Al Arabiya

Explozie puternică în aeroportul din Adena, la aterizarea delegației cabinetului de miniștri (VIDEO)

O explozie puternică s-a produs pe 30 decembrie în aeroportul din Adena, capitala Yemenului de Sud. Deflagrația a avut loc chiar în momentul în care a aterizat avionul în care se afla delegația guvernamentală, care se întorcea din Arabia Saudită. Potrivit agenției RIA Novosti, cel puțin 5 oameni au murit.

„Sunt morți și răniți, dar miniștrii se aflau în avion în momentul exploziei și nu au suferit”, a declarat o sursă a agenției ruse.

Membrii cabinetului de miniștri au fost evacuați din aeroport.

Portalul Al Arabiya a publicat imagini de la locul deflagrației.

***

În decembrie, președintele Yemenului a numit un nou executiv, format din 24 de miniștri. În componența acestuia au intrat reprezentanți ai Consiliului Yemenului de Sud, care pledează pentru separarea regiunii de sud.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Colaj NM

Vehicule speciale și forțe de intervenție, la ambasada SUA din Chișinău: exercițiu de simulare a urgențelor

Pe teritoriul Ambasadei Statelor Unite ale Americii (SUA) din Republica Moldova, pe 9 decembrie, are loc un exercițiu de simulare a gestionării unei situații de urgență. Acțiunea, care se desfășoară pe strada Alexei Mateevici 103 din Chișinău, implică forțele și mijloacele de intervenție ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) al MAI. Ultima dată când a avut loc un asemenea exercițiu a fost în 2022.

Ambasada Statelor Unite a anunțat că, împreună cu Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova, desfășoară pe 9 decembrie un exercițiu de simulare pentru gestionarea unei situații de urgență.

„Acest exercițiu face parte din coordonarea regulată dintre Ambasada SUA la Chișinău și organele de aplicare a legii din Republica Moldova și se bazează pe exercițiile similare de succes desfășurate în trecut, inclusiv cel mai recent în 2022. Acest exercițiu simulat de răspuns la situații de urgență reprezintă o oportunitate pentru Ambasada SUA de a lucra împreună cu mai multe unități ale structurilor de aplicare a legii din Republica Moldova pentru a testa eficiența și a evalua aspectele care pot fi îmbunătățite”, a comunicat ambasada.

Potrivit sursei citate, exercițiul va avea loc în incinta ambasadei și va implica deplasarea vehiculelor speciale de intervenție ale IGSU pe strada Alexei Mateevici.

Conform IGSU, exercițiul va avea loc între orele 09:00 și 12:00. Instituția a precizat că în cadrul exercițiului vor fi implicate forțele și mijloacele de intervenție ale IGSU.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: