Evadarea lui Șaran l-a inspirat? Un deținut din Penitenciarul 4. a fugit de le întreprinderea în care lucra

Un deținut din cadrul Penitenciarului nr. 4, care era încadrat în câmpul muncii în afara închisorii și care avea dreptul de a se deplasa fără escortă, a ieșit de pe teritoriul întreprinderii unde era angajat și s-a deplasat într-o direcție necunoscută. La scurt timp, bărbatul a fost depistat de oamenii legii. Pentru fapta comisă acesta riscă riscă un termen adițional de detenție de până la 3 ani.

Cazul a avut loc pe 14 aprilie, în jurul orei 13:30.

Deținutul, căruia i-a fost acordat dreptul de deplasare fără escortă, cu aplicarea brățării de monitorizare electronică, fiind încadrat în câmpul muncii în afara instituției penitenciare, a ieșit de pe teritoriul întreprinderii unde era angajat și s-a deplasat într-o direcție necunoscută.

Luând în calcul versiunea unei posibile eschivări de la executarea pedepsei, imediat au fost întreprinse măsuri pentru stabilirea locului aflării acestuia, identificând drept urmare brățara de monitorizare electronică deteriorată. Ulterior, la ora 17:30 deținutul a fost reținut.

Pe cazul dat au fost informate toate organele abilitate, iar dacă va fi stabilită vinovăția, deținutul riscă să fie condamnat suplimentar pentru un termen de până la 3 ani de detenție.

***

Precizăm că în ultimele zile atenția mass-mediei a fost asupra fondatorului „Bismobil Kitchen”, Mihail Șaran, care este cercetat penal. Acesta a evdat, pe 7 aprilie, din custodia poliției înainte de a reveni din arest la domiciliul în arest preventiv. Ulterior, pe 14 aprilie, acesta a fost reținut.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Numărul copiilor din Moldova continuă să scadă. Potrivit datelor Biroului Național de Statistică (BNS), anul trecut s-au născut în țară 23,6 mii de copii – cu 2% mai puțin decât în 2023.

Conform datelor BNS, la 1 ianuarie 2025 în Moldova locuiau 494,1 mii de copii. În 2024 erau 508,7 mii, iar în 2023 – 531,7 mii.

Anul trecut s-au născut 23,6 mii de copii – cu 2% mai puțin decât în 2023. De asemenea, continuă tendința ca numărul băieților să fie mai mare decât al fetelor – 51,3% dintre nou-născuți fiind băieți.

Biroul remarcă și creștere ușoară a numărului elevilor din ciclul primar și secundar – în anul școlar curent, instituțiile de învățământ au fost frecventate de 335,1 mii de copii, cu 0,7% mai mult decât în anul școlar precedent.

Conform BNS, până la sfârșitul anului 2024, aproximativ 7,9 mii de copii se aflau în situații de risc. 80% dintre aceștia provin din mediul rural. Majoritatea cazurilor sunt legate de neglijarea copiilor de către părinți – lipsa de îngrijire și atenție necesare. Au fost, de asemenea, cazuri de violență, copii rămași fără părinți, fără supraveghere sau care au fugit de acasă.

Totodată, BNS subliniază că, în comparație cu 2023, numărul copiilor care au suferit din cauza violenței a scăzut cu aproape 41%.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: