Elevă, bătută și umilită de un grup de copii, în curtea școlii. Reacția Ministerului Educației și a Primăriei Chișinău

Pe rețelele de socializare au apărut imagini video în care o elevă este bătută, împinsă și umilită chiar în curtea unei școli. Deocamdată, nu se cunoaște cu exactitate nici în ce instituție a avut loc incidentul, nici când. Ministerul Educației a anunțat că colaborează îndeaproape cu poliția pentru investigarea cazului, în timp ce Direcția generală educației a Primăriei Chișinău promite sancțiuni.

În înregistrările video se observă cum două eleve se bat, în timp ce alți elevi, adunați în jur, le încurajează. Una dintre fete este lovită din mai multe direcții, este împinsă, iar la final este forțată să se așeze în genunchi în fața celeilalte și să-și ceară scuze.

Ministerul Educației a declarat că lucrează îndeaproape cu poliția pentru a identifica persoanele implicate, precum și instituția de învățământ unde s-a produs incidentul.

„Ministerul condamnă ferm orice formă de violență sau comportament umilitor în mediul școlar și reamintește că siguranța și bunăstarea elevilor sunt o prioritate absolută. După stabilirea tuturor circumstanțelor, vor fi întreprinse măsuri în conformitate cu cadrul legal și normativ în vigoare. MEC va monitoriza cazul și va asigura aplicarea tuturor măsurilor necesare pentru prevenirea unor astfel de situații în viitor”, au precizat reprezentanții ministerului.

Cu o reacție a venit și Direcția generală educație, tineret și sport a Primăriei Chișinău. Aceasta a informat că sprijină ancheta pentru ca toți cei implicați, inclusiv instituția unde a avut loc incidentul, să fie identificate.

„Ne reafirmăm angajamentul zero-toleranță față de violență în școli. Siguranța fizică și emoțională a fiecărui copil este o prioritate de neclintit pentru administrația publică locală. După clarificarea circumstanțelor, vor fi aplicate măsuri clare, legale și ferme, atât pentru sancționarea celor implicați, cât și pentru prevenirea recurenței unor asemenea situații”, au menționat autoritățile municipale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

președinte.md

Roman Roșca revine la conducerea Biroului de reintegrare. Doar că în rol de secretar de stat: „Funcțiile vin și pleacă. Responsabilitatea – rămâne”

Fostul viceprim-ministru pentru Reintegrare și ex-deputat PAS, Roman Roșca, a fost numit în funcția de secretar de stat în cadrul Biroului politici de reintegrare. Decizia a fost aprobată de Guvern în ședința din 24 iunie.

La scurt timp după numire, Roman Roșca a declarat, într-o postare pe rețelele de socializare, că noua funcție reprezintă „continuarea unui efort început cu mulți ani în urmă”.

„Fiind originar din Tighina, am trăit personal realitățile și consecințele separării care persistă de peste trei decenii. Ulterior, am privit dosarul reintegrării din diferite perspective: din contactul direct cu oamenii afectați de această situație, din Parlament, din cadrul Comisiei speciale pentru monitorizarea și controlul parlamentar al politicilor de reintegrare și din Guvern. Funcțiile vin și pleacă. Responsabilitatea față de acest obiectiv rămâne”, a scris Roșca pe rețele.

Oficialul a anunțat drept priorități ale noului mandat apropierea comunităților de pe ambele maluri ale Nistrului, consolidarea încrederii precum și identificarea unor „soluții viabile de reintegrare, adaptate realităților de astăzi”.

Cine este Roman Roșca?

Roman Roșca are 44 de ani și este masterand în drept economic la Universitatea de Stat din Moldova. Și-a început cariera în 2006, în calitate de inspector superior pentru resurse umane în cadrul Comisariatului de poliție din Tighina. Ulterior, a avansat în structurile Ministerului Afacerilor Interne, ocupând diverse funcții.

În 2012, a renunțat la cariera în poliție și s-a orientat spre mediul de afaceri. Respectiv, a fondat și administrat compania „Invest Market” SRL.

În 2019, Roșca a fost ales consilier municipal din partea Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), deținând și funcția de secretar adjunct al Organizației Teritoriale Chișinău a formațiunii.

Roman Roșca a devenit deputat în Parlament în iulie 2022, după ce colegul său de partid, Dorel Iurcu, a renunțat la mandat pentru a prelua funcția de primar. În legislativ, a condus Comisia specială pentru monitorizarea și controlul realizării politicii de reintegrare a Republicii Moldova, creată la inițiativa președintelui Parlamentului, Igor Grosu.

În iulie 2025, Roșca a fost numit viceprim-ministru pentru Reintegrare în Guvernul condus de Dorin Recean, după ce Oleg Serebrian a fost desemnat ambasador al Republicii Moldova în Turcia. După alegerile parlamentare din 2025 și schimbarea Guvernului, el nu s-a mai regăsit în noul Executiv condus de Alexandru Munteanu.

În prezent, funcția de viceprim-ministru pentru Reintegrare este deținută de fostul ambasador al Republicii Moldova în Ucraina, Valeriu Chiveri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: