Endava: Investiții în talente ca fundament a economiei digitale

În perioada următoare, Asociația Investitorilor Străini (FIA) va  lansa o nouă ediție a Cărții Albe, care include o serie set de recomandări concrete pentru îmbunătățirea climatului investițional în Republica Moldova. Prin seria de articole „Puterea investițiilor”, FIA evidențiază modul în care investițiile străine și standardele avansate contribuie la transformarea industriilor. Veaceslav Panfil, Country Manager Endava Moldova, abordează subiecte precum deficitul de talente, necesitatea învățării continue, rolul AI în inginerie și cultura We Care, care asigură o transformare sustenabilă. 

Care este principala provocare pe care o vedeți pentru piață în următorii ani? 

Principala provocare este dezechilibrul tot mai mare dintre cererea și oferta de competențe digitale. Tehnologiile evoluează mai rapid decât programele educationale, motiv pentru care ne concentrăm pe două direcții principale: perfecționarea continuă (upskilling și reskilling) a echipelor existente și formarea timpurie a viitorilor specialiști prin parteneriate cu facultățile IT de top. Obiectivul este ca abilitățile absolvenților și ale celor care își schimbă domeniul profesional să corespundă practicii reale din proiecte.

Dacă în trecut cererea era orientată mai ales către specializări tehnice precum cloud, DevOps, Java sau Python, creșterea accelerată a inteligenței artificiale a adus în prim-plan o nevoie tot mai mare de profesioniști IT care dețin cunoștințe solide de business, în domenii precum Banking, Payments, Logistică, Automotive, Travel sau Healthcare. Combinarea competentelor tehnice cu cele de business, împreună cu asistența oferită de inteligența artificială, contribuie la creșterea performanței și calității serviciilor oferite, precum și la optimizarea costurilor de livrare.

Indiferent de industria în care activează clienții noștri, tehnologia se află în centrul proceselor de transformare și modernizare. De aceea, am dezvoltat arii de expertiză transversală, menite să susțină dezvoltarea competențelor relevante între industrii și să sprijine obiectivele clienților noștri privind creșterea și evoluția sustenabilă.

În ce mod investițiile companiei generează rezultate concrete atât intern, cât și în ecosistemul IT?

Endava investește strategic în oameni și în dezvoltarea competențelor, generând rezultate concrete atât în interiorul companiei, cât și în ecosistemul IT. Colaborăm strâns cu principalele facultăți de profil pentru a susține formarea noii generații de specialiști prin mentorat, traininguri și schimb de cunoștințe, asigurând astfel o legătură directă între mediul academic și industrie.

În paralel, programul nostru de internship, cu o tradiție de peste 20 de ani, îi ajută atât pe studenți, cât și pe cei care doresc să își schimbe cariera, să își dezvolte competentele tehnice și soft relevante, și să se integreze cu succes în proiectele IT.

Pentru a crea un impact mai amplu în comunitate, am creat platforma Connect IT, unde reunim specialiști din întreaga industrie pentru schimb de bune practici și networking de calitate. Organizăm acest meetup de trei ori pe an, prilej cu care specialiștii Endava împărtășesc instrumente, soluții și experiențe cu întreaga comunitate IT. Suntem, de asemenea, parteneri anuali ai organizației Tech Women Moldova, alături de care sprijinim fetele și femeile care fac primii pași în domeniul IT.

Pentru colegii noștri, avem platforma de învățare Endava University, care oferă o varietate bogată de resurse valoroase de dezvoltare profesională.

Pe măsură ce ajutăm clienții în tranziția digitală prin inteligența artificială, am integrat și noi AI în procesele interne. Am introdus ChatGPT Enterprise de la OpenAI pentru a stimula productivitatea, inovația și schimbul de cunoștințe. De la automatizarea raportării cheltuielilor până la dezvoltarea de instrumente pentru propuneri, echipele noastre folosesc această tehnologie în moduri unice și eficiente.

Inteligența artificială: cum influențează calitatea serviciilor prestate și activitatea echipelor de dezvoltare? 

Folosim inteligența artificială ca un accelerator al calității și al vitezei pe întreg lanțul de procese – de la proiectare și testare până la operarea platformelor pentru clienți. Impactul AI-ului este dublu: pe de o parte, crește productivitatea inginerilor, iar pe de altă parte, optimizează procesele prin șabloane și bune practici care scurtează timpul de livrare a proiectelor. În același timp, principiile de Responsible AI și data ethics sunt integrate implicit în arhitectură și procese: viteza nu trebuie să compromită siguranța și fiabilitatea.

Astăzi, principiile de Responsible AI și data ethics sunt integrate în procesele standard. Cerințele de securitate și confidențialitate sunt incluse încă din etapa de proiectare, iar accesibilitatea constituie un angajament ferm al companiei. Această abordare permite utilizarea inteligentă a AI și a datelor pentru a crește calitatea serviciilor și a reduce riscurile de conformitate.

Pe măsură ce tehnologia evoluează, evoluează și modul în care sprijinim clienții noștri. De aceea, am dezvoltat Dava.X, o platformă prin care oferim expertiză personalizată în domenii menite să te ajute să adopți și să implementezi tehnologii rapid și la scară largă. Aceste arii de specializare, hiper-focalizate, acoperă atât tehnologii emergente, cât și consacrate – și reflectă competențele solide la care ai acces atunci când colaborezi cu Endava.

Cum colaborați cu universitățile pentru a forma competențele cerute de piață?

Colaborăm cu facultățile de profil din cadrul USM, UTM, ASEM si Centrul de Excelență în Informatică și Tehnologii Informaționale pentru a actualiza conținutul cursurilor, oferim mentorat din partea echipelor noastre și lucrăm alături de profesori pentru a înțelege necesitățile în materie de cunoștințe practice. Colegii noștri merg și susțin lecții în universități, studenții au ocazia să vină la sediul nostru în cadrul cursurilor organizate pentru ei, iar noi desfășurăm inclusiv hackathoane în mediul universitar.

Parteneriatul cu mediul academic este unul esențial pentru noi. Colegii noștri mențin o legătură constantă cu decanii și profesorii facultăților de profil, pentru a înțelege schimbările din interior în timp real. Experiența practică dobândită încă din timpul studiilor le oferă tinerilor un start mai sigur pe piața muncii și îi ajută să se adapteze mai rapid la ritmul real al activității.

Cum se reflectă inițiativele Endava în experiența clienților, dezvoltarea angajaților și creșterea pieței locale de specialiști?

Clienții beneficiază de schimbări rapide și previzibile în produsele și platformele oferite, angajații au traiectorii clare de dezvoltare și acces la cele mai bune practici din industrie, iar piața se consolidează printr-un număr tot mai mare de specialiști calificați. Acest echilibru funcționează doar într-o cultură internă solidă: ne concentrăm pe crearea unui mediu în care oamenii se simt în siguranță să învețe, să greșească și să se dezvolte continuu.

Care sunt principalele direcții prin care Endava generează impact social și susține practicile ESG

Avem cinci priorități: oamenii, proiectele sociale, operațiunile responsabile, inovația și integritatea datelor, precum și sustenabilitatea mediului. Sprijinim inițiativele din comunitate, consolidăm incluziunea digitală, iar în interior ne asigurăm că bunăstarea și accesibilitatea sunt priorități „din start”. Toate aceste elemente fac parte din modul nostru sistematic de lucru.

Ne-am angajat să atingem obiectivul Net Zero până în anul 2040. Punem în practică măsuri concrete: trecerea birourilor la surse regenerabile, acolo unde este posibil, revizuirea politicilor operaționale (călătorii, achiziții, furnizori) și sprijinirea angajaților în adoptarea unor practici ecologice.
Am trecut la semnătura electronică, ceea ce ne-a permis o reducere de aproximativ 90% a utilizării hârtiei în serviciile noastre operaționale. În fiecare an, susținem acțiuni de plantare a copacilor și mergem împreună, ca echipă, să sădim puieți.

În luna august, alături de ONG-ul Concordia, umplem rucsacuri pentru copiii din familii social vulnerabile care urmează să înceapă școala. Tot alături de acest ONG, sprijinim campania de iarnă, oferind colegilor noștri oportunitatea de a deveni Moș Crăciun pentru copiii beneficiari. O altă inițiativă de care suntem mândri este Chișinău International Marathon, unde colegii noștri aleargă alături de ONG-ul CCF Moldova în sprijinul copiilor.

Importante nu sunt doar activitățile recurente, ci și solidaritatea cu practicile sustenabile pe care le promovăm în organizație. Încurajăm folosirea rațională a energiei electrice, optăm pentru articole promoționale realizate din materiale ecologice și reciclabile, la fel îi îndemnăm pe colegi să aplice aceleași practici și acasă.

Esențială este dinamica: reducere planificată, acțiuni nu doar metodice, ci și cu impact, și promovarea unei mentalități sustenabile.

Cum poate statul să amplifice eficiența investițiilor la nivel de reglementare?

Susținem reguli care să accelereze fluxul de cunoștințe și implementarea proiectelor: eID/eKYC deplin și schimb sigur de date prin API-uri publice și corporative, pe baza consimțământului; sandbox-uri funcționale pentru inovație (inclusiv AI) cu fast-track transparent din pilot în producție; un model modern de achiziții publice digitale, axat pe rezultate, cu posibilitatea de PoC și condiții clare de proprietate intelectuală; „cloud-first” și securitate cibernetică compatibile cu cadrele UE (GDPR/NIS2) și care recunosc certificări internaționale; educație și flux de talente prin programe universitate – business și regimuri flexibile de atragere a specialiștilor; condiții previzibile pentru exportul de servicii IT și politica fiscală a companiilor de produs. Mai multe detalii le vom prezenta în curând în Cartea Albă FIA 2025.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Costiuc, revoltat de „nunta LGBT”/Saună în troleibuzele lui Ceban/Verişorul M. Sandu, plătit de stat

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Caniculă în Moldova, alertă roșie în unele regiuni ale Europei
— Transport sau saună: cum călătoresc chișinăuienii în troleibuze?
— Fragmente umane, descoperite la Otaci: victima ar fi fost lovită de tren
— O nuntă înscenată între activiști LGBT a stârnit reacții în societate
— 500 milioane de euro pentru drumuri: UE va recompensa Moldova pentru reforme
— Martor în dosarul „Kuliok”: finanțarea PSRM nu mă interesa
— Mansarda unui bloc de locuințe din Chișinău, cuprinsă de flăcări
— Percheziții la Taraclia: Președintele raionului și doi funcționari, vizați
— Nicușor Dan, despre întâlnirile lui Ceban: L-au primit din politețe
— Circa 40 de milioane de lei compensații pentru unele sate din Zona de securitate
— Coșnița spune „nu” carierei de nisip
— Bătălia pentru priză și orele de așteptare: Problemele șoferilor de mașini electrice
— Popșoi: Integrare și reintegrare în paralel, fără veto-ul Rusiei
— CC va verifica prevederile Legii privind statutul juridic special al Găgăuziei


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Summitul UE-Moldova de la Bruxelles: noi investiții anunțate, inclusiv 232 de milioane pentru drumul Porumbrei-Comrat

La cel de-al doilea Summit UE – Republica Moldova, desfășurat pe 22 iunie la Bruxelles, au fost anunțate noi investiții pentru țara noastră. Este vorba despre 232,7 milioane de euro pentru reabilitarea drumului Porumbrei–Comrat, 11 milioane de euro pentru creșterea capacității Republicii Moldova de a face față atacurilor hibride și 17 milioane de euro pentru infrastructura de frontieră.

La summit au participat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European, António Costa, și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu. Liderii s-au concentrat asupra următoarelor etape ale procesului de aderare a Republicii Moldova și asupra aprofundării integrării graduale a țării în Uniunea Europeană, evaluând totodată stadiul implementării Planului de Creștere pentru Moldova.

„Locul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană. Curajul, determinarea și angajamentul cetățenilor săi apropie țara de Uniunea noastră în fiecare zi. Europa este alături de Republica Moldova, pentru reforme, pentru oportunități și pentru un viitor comun în pace, libertate, democrație și prosperitate”, a declarat Ursula von der Leyen.

Summitul a evidențiat și progresele Republicii Moldova în integrarea graduală în UE, prin participarea la Zona Unică de Plăți în Euro (SEPA), la inițiativa „Roam Like at Home” și la programul Europa Creativă. Comisia Europeană a anunțat și intenția de a extinde, în 2027, accesul tinerilor din Republica Moldova la permisul de călătorie cu trenul DiscoverEU, precum și sprijinul pentru asocierea deplină a Republicii Moldova la viitorul program Erasmus+.

Liderii au discutat și despre provocările regionale generate de războiul Rusiei împotriva Ucrainei, reafirmând angajamentul de a consolida reziliența, securitatea și instituțiile democratice ale Republicii Moldova. Uniunea Europeană a subliniat că va continua să sprijine Republica Moldova în combaterea acțiunilor de destabilizare, menționând că, săptămâna trecută, a impus măsuri restrictive împotriva a șase persoane responsabile de astfel de acțiuni.

Precizăm că în cadrul summitului, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat că Republica Moldova a realizat 93% din reformele asumate în cadrul Planului de Creștere, iar UE a deblocat deja 504 milioane de euro pentru țara noastră. Alte 503 milioane de euro vor fi transferate după finalizarea reformelor restante până la sfârșitul anului.

În declarația comună adoptată la Bruxelles, liderii europeni au cerut Federației Ruse să își respecte angajamentele asumate la Summitul OSCE de la Istanbul din 1999 și să retragă trupele și munițiile din regiunea transnistreană. Totodată, UE a salutat aprofundarea cooperării cu Republica Moldova în domeniul politicii externe, securității și apărării, apreciind participarea activă a Chișinăului la misiunile și operațiunile europene și gradul înalt de aliniere la pozițiile de politică externă ale blocului comunitar.

La finalul reuniunii, Uniunea Europeană a anunțat că va accelera și aprofunda cooperarea cu Republica Moldova, inclusiv prin organizarea periodică a summiturilor bilaterale.

***

Amintim că primul Summit UE – Republica Moldova a avut loc în iulie 2025. Republica Moldova este țară candidată la aderarea la UE din iunie 2022, iar pe 15 iunie 2026, UE a deschis oficial primul cluster de negociere din cadrul procesului de aderare. Progresele constante ale Republicii Moldova în implementarea reformelor au permis deja accesarea a aproximativ 504 milioane de euro din Planul de Creștere, cel mai mare pachet de sprijin financiar oferit vreodată Republicii Moldova de UE, în valoare totală de 1,9 miliarde de euro pentru perioada 2025-2027.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Maia Sandu/Facebook

Sandu, după ce Ungaria s-a opus deschiderii „accelerate” a negocierilor: „Moldova este pregătită”. Reacția liderilor UE

Republica Moldova este pregătită pentru deschiderea tuturor grupurilor de capitole de negociere, a declarat președinta Maia Sandu, după ce din concluziile Consiliului European a fost eliminată referirea la deschiderea „accelerată” a negocierilor de aderare cu țara noastră și Ucraina. În timp ce șefa statului susține că procesul ar trebui să avanseze „fără întârziere”, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa, au reiterat că extinderea Uniunii Europene se bazează pe meritele fiecărui stat candidat.

Întrebată dacă a fost dezamăgită de modificarea textului concluziilor Consiliului European, Maia Sandu a declarat că Republica Moldova este pregătită din punct de vedere tehnic pentru deschiderea negocierilor pe toate grupurile de capitole.

„Tehnic vorbind, suntem gata să se deschidă negocierile pe toate grupurile de capitole – lucru confirmat de Comisie și de Consiliu. Suntem gata și credem că procesul ar trebui să aibă loc de îndată, fără întârziere. Este un proces bazat pe merite și atâta timp cât suntem gata, sunt convinsă că așa se și va întâmpla”, a declarat președinta Maia Sandu în cadrul conferinței susținute după cel de-al doilea summit Moldova-UE, la Bruxelles, pe 22 iunie.

„Este un proces bazat pe merite. Moldova trebuie să obțină rezultate. Dar mai este un element – Comisia trebuie să formuleze recomandarea către Consiliu, în primul rând. În calitate de președinte al Comisiei, pot să vă spun că Comisia a recomandat deja Consiliului să deschidă toate grupurile de capitole de negociere”, a declarat, la rândul său, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

Președintele Consiliului European, Antonio Costa, a declarat, pe de altă parte, că extinderea reprezintă „cea mai importantă investiție geopolitică” a Uniunii Europene și a dat asigurări că procesul va continua „cât mai curând posibil”.

„Pentru Consiliul European, extinderea este investiția geopolitică cea mai importantă la nivel european și, după cum a spus doamna președintă Sandu, este investiția cea mai importantă pentru propria noastră securitate. Trebuie să ne mișcăm, să facem progrese cu extinderea cât mai curând. Sigur, este un proces bazat pe merite, ceea ce înseamnă că mergem înainte în funcție de meritele fiecărui statut candidat.  

Deja ne mișcăm foarte repede cu Muntenegru, de exemplu. Probabil că vom finaliza negocierile înainte de sfârșitul anului. De asemenea cu Albania ne dorim să încheiem negocierile până la sfârșitul lui 2027. Acum am deschis primul cluster în negocierile cu Moldova și atunci când Comisia ne va semnala că e momentul să mergem la pasul următor, Consiliul va lua decizia. O vom lua cu cât mai curând posibil”, a declarat Antonio Costa.

Reamintim, în concluziile adoptate la reuniunea din 19 iunie, Consiliul European a salutat deschiderea, pe 15 iunie, a negocierilor de aderare cu Republica Moldova pe clusterul „Valori fundamentale” și și-a exprimat așteptarea pentru deschiderea celorlalte clustere, în conformitate cu principiul bazat pe merit.

Față de proiectul de concluzii distribuit în ajunul reuniunii, textul final nu a mai conținut, însă, formularea potrivit căreia deschiderea celor cinci clustere rămase ar urma să aibă loc „cât mai curând posibil”. Potrivit publicației The New Union Post, care a consultat proiectul de concluzii, această modificare a fost operată chiar înainte de adoptarea textului final.

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat atunci, în cadrul unei conferințe, că Ungaria și alte state membre ale Uniunii Europene s-au opus păstrării în concluziile Consiliului European a sintagmei privind deschiderea „accelerată” a negocierilor de aderare pentru Republica Moldova și Ucraina. Liderul de la Cotroceni declara, pe 19 iunie, că modificarea este una de ordin diplomatic și nu va avea consecințe practice asupra procesului de aderare al celor două state. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Igor Țurcan

Încă o rudă a Maiei Sandu, numită la șefia unei întreprinderi de stat cu salariu de peste 55 mii lei? Precizările Moldelectrica după acuzațiile unui politician

Liderul Partidului Național Moldovenesc, Dragoș Galbur, a făcut noi dezvăluiri despre rudele președintei Maia Sandu angajate la întreprinderi de stat. De această dată, politicianul a vorbit despre Iurie Sandu, verișorul primar al șefei statului, care, potrivit lui, ar fi fost numit fără concurs în funcția de director al Sucursalei RETÎ Nord a Moldelectrica, cu un salariu de peste 55.000 de lei pe lună. Într-o reacție publică, instituția a respins acuzațiile, precizând că Iurie Sandu a fost desemnat în funcție în urma unui concurs intern la care au participat trei candidați, iar acesta activează în domeniul electroenergetic de peste 30 de ani.

Dragoș Galbur a susținut într-o postare pe rețelele sociale din 22 iunie că Iurie Sandu a fost numit în funcția de director al Sucursalei Nord a Moldelectrica fără concurs public, începând cu septembrie 2023. Potrivit datelor prezentate de liderul PNM, Iurie Sandu a încasat de la Moldelectrica venituri salariale de 667.364 de lei, adică aproximativ 55.614 lei pe lună.

Totodată, soția acestuia activează la SA RED-Nord, companie de stat responsabilă de distribuția energiei electrice în nordul Republicii Moldova, unde în 2023 a încasat venituri salariale de 545.652 de lei, aproximativ 45.471 de lei pe lună.

„Maia Sandu a vorbit ani la rând despre meritocrație, oameni buni, concursuri corecte și funcții publice ocupate pe merit. Tocmai de aceea, atunci când rude apropiate ale președintei ajung în funcții importante la stat prin proceduri netransparente, întrebările sunt inevitabile. Nu pun la îndoială studiile sau abilitățile individuale ale rudelor președintei. Pun însă sub semnul întrebării felul în care acești oameni au ajuns în funcții înalte și bine plătite la stat în perioada în care Maia Sandu ocupă funcția de președinte al Republicii Moldova”, a declarat Dragoș Galbur.

Într-o postare publicată pe facebook, oldelectrica a respins acuzațiile privind lipsa organizării unui concurs public pentru funcția de director vacantă al sucursalei de Nord, precizând că Iurie Sandu activează în cadrul sistemului electroenergetic de peste 30 de ani, iar în cadrul întreprinderii și-a construit cariera etapizat, ocupând succesiv funcții tehnice și de conducere.

„Dl Iurie Sandu a fost numit în funcția de director al Sucursalei Nord la data de 19 iunie 2023, în urma unui concurs intern organizat și desfășurat conform procedurilor de recrutare și selecție aplicabile în cadrul întreprinderii. La concurs au participat trei candidați, inclusiv dl Iurie Sandu, acesta fiind desemnat câștigător în baza competențelor profesionale, experienței manageriale și rezultatelor obținute în procesul de evaluare. Afirmațiile potrivit cărora numirea ar fi avut loc fără concurs sunt false și ignoră în totalitate procedura de selecție care a precedat desemnarea sa în funcție”, se arată în comunicatul Moldelectrica.

Instituția a oferit detalii despre experiența profesională a lui Iurie Sandu:

Începând cu 1 noiembrie 2000, dl Iurie Sandu a activat în funcția de inginer categoria II în cadrul Serviciului izolație și protecție contra supratensiunilor, acumulând experiență în exploatarea și mentenanța instalațiilor electroenergetice. Pe parcursul activității sale profesionale, acesta a ocupat mai multe funcții de specialitate și management, inclusiv funcția de inginer-șef adjunct în munca operativă-șef al Serviciului operativ de dispecer, responsabilități care presupun coordonarea proceselor operaționale și asigurarea funcționării sigure și fiabile a rețelei electrice de transport. Experiența profesională acumulată de-a lungul a peste trei decenii, cunoașterea aprofundată a sistemului electroenergetic și rezultatele obținute în activitate au constituit argumente obiective care au stat la baza selectării sale în funcția de director al Sucursalei RETÎ Nord”, a mai adăugat Moldelectrica.

Întreprinderea a mai precizat că Ordinul din1 septembrie 2023, invocat de Galbur, nu reprezintă un act de numire în funcție, ci se referă exclusiv la modificarea denumirii funcției din „director filială” în „director sucursală”, ca urmare a actualizării structurii organizatorice.

„Î.S. „Moldelectrica” consideră regretabilă publicarea unor informații incomplete și neverificate, care omit fapte esențiale și pot induce în eroare opinia publică. Instituția își desfășoară activitatea în baza principiilor legalității, transparenței, profesionalismului și egalității de șanse, iar ocuparea funcțiilor de conducere se realizează conform procedurilor interne și criteriilor de competență profesională”, a mai comunicat întreprinderea.

Amintim că liderul PNM, Dragoș Galbur, a mai făcut publice, pe 20 iunie, acuzații similare la adresa Anastasiei Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu, susținând că aceasta ar fi fost numită fără concurs public în funcția de purtător de cuvânt al „MoldATSA”, cu un salariu lunar de peste 70.000 de lei. Contactată de NewsMaker, Taburceanu a confirmat că lucrează pentru întreprindere, precizând că salariul său de funcție este de 25.700 de lei, la care se adaugă suplimente pentru stagiu și volum de lucru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
vesti-ukr.com

Lista locurilor unde nu vei mai putea fuma în Republica Moldova din 24 iunie 2026 și amenzile prevăzute

Din 24 iunie 2026, în Republica Moldova se extinde lista locurilor unde fumatul va fi interzis. Interdicțiile vizează atât produsele convenționale din tutun, cât și țigaretele electronice, produsele din tutun încălzit și alte produse conexe care emit aerosoli toxici.

Astfel, consumul produselor de tutun și nicotină vor fi interzise inclusiv:

  • pe terenurile de sport;
  • în grădinile zoologice;
  • în parcurile acvatice;
  • pe terenurile aferente piscinelor;
  • pe plaje;
  • în pasajele pietonale subterane;
  • în stațiile de transport public și pe terenurile aferente îmbarcării și debarcării pasagerilor.

La fel, legea reglementează mai explicit și interdicțiile privind fumatul în blocurile locative. Astfel, consumul produselor de tutun și nicotină va fi interzis:

  • în scările blocurilor;
  • în coridoare;
  • în cabinele ascensoarelor;
  • în alte spații comune ale blocurilor și construcțiilor auxiliare;
  • la balcoanele apartamentelor și căminelor.

O altă modificare clarifică interdicția de a fuma sau a vapa la mai puțin de 10 metri de intrările în clădirile publice. Distanța va fi măsurată în linie dreaptă, indiferent de existența gardurilor sau altor obstacole, pentru a evita interpretările diferite și pentru a asigura aplicarea uniformă a legii. Interdicția se va aplica și în apropierea ferestrelor deschise și a sistemelor de ventilare.

În același timp, vor fi interzise pliculețele cu nicotină pentru uz oral, inclusiv cele cu nicotină sintetică, iar produsele electronice cu nicotină vor fi supuse unor cerințe mai stricte privind siguranța și informarea consumatorilor.

Amenzile pentru admiterea fumatului în locuri interzise vor fi de până la 15 000 de lei pentru persoanele juridice, cu privarea dreptului de a desfășura o anumită activitate pe un termen de până la un an. Totodată, persoanele fizice care fumează în locuri interzise vor fi amendate cu până la 2 250 de lei sau vor presta muncă neremunerată în folosul comunității de la 40 la 60 de ore. 

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: