Promo-LEX/Facebook

Expertul Promo-Lex Pavel Postica a fost desemnat de Maia Sandu în calitate de membru al CEC (DOC)

Pavel Postica a fost desemnat în calitate de  membru al Comisiei Electorale Centrale (CEC). Un decret în acest sens a fost semnat, pe 7 septembrie, de președinta țării, Maia Sandu.

Amintim că, anterior, Pavel Postica a deținut fucția de director de program în cadrul asociației Promo-LEX. În prezent, acesta este manager de dezvoltare și evaluare în cadrul asociației. Acesta este expert în domeniul electoral.

Potrivit legii, membrii CEC sunt numiți de către Parlament cu votul majorității deputaților. Din cei 9 membri ai CEC, unul este propus de președintele țării, iar 8 membrii sunt propuși de Parlament în funcție de numărul de mandate pe care îl deține fiecare fracțiune parlamentară. În condițiile actualei legislaturi, 5 membri vor fi propuși de PAS, iar 3 membri vor fi reprezentanți ai opoziției parlamentare. Mandatul actualei componențe CEC a expirat în luna iunie.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Chișinăul răspunde la acuzațiile Tiraspolului privind interferența în „alegerile” pentru noul lider de facto al Transnistriei

Așa-zisele scrutine electorale organizate în regiunea transnistreană, care nu se află sub controlul autorităților constituționale ale Republicii Moldova, încalcă suveranitatea și integritatea teritorială a țării, Constituția și legislația națională. Declarația a fost făcută de Biroul politici de reintegrare într-un comentariu pentru NewsMaker, după ce Tiraspolul a acuzat Chișinăul că ar plănui să interfereze în „alegerile” noului lider de facto al regiunii, programate pentru luna decembrie.

Pretinsele exerciții electorale desfășurate periodic în regiunea transnistreană sfidează în mod constant suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova, prevederile constituționale și legislația națională în vigoare. Democratizarea și demilitarizarea regiunii transnistrene – autoizolată, militarizată și menținută într-o cenzură informațională dură de factori de propagandă special instruiți – reprezintă elemente esențiale pentru avansarea în procesul de reglementare finală a conflictului, respectând caracterul teritorial integru al țării, în frontierele recunoscute de comunitatea internațională”, a declarat Biroul politici de reintegrare.

Instituția a mai menționat că autoritățile constituționale vor continua să promoveze politici „ferme” și „eficiente” de reintegrare a țării.

Afirmațiile Biroului vin după ce, într-un interviu pentru presa rusă, așa-zisul „ministru al securității” din regiunea transnistreană, Valerii Ghebos, a acuzat Chișinăul că ar intenționa să intervină în „alegerile” pentru funcția de lider de facto al regiunii. El susține că Serviciul de Informații și Securitate (SIS) ar urma să facă presiuni asupra funcționarilor electorali din stânga Nistrului, inclusiv să-i „amenințe” cu retragerea cetățeniei Republicii Moldova.

În reacție, SIS a catalogat afirmațiile drept speculații și a menționat că acestea „nu merită comentarii suplimentare”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: