captură foto

„Este cel mai grav incendiu din ultimii 30 de ani”. Un sat din Polonia a fost mistuit de flăcări (VIDEO)

În satul Novej Bialej, Polonia, s-a produs un incendiu de amploare, în urma căruia au ars zeci de clădiri, informează postul de radio polonez RMF 24. 

Potrivit primelor informații, au fost afectate 44 de clădiri, inclusiv 21 de blocuri de locuit. În urma stihiei, au rămas fără locuințe 112 persoane.

„Este cel mai grav incendiu din ultimii 30 de ani. La sigur nu îi vom lăsa în voia sorții pe cei afectați. Vom face totul pentru a estima cât mai rapid pierderile. Experții lucrează deja în acest sens”, a declarat premierul Poloniei.

Din cauza incendiului au avut de suferit 9 localnici. Unul dintre ei a căzut de pe acoperiș și i-a fost afectată coloana vertebrală, motiv pentru care a fost evacuat cu ajutorul unui aparat de zbor.

La fața locului intervin salvatorii. Pentru lichidarea consecințelor incendiului au fost implicați militarii.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Un bărbat, atacat și mușcat de un câine maidanez la Ceadîr-Lunga (VIDEO)

Un locuitor al municipiului Ceadîr-Lunga a fost mușcat de picior de un câine maidanez pe teritoriul orașului. Bărbatul, pe nume Alexandr Chioroglo, a filmat momentul în care patrupedul l-a atacat, iar imaginile le-a publicat pe rețelele de socializare.

Cazurile de atac ale câinilor maidanezi nu sunt rare în Ceadîr-Lunga. Pe 29 august, presa locală a scris, cu referire la mărturiile localnicilor, că patrupezii se adună în haite și atacă trecătorii. Cel mai des, victimele sunt copiii și pietonii singuratici.

Anterior, autoritățile municipale au anunțat deschiderea unui adăpost pentru câini în oraș, în care, la momentul ultimei publicații pe acest subiect de pe site-ul primăriei, erau adăpostite patru animale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: