Farmacia Familiei – Marca Comercială a anului 2021 

Și în acest an, Farmacia Familiei și-a reconfirmat statutul de unul dintre cele mai de succes și îndrăgite branduri din Republica Moldova. Asta o demonstrează obținerea Premiului Mare – Mercuriul de Aur la concursul „Marca comercială a anului 2021”, nominația Responsabilitate Socială. 

Acest trofeu vine să pună în valoare, pentru al patrulea an consecutiv, recunoașterea clienților noștri, fiind cel mai important criteriu de care ne conducem în activitatea noastră.

Desigur, obținerea acestei performanțe este rodul muncii unei echipe responsabile, implicată plenar și care stă la straja sănătății publice cu empatie și profesionalism.

Ne angajăm în continuare să contribuim la creșterea calității vieții oamenilor, printr-o gamă amplă de produse, servicii și sfaturi profesioniste, într-un mod plăcut și accesibil. În același timp, vom munci cu și mai multă încredere, dedicație, ca să fim și mai buni pentru clienți și comunitate.

Vă mulțumim pentru încrederea pe care ne-o oferiți, atunci când alegeți Farmacia Familiei!

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ТАСС

Grecia s-a răzgândit: și-a anulat decizia și îl extrădează pe Plahotniuc în Moldova

Ministerul Justiției din Grecia și-a anulat decizia prin care procesul de extrădare a fostului lider democrat Vladimir Plahotniuc a fost suspendat. Informația a fost confirmată pentru NM de avocatul fostului politician, Lucian Rogac.  

„Datorită eforturilor și demersurilor făcute de către avocații domnului Vladimir Plahotniuc, din Grecia, autoritățile elene și-au anulat decizia prin care a fost suspendată procedura de extrădare”, a declarat Rogac pentru NM.

Potrivit ZdG, care citează surse din „mai multe instituții ale statului”, fostul lider democrat urmează să fie adus în Republica Moldova pe 25 septembrie, așa cum fusese stabilit anterior.

ZdG mai scrie că decizia de revocare a suspendării a fost luat a doua zi după ce autoritățile de la Chișinău au cerut explicații pe marginea motivelor pentru care procesul fusese suspendat.

Contactați, reprezentanții Procuraturii Generale nu au răspuns solicitării NM, deocamdată.

Amintim că Vladimir Plahotniuc a fost reținut pe 22 iulie, pe aeroportul din Atena, la șase ani după ce a fugit din Moldova. Odată cu el, a fost reținut și fostul deputat democrat Constantin Țuțu, considerat de mulți ani omul de încredere al lui Plahotniuc. Cei doi urmau să zboare în Dubai cu identități false.

Procuratura Generală a Republicii a trimis, pe 24 iulie, autorităților din Grecia o primă cerere de extrădare în privința lui Plahotniuc, iar Ministerul Justiției a expediat ulterior încă două. Atât Curtea de Apel din Atena, cât și Ministerul Justiției al Greciei au acceptat extrădarea.

Ministerul Justiției de la Chișinău a recepționat pe 12 septembrie decizia privind extrădarea și a transmis setul de documente Ministerului Afacerilor Interne – instituția competentă pentru preluarea lui Plahotniuc. Oligarhul fugar urma să ajungă în Moldova pe 25 septembrie, cu doar două zile înainte de alegerile parlamentare, au confirmat autoritățile.

Totuși, pe 17 septembrie, Procuratura Generală a anunțat că Ministerul Justiției din Grecia a suspendat procedura de extrădare, fără a-și explica decizia. În reacție, premierul Dorin Recean a anunțat că autoritățile vor investiga cum a reușit fostul lider democrat „să-și împiedice extrădarea”. „Instituțiile statului trebuie să-l aducă acasă în cătușe” – declara oficialul.

De precizat că Vladimir Plahotniuc este cercetat penal în țara noastră pentru săvârșirea unor infracțiuni grave, inclusiv crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mari și spălare de bani, în conformitate cu Codul penal.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Ce așteptări are Găgăuzia de la noul parlament? Am vizitat trei localități: reportaj special NewsMaker

În ajunul alegerilor parlamentare, echipa NewsMaker străbate raioanele țării și discută cu oamenii despre cum își duc viața și ce așteptări au de la viitor. Pe 16 septembrie, corespondenta NM, Ecaterina Dubasova, a ajuns în Găgăuzia, în cel mai sudic punct al Moldovei. Ce gândesc și cum trăiesc locuitorii din Etulia, Cișmichioi și Vulcănești — aflați în reportajul NM.

Etulia

Drumul de la Chișinău până la Etulia durează aproape trei ore. Dincolo de geam se întind bazine de apă secate și benzinării părăsite. Cu cât te apropii mai mult de sud, cu atât mașinile se răresc. Pe un tronson, drumul este în reparație, iar circulația e aproape inexistentă.

Totuși, satul nu pare „muribund”. Pe strada Lenin, principala din Etulia, e forfotă. De-a lungul magazinelor — care sunt surprinzător de multe, aproape la fiecare 7–10 case — se plimbă mai ales localnici în vârstă.

Lângă unul dintre magazine întâlnim o femeie care a locuit toată viața în Etulia, dar după pensionare a plecat împreună cu soțul în Spania. „Am fost nevoiți să emigrăm — din cauza problemelor de sănătate ale soțului”, explică ea.

„Dacă ar fi după voia mea, m-aș întoarce. Satul pentru mine — este totul. Este patria mea”, spune femeia. Copiii și nepoții ei locuiesc și ei peste hotare. La întrebarea ce ar trebui să se întâmple ca tinerii să se întoarcă, ea răspunde scurt: „Pace”.

Potrivit ei, „acum nu există pace”, pentru că „Maia Grigorievna (președinta Maia Sandu) nu recunoaște Găgăuzia”. Pentru pace, consideră ea, este nevoie de dialog, care deocamdată nu există. Femeia este indignată și de sentința bașcanului Evghenia Guțul, care a fost condamnată pentru finanțarea ilegală a partidului „Șor”, declarat neconstituțional.

„Toată viața am lucrat ca asistentă medicală, soțul — profesor. Evghenia a fost eleva lui, îi cunosc părinții. Mama ei este muncitoare”, adaugă interlocutoarea.

La întrebarea despre viitorul Moldovei ea răspunde: „Eu nu consider că Rusia este un dușman pentru Moldova. Dar și cu Uniunea Europeană ar fi bine să colaborăm”. În opinia ei, satul trăiește destul de bine: „Oamenii nu duc lipsă. Așa mi se pare mie”.

Alți locuitori sunt mai puțin optimiști. Un bărbat în vârstă povestește că, odată cu apropierea iernii, principala problemă sunt banii pentru lemne de foc. Îl îngrijorează și prețurile la locuințe: copiii locuiesc în orașe, acolo chiria este scumpă.

„Acum este un haos total. Ordine va fi atunci când toți vor fi de aceeași parte. Dar deocamdată — ca armăsarul pe care îl forțează: îl trag dintr-o parte în alta, dar înainte nu merge”, spune pensionarul.

În timp ce stăm de vorbă, primărița satului se apropie de noi. Vrea să știe ce filmăm, dar refuză să ofere comentarii și ne recomandă să mergem mai aproape de centru: „Acolo e mai frumos și mai multă lume”.

Câteva minute mai târziu, apare o mașină de poliție cu autocolantul „Nu te juca cu votul”. Polițistul ne întreabă cu ce ne ocupăm, dacă reprezentăm vreun partid și dacă vorbim limba română. Auzind un răspuns afirmativ, el spune: „Ei bine, măcar cineva”.

Pe drum, întâlnim două femei în vârstă. Una dintre ele, fostă profesoară venită în Etulia din Bolgrad, povestește că toți copiii ei locuiesc peste hotare. La întrebarea despre întoarcerea tinerilor, ea răspunde: „Ar fi o poveste. Dar e imposibil”.

„Acum sunt timpuri foarte grele. Dar cel mai important este să nu fie război”, adaugă prietena ei. Ea își amintește poveștile mamei sale, „copil al războiului”: „Mama spunea cât de greu era să trăiești în timpul războiului. Cel mai important este să nu fie război, nu contează ce fel de politică este”.

În întâmpinarea noastră vine un bărbat pe bicicletă. „Nu sunt competent să răspund”, spune el scurt. Dar imediat propune să ne servească cu un pahar de vin (noi, desigur, am refuzat).

Centrul satului Etulia surprinde: aici nu se află un monument al lui Lenin, ci al lui Karl Marx. Alături întâlnim un grup de femei. „Povestiți-ne despre viața din sat”, le rugăm. „Ce să povestim, Maia Sandu nu ne lasă să trăim”, răspunde tăios cea mai tânără dintre ele și pleacă.

Celelalte două intră cu plăcere în vorbă. Spun că în sat nu este de lucru, iar tinerii nu au cu ce să se ocupe. „Noi aveam cândva ringuri de dans. Acum ce? Seara, băieții și fetele se plimbă prin sat și nu au unde merge. Se adună, poate, doar la izvor. El e ceva mai sus pe stradă. Dar toți tinerii noștri sunt atât de frumoși”, spune una dintre femei. Cealaltă completează: „În școală erau odată trei sute de elevi, iar acum abia dacă mai sunt puțin peste zece în clasa absolventă”.

Ambele au muncit mulți ani peste hotare, dar au revenit în sat. „Aceasta e patria. Nu ne trebuie străinătatea”, explică ele.

La întrebarea ce își doresc pentru Moldova în ajunul alegerilor, răspund: „Prosperitate. Moldova a fost și va fi înfloritoare. Noi dorim tuturor pace și bine – moldovenilor, găgăuzilor, ucrainenilor, tuturor”.

La primărie întâlnim un tractorist care strânge gunoiul. Mulți ani a mers la muncă peste hotare, dar a rămas în sat. Copiii lui lucrează în poliție. „A fost decizia lor”, precizează el. La întrebările despre politică răspunde brusc: „Eu nu sunt politician, eu sunt tractorist. M-am săturat până peste cap de viața asta”. Peste un minut se întoarce și adaugă: „Te duci ba aici, ba acolo la muncă, și uite-așa a trecut viața”.

Pe la prânz, pe străzi apar mai mulți adolescenți în uniformă școlară. Toți merg la acel izvor despre care ne povesteau femeile.

Chișmichioi

La prânz, Chișmichioi ne întâmpină cu străzi goale. Magazine sunt vizibil mai puține decât în Etulia.

Lângă unul dintre ele întâlnim o femeie. „Chișmichioi este satul meu drag, este patria mea”, spune ea.

Locuri de muncă aici sunt puține, mulți pleacă. Și copiii ei — la fel. Dar fiul cel mic a rămas: „Așa e tradiția — cel mic întotdeauna rămâne”. „Viața e grea. Două mii de lei — asta ce, e mult? Trebuie să economisești la toate”, explică ea. Viitorul Moldovei ea îl vede „numai cu Rusia”: „Noi întotdeauna am fost împreună. Înainte erau 15 republici. Unde sunt ele acum?”.

În centrul satului, privirile sunt atrase de grădinița „Dostluk” — o clădire impunătoare și modernă, cu aspect de castel. Instituția a fost construită în 2017, cu sprijinul președintelui Turkmenistanului, Gurbangulî Berdîmuhamedov, al cărui portret este afișat pe fațadă.

„Grădinița este bună, strănepoata mea învață acolo”, povestește un șofer în vârstă. Copiii și nepoții lui au plecat, dar o nepoată a rămas.

Foto: Direcția Învățământ a Găgăuziei

Despre alegeri, el vorbește tranșant: „Această guvernare este groaznică. Prețurile cresc la tot — electricitate, gaz, combustibil”.

Și aici, de noi se apropie primarul localității, curios să afle ce facem. Când îi spunem că în satul vecin, Etulia, oamenii sunt mai numeroși și comunică mai deschis, acesta răspunde: „În Etulia oamenii sunt mai vorbăreți”.

Pe drum întâlnim o femeie cu doi copii. Soțul ei muncește peste hotare și ajunge rar acasă. „Nu există altă soluție. Și eu am plecat, dar e greu să-ți lași copiii”, ne spune ea.

Vulcănești

Vulcănești este mult mai animat decât Etulia și Chișmichioi. Străzile sunt pline de oameni și de zgomot, însă trecătorii par grăbiți și nu au timp să se oprească.

La cafeneaua „Bucătăria Găgăuză” stăm de vorbă cu un taximetrist. „Viața devine tot mai grea. Totul se închide, nu este de lucru. Nu pot pleca – aici sunt familia și copiii”, spune el. După alegeri așteaptă schimbări și „în primul rând o schimbare de guvern”.

„Principalul este să fie pace. Acum parcă este pace, dar nu aceea. Ne presează mereu, ne sperie, pensionarilor le dau amenzi”, adaugă șoferul, referindu-se la amenzile pentru corupția electorală.

Pe lângă noi trece în fugă un tânăr. Lucrează în Găgăuzia, dar doar pentru o vreme. Așteaptă un copil, iar apoi intenționează să plece. „Nu-mi văd viitorul aici. Moldova trebuie să fie cu Rusia. Aceasta este părerea mea”, spune el.

O altă interlocutoare este o tânără profesoară. Este mulțumită de serviciul ei, dar banii nu-i ajung: „Mulțumim celor care trimit bani din străinătate”. Nici ea nu-și vede viitorul în Vulcănești.

„Principalul este ca fiecare să decidă singur, și nu sub influența cuiva”, adaugă profesoara despre alegeri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Andrei Mardari / NewsMaker

11 curse aviatice noi din Chișinău. Destinațiile anunțate de o companie aeriană

Compania aeriană europeană cu rădăcini ucrainene, SkyUp, a anunțat lansarea a 11 rute noi din Chișinău. Zborurile vor fi către aeroporturi din Spania, Grecia, Franța, Italia, Irlanda, Elveția și Georgia.

Majoritatea noilor rute vor fi disponibile din primăvara anului viitor.

Noile rute sunt:

  • Chișinău – Malaga, începând cu 2 mai 2026;
  • Chișinău – Madrid, începând cu 16 aprilie 2026;
  • Chișinău – Tenerife, începând cu 30 mai 2026;
  • Chișinău – Corfu, începând cu 30 mai 2026;
  • Chișinău – Rodos, începând cu 27 mai 2026;
  • Chișinău – Zakynthos, începând cu 31 mai 2026;
  • Chișinău – Rimini, începând cu 30 mai 2026;
  • Chișinău – Paris, începând cu 12 aprilie 2026;
  • Chișinău – Basel, începând cu 15 mai 2026;
  • Chișinău – Dublin, începând cu 18 decembrie 2025;
  • Chișinău – Tbilisi, începând cu 1 noiembrie 2025.

Pe 18 septembrie, compania aeriană a început vânzarea biletelor.

***

SkyUp Airlines este un operator aerian internațional cu origini ucrainene, activ încă din 2018. În 2023, compania a obținut certificatul de operator aerian maltez, permițându-i să opereze zboruri regulate în spațiul aerian european. Din aprilie 2025, SkyUp își extinde programul regulat de zboruri din Moldova, România și Polonia.

Potrivit informațiilor de pe site-ul companiei aeriene, SkyUp Airlines operează zboruri către mai mult de 200 de aeroporturi pe mai mult de 600 de rute. Flota SkyUp este compusă din 8 aeronave Boeing 737-800 și 2 aeronave Boeing 737-700. Vârsta medie a aeronavelor este de 14 ani.

zn.ua

Donald Trump crede că televiziunile care îl critică ar trebui să rămână fără licențe de emisie

Președintele SUA, Donald Trump, a sugerat ca posturilor de televiziune care îl critică să le fie luată licența de emisie. Declarația a fost făcută pe 18 septembrie la bordul avionul Air Force One, în timp ce se întorcea dintr-o vizită în Marea Britanie.

Am citit undeva că posturile de televiziune erau împotriva mea în proporție de 97%. Încă o dată: 97% negativitate, și totuși am câștigat. (…) Ei mă prezintă doar într-o lumină negativă, această presă. Și totuși ei primesc licență. Cred că poate ar trebui să le fie retrasă licența. Asta trebuie să decidă Brendan Carr (președintele Comisiei Federale pentru Comunicații a SUA – n. r.”, a declarat Donald Trump, potrivit BBC.

Declarațiile președintelui american vin după ce postul ABC, care este deținut de corporația Disney, a anunțat pe 17 septembrie că va scoate din grilă, pe termen nelimitat, emisiunea de seară a comediantului Jimmy Kimmel, în urma comentariilor acestuia despre reacția lui Trump la uciderea activistului Charlie Kirk și „banda” susținătorilor liderului de la Casa Albă. „Banda MAGA încearcă disperat să-l prezinte pe tipul care l-a ucis pe Charlie Kirk ca pe oricine altcineva, numai nu ca pe unul dintre ei, și face tot posibilul să scoată dividende politice din asta”, a spus prezentatorul.

După afirmațiile lui Kimmel, Comisia Federală pentru Comunicații a amenințat că va lua măsuri, iar ulterior ABC a anunțat despre scoaterea emisiunii comediantului din grilă.

Comisia Federală pentru Comunicații acordă licențe marilor rețele de televiziune, cum este ABC, și posturilor private afiliate acestora, însă atribuțiile sale în ceea ce privește canalele prin cablu, precum Fox sau MSNBC, sunt limitate, iar în privința platformelor de streaming nu are deloc competențe.

Experții în drept susțin că potențiale încercări de retragere a licențelor posturilor de televiziune din motive politice vor fi împiedicate de primul amendament la Constituția SUA, care garantează libertatea de exprimare.

În apărarea lui Kimmel s-au pronunțat mulți scenariști, actori și politicieni democrați, inclusiv fostul președinte Barack Obama.

Ministerul Culturii al Republicii Moldova

Moldova, România și Ucraina își unesc forțele: cultura Cucuteni–Trypillia, pe cale să ajungă în patrimoniul UNESCO

Republica Moldova, România și Ucraina își doresc includerea complexului cultural Precucuteni–Ariușd–Cucuteni–Trypillia în lista patrimoniului mondial UNESCO. La Chișinău, reprezentanții celor trei țări au semnat un memorandum care prevede crearea unor grupuri de lucru, care vor elabora dosarul de nominalizare transfrontalieră.

Inițiativa a fost oficializată la Chișinău prin semnarea unui Memorandum de Înțelegere de către reprezentanții guvernelor celor trei țări. Conform Ministerului Culturii al Republicii Moldova, documentul prevede crearea unor grupuri de lucru comune, formate din experți, care vor elabora dosarul de nominalizare transfrontalieră. Ministerul a declarat că acest dosar va argumenta valoarea universală a culturii Cucuteni–Trypillia, pe baza siturilor arheologice reprezentative de pe teritoriul celor trei țări.

Potrivit ministerului, complexul cultural Precucuteni–Ariușd–Cucuteni–Trypillia, care s-a dezvoltat acum peste șapte milenii pe un teritoriu vast ce cuprinde astăzi România, Republica Moldova și Ucraina, este renumit pentru așezările sale de mari dimensiuni (mega-situri), pentru ceramica pictată de o complexitate artistică și pentru tehnologiile avansate pentru acea perioadă.

Conform Ministerului Culturii din România, complexul reprezintă un vast sistem de așezări, locuințe, sanctuare și artefacte datate între anii 5.050–3.200 î.Hr., aflate pe teritoriul României, Republicii Moldova și Ucrainei. Este considerat una dintre cele mai avansate și extinse culturi preistorice din Europa, cu un nivel ridicat de organizare socială, tehnologică și artistică.

Ministerul Culturii al Republicii Moldova
Ministerul Culturii al Republicii Moldova
Ministerul Culturii al Republicii Moldova

„S-a vorbit atât de mult despre necesitatea inițierii acestui dosar, încât ne-am spus la un moment dat: de ce să nu o facem?”, a declarat ministrul Culturii al Republicii Moldova, Sergiu Prodan.

„Cultura Cucuteni-Tripolia reprezintă una din cele mai însemnate manifestări ale civilizației europene vechi”, a comunicat ministrul Culturii din România, Demeter András István.

„Lucrând la această nominalizare, noi formăm poduri peste frontiere, bazate pe valorile noastre europene comune. Războiul rusesc împotriva Ucrainei a demonstrat cât de important este pentru securitatea națională să ne păstrăm identitatea și patrimoniul cultural”, a declarat ministra interimară a Ministrul interimar al Culturii și Comunicațiilor Strategice din Ucraina, Tatiana Berejnaia, într-o intervenție video.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: