screenshot

Deputată PAS, nemulțumită că nu se regăsește în lista pentru parlamentare: „Ca un ciorap rupt, aruncat la tomberon” VIDEO

Iulia Dascălu, deputată a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), s-a arătat nemulțumită de faptul că nu se regăsește pe lista formațiunii pentru alegerile parlamentare din această toamnă. Politiciana, care a participat pe 20 iulie la Consiliul Politic Național PAS, în cadrul căruia a fost aprobată lista candidaților, a declarat că colegii săi de partid nici măcar nu i-au mulțumit pentru activitatea sa din ultima legislatură și că s-a simțit ca „un ciorap care s-a rupt și a fost aruncat la tomberon”. Precizările au fost făcute într-un mesaj video publicat pe Facebook.

Iulia Dascălu a declarat că a participat la reuniunea Consiliului Politic Național al PAS, în cadrul căreia a fost aprobată lista formațiunii pentru alegerile parlamentare, deși inițial nu intenționa să o facă. Potrivit ei, deși știa că nu se va regăsi printre candidați, a participat la reuniune pentru a vedea „reacțiile” colegilor de partid.

A fost citită lista. (…) Cum v-am zis, eu nu m-am regăsit în liste. Și dacă s-au mai făcut careva modificări pe ultima sută de metri, oricum nu m-am regăsit în această listă. Probabil n-am fost cel mai bun ales al poporului, dar nu e despre asta acum. (…) Cel mai dureros lucru pe care l-am simțit eu astăzi, cum se întâmplă la noi, la moldoveni, sau poate în echipe, absolut nimeni, nici conducerea partidului, nici cei care mi-au fost colegi de fracțiune, n-au spus cel puțin un mulțumesc pentru munca prestată. (…) Toată lumea a început să comunice între ea doar cei care se regăsesc în listă. (…) M-am simțit fix ca un ciorap care s-a rupt și a fost aruncat la tomberon. (…) Este dureros când tu dedai tot și, în schimb, primești nimic. Dar chiar le-aș socoti șuturi în fund”, a declarat politiciana.

Amintim că lista PAS pentru alegerile parlamentare a fost publicată deja pe rețelele de socializare ale partidului. Primul pe listă este Igor Grosu, liderul Partidului Acțiune și Solidaritate, care este urmat de prim-ministrul Dorin Recean. Din partea PAS la alegeri vor mai candida actuali miniștri, personalități cunoscute, foști membri ai Platformei DA și alții. Pe lista PAS nu se mai regăsesc ex-deputați ai formațiunii din legislatura trecută, precum Iulia Dascălu, Oazu Nantoi și Vasile Șoimaru.

***

Alegerile parlamentare vor avea loc în data de 28 septembrie.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

„Să se uite în jur”: Maia Sandu a îndemnat PAS „să se asigure că membrii sunt loiali valorilor partidului”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a adresat Partidului de guvernare Acțiune și Solidaritate (PAS), îndemnându-i „să se asigure că toți membrii echipei sunt loiali valorilor care au stat la baza creării partidului”. Apelul a fost făcut pe 1 iunie, în cadrul unei conferințe de presă legate de situația din jurul „MoldATSA”.

„Mesajul meu către oamenii din PAS este să se uite în jur, să se asigure că toți membrii echipei, la toate nivelurile, sunt în continuare loiali valorilor care au stat la baza creării partidului – valorilor europene. Avem obligația să ducem Republica Moldova în Uniunea Europeană. Este un drum prea important și am făcut prea multe eforturi pe acest drum ca să-l ratăm. Trebuie să reparăm toate breșele, să facem o curățenie în instituții, și mă referi aici în special la conducătorii acestor instituții, și să restabilim încrederea oamenilor față de angajamentul nostru de a construi un stat corect și o țară liberă și europeană”, a comunicat șefa satului.

Amintim că, la aceeași conferință, Maia Sandu a declarat că cele întâmplate la MoldATSA și alte abateri sunt incompatibile cu valorile sale. Ea a spus că trebuie regândit modul de numire în funcții cheie, iar avizul SIS și CNA să devină obligatoriu. Șefa statului a cerut Guvernului revizuirea consiliilor de administrare și reglementarea remunerației membrilor acestora. Totodată, a spus că Agenția Proprietății Publice trebuie divizată în două entități. Pe termen scurt, a solicitat un control al tuturor întreprinderilor de stat pentru verificarea utilizării banilor. De asemenea, a îndemnat Fiscul și CNA să verifice legalitatea acțiunilor „indiferent de partid, rudenie sau alte legături”, precizând că orice sumă obținută abuziv trebuie returnată statului. Detalii AICI.

La aceeași conferință, Maia Sandu a declarat că nu își poate explica acțiunile verișoarei sale, Anastasia Taburceanu, și că „în aproape în fiecare familie există câte o persoană care face câte o boroboață”. Detalii AICI.

***

Amintim că, în decembrie 2015, a fost lansată platforma „În/PAS/cu Maia Sandu”, care a stat la baza viitorului partid. Pe 15 mai 2016 a avut loc Congresul de constituire al PAS, unde Maia Sandu a fost aleasă președintă a formațiunii. Ea a condus partidul până în 2020. A demisionat după ce a câștigat primul mandat de președinte al Republicii Moldova, întrucât Constituția interzice șefului statului să fie membru al unui partid politic. Succesorul său la conducerea PAS a devenit Igor Grosu, care se află în fruntea formațiunii de peste cinci ani. Cu toate acestea, imaginea PAS a rămas până în prezent strâns asociată cu Maia Sandu.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: