соцсети

„Escrocul de pe Tinder” – eliberat după două luni de detenție în Georgia

Simon Leviev, despre care Netflix a realizat documentarul „Escrocul de pe Tinder”, a ieșit din închisoarea din Kutaisi după două luni de detenție, scrie publicația Eho Kavkaza cu referire la avocatul său.

Potrivit avocatului, Leviev a părăsit închisoarea fără nicio condiție – fără cauțiune, fără obligații procesuale și fără restricții de deplasare.

Leviev a fost reținut pe 15 septembrie 2025 în aeroportul din Batumi la cererea autorităților germane, fiind dat în urmărire prin Interpol. Totuși, potrivit avocatului său, Germania a retras cererea de arest și de extrădare.

***

În vârstă de 35 de ani, israelianul Shimon Hayut, cunoscut sub numele de Simon Leviev, a devenit faimos după ce Netflix a lansat în 2022 documentarul Tinder Swindler. El este suspectat că a înșelat mai multe femei întâlnite pe Tinder, prezentându-se drept moștenitorul unui magnat al diamantelor, și ar fi obținut astfel peste 800.000 de dolari.

Nu este primul episod de acest fel. În 2019, Leviev a fost arestat în Grecia pentru folosirea unor documente false și extrădat în Israel, unde a fost condamnat la 15 luni de închisoare pentru fraudă. A fost eliberat după doar cinci luni, beneficiind de un program special de reducere a pedepselor în perioada pandemiei.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

UNIAN

Lapoviță slabă și minime de până la -2°C la nord: vremea săptămâna viitoare în Moldova

Săptămâna viitoare, în nordul Republicii Moldova, temperaturile minime vor ajunge până la -2°C. În aceeași zi se va înregistra și lapoviță slabă. În centrul țării, cea mai scăzută valoare va fi +1°C, iar la sud +3°C. Datele se regăsesc pe platforma Serviciului Hidrometeorologic de Stat.

În partea de nord a țării, mai exact la Briceni, temperaturile ziua vor varia între +5°C și +12°C, iar noaptea între -2°C și +5°C. Cele mai scăzute valori se vor înregistra miercuri. Pentru ziua de marți sunt prognozate ploi slabe, iar pentru miercuri – lapoviță slabă.

În centrul țării, temperaturile ziua vor oscila între +8°C și +15°C, iar noaptea vor fi cuprinse între +1°C și +8°C. Cele mai scăzute valori se vor înregistra miercuri. Tot pentru ziua de miercuri sunt prognozate ploi.

În sudul țării, temperaturile ziua vor fi între +10°C și +17°C, iar noaptea între +3°C și +10°C. Cele mai scăzute valori se vor înregistra miercuri, când sunt prognozate și ploi.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: