În Republica Moldova a fost lansat concursul de fotografie „Porțile Moldovei”. Participanții sunt invitați să trimită până la două fotografii ale porților care i-au impresionat.
Concursul național de fotografie este organizat de Alianța Asociațiilor de Băștinași din Moldova, cu sprijinul financiar al Ministerului Afacerilor Externe al Germaniei, prin intermediul Agenției de Cooperare Internațională a Germaniei, și în parteneriat cu Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare Moldova.
„Fiecare poartă ascunde o poveste și păstrează amintiri de neuitat. Iar atunci când se deschide, descoperim chipuri, familii, tradiții și visuri. Ne amintim cum părinții ne așteptau cu dor la poartă, cum bunicii stăteau la șezătoare pe banca din fața casei, prima întâlnire romantică, cum vopseam porțile înainte de sărbători și cum fiecare culoare sau simbol vorbea despre gospodarii casei. Astăzi, Moldova are nevoie să redescopere aceste povești și să le spună din nou, pentru a ne aminti cine suntem și ce ne leagă”, au comunicat reprezentanții Alianței Asociațiilor de Băștinași.
Termenul-limită pentru participare la concurs este 3 octombrie. Participanții sunt invitați să trimită până la două fotografii ale porților care i-au impresionat, fie ele tradiționale sau moderne, din sate sau orașe. Înscrierile trebuie să includă fotografia (format JPEG/PNG, 2–10 MB), titlul și o scurtă poveste (50–150 de cuvinte) și localitatea unde a fost realizată. Fotografiile pot fi expediate prin: e-mail: [email protected]; Viber, Telegram sau WhatsApp: (+373) 612 99 444; Facebook Messenger: Alianța Asociațiilor de Băștinași; încărcare directă pe pagina concursului: www.portilemoldovei.eu.
Ulterior, un juriu va selecta aproximativ 50 de fotografii, care vor fi evaluate în funcție de calitatea artistică, valoarea narativă și simbolică, dar și de diversitatea regională. Fotografiile selectate vor fi prezentate în cadrul a șase expoziții publice, organizate în principalele localități ale țării, inclusiv în mun. Chișinău. „Câștigătorii vor fi desemnați de către public, prin vot online și în cadrul expozițiilor”, au declarat reprezentanții Alianței.