gagauzinfo

Energia electrică s-ar putea scumpi cu 54 de bani. Premier Energy cere majorarea tarifului

„Premier Energy” S.R.L, cel mai mare furnizor de energie electrică din Republica Moldova, solicită Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) să majoreze prețurile pentru furnizarea energiei electrice. Mai exact, compania cere o majorare de la 2,17 lei până la 2,71 lei pentru un kW/h. 

ANRE are la dispoziție 5 zile pentru a lua o decizie în acest sens.

Totodată, compania solicită 2,28 lei/kWh pentru consumatorii finali ale căror instalații sunt racordate la rețelele electrice de distribuție de înaltă tensiune 35-110 kV și de 2,40 lei/kWh pentru consumatorii finali instalațiile cărora sunt racordate la rețelele electrice de distribuție de medie tensiune.

De menționat că în prezent, tariful pentru consumatorii casnici este 2,17 lei pentru un /kWh.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maia Sandu

Maia Sandu participă la conferința pentru instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina. Discurs alături de Zelenski

Președinta Maia Sandu participă la conferința diplomatică dedicată adoptării Convenției privind instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina, care are loc la Haga. Anunțul a fost făcut de Președinția de la Chișinău într-un comunicat din 15 decembrie.

Potrivit instituției, Maia Sandu va deschide conferința, alături de prim-ministrul neerlandez Dick Schoof, președintele ucrainean Vladimir Zelenski și secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset.

Pe agenda vizitei se regăsesc, de asemenea, întrevederi cu președintele Zelenski, prim-ministrul Schoof, președinții ambelor camere ale parlamentului neerlandez, precum și o discuție cu experții în relații internaționale, găzduită în Clingendael Institute.

Convenția privind instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina este elaborată sub egida Consiliului Europei. Republica Moldova deține președinția Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei în perioada noiembrie 2025-mai 2026.

Comisia Internațională de Reclamații pentru Ucraina este un mecanism internațional instituit sub egida Consiliului Europei, având ca scop examinarea și soluționarea cererilor de despăgubire pentru prejudiciile cauzate de agresiunea rusă împotriva Ucrainei. Comisia reprezintă etapa următoare instituirii Registrului de Daune pentru Ucraina, convenit de șefii de stat și de guvern la Summitul Consiliului Europei de la Reykjavík (până în prezent, 44 de state și Uniunea Europeană au aderat la Registru, care a primit deja peste 80 000 de cereri). Comisia va avea mandatul de a examina, evalua și soluționa cererile depuse în Registru și de a stabili, de la caz la caz, cuantumul despăgubirilor datorate.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: