NewsMaker

Fermierii vor primi lichidități pentru carburanți? Catlabuga: „Este o problemă stringentă și o ținem sub control”

Guvernul analizează scenarii pentru a asigura fermierilor acces la carburanți la prețuri mai avantajoase, în contextul scumpirii motorinei cauzate de tensiunile din Orientul Mijlociu. Declarațiile au fost făcute pe 4 martie, înaintea ședinței de Guvern, de ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga. Aceasta a precizat că discuțiile au început imediat după declanșarea atacurilor din regiune și că autoritățile lucrează la mecanisme de sprijin atât pe termen scurt, cât și pe termen lung.

Printre măsurile analizate se numără asigurarea unor lichidități pentru fermieri în vederea aprovizionării cu produse petroliere, vitale pentru lucrările agricole de primăvară, dar și mecanisme de compensare și restituire a TVA.

„Discuțiile pe acest subiect au pornit imediat în ziua atacurilor și, la nivelul Guvernului, cu Ministerul Finanțelor, dar și cu Centrul de Criză, am inițiat discuții foarte constructive pentru a elabora diverse scenarii. Noi vedem că este o creștere a costului motorinei și intrăm în plină campanie a lucrărilor agricole de primăvară, iar ce ține de lichidități pe care le-ar putea obține fermierii în contextul aprovizionării cu produse petroliere, este o problemă stringentă și noi o ținem sub control. Vom reveni în scurt timp cu mecanisme care pot fi pe termen scurt, dar și pe termen lung în contextul subvențiilor, dar și al restituirii TVA”, a declarat Catlabuga.

În trei zile consecutive, motorina s-a scumpit cu peste un leu. Pe 3 martie a crescut cu 15 bani, pe 4 martie cu încă 34 de bani, iar pe 5 martie ANRE a anunțat o nouă majorare de 56 de bani, astfel că prețul motorinei standard va ajunge la 21,77 lei/litru. Benzina urmează același trend — pe 5 martie va costa 24,17 lei/litru, cu 20 de bani mai mult față de ziua precedentă.

Amintim că pe 3 martie, Asociația Forța Fermierilor a transmis o adresare către Guvern și Parlament, cerând acces la motorină la preț angro și reintroducerea mecanismului de returnare a accizei, suspendat după 2023. Organizația avertizează că, în lipsa unor măsuri rapide, mulți agricultori riscă insolvabilitatea, iar suprafețele cultivate ar putea fi reduse semnificativ, sectorul fiind deja fragilizat de secetă și înghețuri repetate în ultimii ani. Asociația a subliniat că rambursarea accizei la motorină trebuie să devină o măsură permanentă, așa cum este în toate statele europene.

***

Pe 4 martie, Guvernul Republicii Moldova a instituit stare de alertă în sectorul energetic, pentru o perioadă de 60 de zile, în legătură cu situația externă. Potrivit autorităților, măsura este una de prevenție, menită să protejeze consumul intern și să mențină stabilitatea sistemului energetic. Guvernul a precizat că alimentarea cu produse petroliere și energie electrică nu este și nu va fi întreruptă, iar stocurile pentru următoarele 30 de zile sunt garantate pentru consum.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / Newsmaker

Introducerea taxei pentru coletele de pe platformele online se amână? Precizările ministrului Finanțelor

Coletele sub 150 de euro, comandate de pe platformele online, nu vor mai fi supuse TVA-ului de la 1 iulie, după cum se planificase inițial. Autoritățile intenționează să testeze sistemul începând cu luna septembrie, iar aplicarea efectivă a taxei ar urma să înceapă în octombrie. Afirmațiile au fost făcute de ministrul Finanțelor, Andrian Gavrilița, în cadrul ediției din 9 aprilie a emisiunii „Cutia neagră” de la TV8.

Andrian Gavriliță a declarat că amânarea are drept scop implementarea unui mecanism „corect” și „confortabil” pentru cetățeni. „Din acest considerent, vom începe a pilota sistemul aproximativ la 1 septembrie, în speranța ca de la 1 octombrie să-l putem aplica”, a spus oficialul.

Potrivit ministrului, autoritățile vor să aplice modelul utilizat în Uniunea Europeană, care presupune că platformele comerciale se înregistrează într-un sistem special, iar TVA-ul este colectat direct în momentul plății cumpărăturilor. El a precizat că, până acum, peste 100 de comercianți internaționali care lucrează cu Republica Moldova au fost informați despre noile reglementări și nu au existat refuzuri de implementare. Totuși, înregistrarea va începe după crearea cadrului legal.

Ministrul Finanțelor a mai spus că obiectivul autorităților este ca experiența cetățeanului care face cumpărături online să nu se schimbe practic deloc.

Unicul lucru care trebuie să se schimbe în experiența lui, în scenariul de bază pe care mergem, atunci când el merge să facă achitarea online pentru cumpărăturile sale, suma finală va include și TVA. (…) Nu excludem că anumiți comercianți ar putea să reducă ei prețurile, pentru că atunci când ei reușesc să afișeze reduceri mai că de 95% uneori, te gândești că și TVA-ul nostru ar putea să-l absoarbă și să nu simtă cetățenii în general nimic. Dar ideea este ca nici într-un caz cetățeanul să trebuiască să facă vreo vizită la vamă sau la FISC, chiar dacă va face vreodată cumpărături de pe o platformă care a ales să nu se înregistreze. (…) Atunci, în cel mai rău caz, cetățeanul ar face plata asta la operatorul poștal”, a precizat el.

Precizăm că măsuri similare de taxare a coletelor comandate online sunt aplicate în mai multe state ale UE. În România, de exemplu, din 1 ianuarie 2026 se aplică o taxă fixă de aproximativ 5 euro pentru fiecare colet cu valoare sub 150 de euro provenit din afara Uniunii Europene.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: