire;
  • Posibilitatea de răscumpărare benevolă parțială sau totală, la valoarea nominală, în limita a 250 de obligațiuni per emisie;
  • Cererea de răscumpărare benevolă se poate depune la orice sucursală maib pe parcursul cuponului III din cadrul unui trimestru, până la plata acestuia (ultimul cupon aferent obligațiunilor răscumpărate nu se achită);
  • Admiterea la tranzacționare pe piața reglementată a Bursei de Valori a Moldovei, emisiunea fiind efectuată prin intermediul unui participant profesionist pe piața de capital.

Beneficii suplimentare pentru clienții care subscriu:

  • Card gratuit „maib daily avantajos” pentru transferul cuponului (dobânzii);
  • Posibilitatea rezilierii anticipate a unui depozit existent, fără recalcularea dobânzii, în cazul migrării sumelor către achiziția de obligațiuni.

Ce trebuie să știi:

  • Dobânzile obținute din obligațiuni reprezintă venit impozabil, conform prevederilor Codului Fiscal;
  • Înainte de a investi, îți recomandăm să consulți Prospectul de ofertă publică;
  • Poți completa o cerere online pe pagina oficială, iar echipa noastră te va contacta în scurt timp pentru a te ghida în procesul de subscriere: al IV-lea program de ofertă publică | maib.

Investește cu încredere în obligațiunile corporative maib – un instrument sigur, flexibil și profitabil pentru economiile tale.

Tu conduci. maib

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: