Digi24

Elevii din capitală revin în sălile de clasă, începând cu 11 mai

Elevii din clasele I-XII din instituțiile de învățământ primar, secundar şi special din municipiul Chișinău revin la lecții cu prezență fizică, începând cu 11 mai. O decizie în acest sens a fost luată de Comisia extraordinară pentru sănătate publică a municipiului Chișinău, astăzi, 8 mai.

Potrivit edilului capitalei, Ion Ceban, se permite și desfășurarea competițiilor sportive în aer liber, fără spectatori. De asemenea, activitatea centrelor de tineret din municipiul Chișinău se organizează cu prezența fizică a unui număr maxim de 20 tineri.

Ceban a mai precizat că se permite organizarea cu prezență fizică a programele de formare continuă destinate adulților, inclusiv șomerilor. Numărul de persoane prezente în încăperi este stabilit în baza suprafeței sălilor, cu respectarea strictă a normelor de sănătate publică.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Андрей Мардарь / NewsMaker

Vârsta de pensionare nu va crește în următorii ani, susține noul prim-ministru al R. Moldova. Cum vrea Tofan să acopere „găurile” din sector

Prim-ministrul Vasile Tofan spune că majorarea vârstei de pensionare nu este o soluție pe care Guvernul o va aplica în următorii ani, chiar dacă fondul de pensii se confruntă cu un deficit. Oficialul susține că autoritățile trebuie să identifice alte metode pentru echilibrarea sistemului, inclusiv valorificarea activelor statului. Afirmațiile au fost făcute în cadrul ediției din 21 iulie a emisiunii „În profunzime” de la Pro TV.

Noi avem 1,1 angajați la un pensionar, acesta-i raportul. Deja avem un deficit de mare în fondul de pensii. Acum, un politician super reformator care se uită la cifre și înțelege că „Uite, începând cu anul X, noi nu o să mai putem efectiv plăti pensiile. O să fie o gaură multe prea mare”. El ar spune „Trebuie să considerăm creșterea vârstei de pensionare”. Mi-aș asuma eu această bătălie în această cadență? Nu. Eu nu cred că trebuie să creștem vârsta de pensionare în următorii ani. Trebuie să găsim alte metode cum să balansăm fondul de pensii și cum să introducem, gradual, pilonul II. Și aici soluția ar fi să fim mai ambițioși în ce ține de vânzarea activelor statului care sunt subutilizate, care în unele cazuri sunt chiar abuzate. (…) Și poate din veniturile din aceste privatizări să acoperim găurile din sectorul pensiilor”, a declarat Vasile Tofan.

În prezent, în Republica Moldova, vârsta standard de pensionare este de 63 de ani pentru bărbați și de 62 de ani pentru femei. Stagiul complet de cotizare necesar pentru obținerea pensiei pentru limită de vârstă este de 34 de ani pentru ambele sexe.

Vârsta de pensionare pentru femei este majorată treptat, conform unui calendar aprobat anterior, urmând să ajungă la 63 de ani în anul 2028.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: