În cadrul campaniei „Solidari cu #Ucraina”, FinComBank, în colaborare cu magazinul de caritate MESTO din or. Chișinău, oferă ajutorul necesar refugiaților din Ucraina. Ajutorul este acordat persoanelor, aflate în centrele de adăpostire a refugiaților, printre care se numără beneficiarii proiectului de caritate MESTO, precum și 60 de familii cu copii din Ucraina, adăpostiți zilele acestea în tabăra pentru copii Centrul Creștin „Torța Credinței” din s. Carpineni.
Pentru a sprijini cetățenii Ucrainei, Banca le-a oferit acestora, printre care mamelor și copiilor: încălțăminte, haine, produse de igienă și curățenie, produse alimentare, mâncare pentru copii, electrocasnice și multe alte lucruri de primă necesitate. Este prima etapă de ajutor în cadrul acestei campaniei, iar ulterior, vor urma și alte lucruri frumoase.
„Astăzi, viața multor oameni s-a schimbat radical, iar noi nu putem rămâne indiferenți. Pe lângă lansarea campaniei de caritate „Solidari cu #Ucraina”, FinComBank a oferit posibilitatea de a face donații direct din aplicația mobilă FinComPay. Sperăm că sprijinul oferit de Bancă le va permite acestora să treacă un pic mai ușor peste această încercare. Le mulțumim colegilor noștri și voluntarilor, care mereu se implică activ în activitățile sociale și de binefacere. Ne mândrim și le suntem profund recunoscători”, a subliniat Elena STOVBUN, Directorul Departamentului Dezvoltării Businessului, FinComBank.
Inga Bostan, administratorul magazinului de caritate MESTO: „Mulțumim FinComBank pentru încrederea acordată proiectului nostru caritabil MESTO și asistența alocată refugiaților din Ucraina. În aceste zile grele, ne-am convins încă o dată că viața este cel mai valoros lucru, iar compasiunea, solidaritatea, empatia și dorința de a oferi ajutor sunt calități de neprețuit și principala bogăție a poporului nostru. Ne bucurăm că cetățenii, organizațiile și companiile comerciale s-au unit pentru a ajuta cetățenii țării vecine; întotdeauna, este mult mai ușor să ajutăm împreună.”
Reamintim, că posibilitatea de a efectua donații pentru utilizatorii Android este realizată în rubrica „Transfer între conturi”, „Donații #Ucraina”. Totodată, pentru donațiile efectuate prin FinComPay Mobile pe platformele Android şi IOS, nu se percepe comision.
Stimaţi clienți și colegi, dragi prieteni, vă mulțumim pentru fapte bune şi pentru că le sunteți alături!
Parlamentul Letoniei a aprobat, în cadrul unei ședințe extraordinare, interdicția de import a unor produse din Rusia și Belarus. Documentul a fost elaborat de Ministerul Afacerilor Externe al Letoniei și aprobat anterior de Guvern. Autoritățile spun că transmit astfel un „semnal politic”, relatează Deutsche Welle.
Sub incidența interdicției ar putea intra cărțile și publicațiile periodice, în primul rând cele în limba rusă, jocurile video, articolele sportive, jucăriile, îmbrăcămintea și încălțămintea. Importul produselor rusești și belaruse este interzis atât direct din aceste două state, cât și prin intermediul unor țări terțe. Tranzitul prin Letonia către alte state ale Uniunii Europene este permis. Modificările sunt introduse în legea „privind sprijinul acordat locuitorilor civili ai Ucrainei”.
Guvernul va trebui să evalueze până la 1 martie 2027 și apoi anual dacă interdicția contribuie la securitatea societății letone și la sprijinirea Kievului.
Ministerul Economiei al Letoniei și-a exprimat anterior îndoiala că interdicția va fi pe deplin eficientă, deoarece nu sunt prevăzute restricții suplimentare privind vânzarea acestor produse în magazine. Totodată, produsele fabricate în Rusia sau Belarus care au fost deja importate legal într-un alt stat membru al UE pot ajunge în Letonia, în baza regulilor pieței unice europene.
Între timp, autoritățile spun că este vorba despre un „semnal politic”.
Potrivit sursei citate, din 2022, importurile Letoniei din Rusia și Belarus s-au redus cu 91%, de la peste 2,1 miliarde de euro în 2022 la 193 de milioane de euro în 2025, ceea ce reprezintă 0,8% din totalul importurilor de mărfuri. Produsele vizate de noua interdicție – cărți, ziare, jocuri video, articole sportive, jucării, îmbrăcăminte și încălțăminte – reprezintă 6,5% din importurile din Rusia și Belarus, adică aproximativ 0,05% din totalul importurilor Letoniei.
Opoziția a protestat în fața sediului ANRE, cerând ca tarifele la gaz să nu fie majorate. Manifestanții au scandat lozinci împotriva PAS și a președintei Maia Sandu. Ion Chicu a declarat că Energocom nu s-a preocupat de achiziționarea gazelor la prețuri mai mici în primăvară, iar acum solicită o majorare a tarifului cu 40%. „Cea mai gravă componentă a tarifului este tăcerea noastră”, a spus el. La protest au participat reprezentanți ai mai multor partide, inclusiv PSRM, PCRM, MAN, Partidul Nostru, Democrația Acasă, precum și fosta deputată PAS Olesea Stamate.
Directorul general al ANRE, Alexei Taran, a ieșit în fața protestatarilor și a declarat că solicitarea este justificată. El a subliniat că cetățenii au dreptul să protesteze, dar trebuie să înțeleagă situația: gazul este un produs de import, iar Republica Moldova nu poate controla prețurile de pe piața mondială. Totodată, el și-a confirmat disponibilitatea de a prezenta un raport în Parlament pe 28 iulie. Participanții la protest au povestit că deja achită până la 4.500 de lei pentru serviciile comunale, în timp ce pensiile sunt de aproximativ 3.400 de lei.
Liderul socialiștilor, Igor Dodon, a făcut apel la unirea opoziției pentru a obține organizarea alegerilor parlamentare anticipate. Între timp, ANRE a decis să accepte aproape integral solicitarea Energocom: tariful la gaz ar putea crește de la 14,42 lei la 20,30 lei pentru un metru cub.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.
Fondatoarea și administratoarea agenției de turism din Chișinău, reținută pentru escrocherie, a fost plasată în arest preventiv pentru 30 de zile. Aceasta ar fi lăsat fără vacanțe și fără bani circa 300 de persoane. Informațiile au fost comunicate de Procuratura Generală.
Femeia a fost plasată în arest preventiv pentru 30 de zile pe 24 iulie.
Între aprilie și iulie 2026, administratoarea ar fi obținut bani în numerar de la mai multe persoane, sub pretextul comercializării unor pachete turistice avantajoase pentru odihnă în Turcia, fără a-și executa promisiunile, a comunicat Procuratura Generală. În unul dintre episoade, aceasta i-ar fi promis unei femei, care achitase peste 120 000 de lei, un pachet turistic pentru ea și familia sa, la un hotel de 5 stele din Kemer, Turcia, în perioada 22-29 iulie 2026, însă nu și-ar fi onorat obligațiile.
Potrivit informațiilor preliminare, numărul total al victimelor ar ajunge la 300 de persoane. Prejudiciul total cauzat victimelor este încă în curs de estimare.
„Îndemnăm victimele care au avut de suferit în urma acestei scheme sau unor fapte similare să sesizeze organele de drept. Mai mult, atragem atenția cetățenilor să verifice prudent credibilitatea ofertelor comerciale înainte de a efectua plăți”, a comunicat Procuratura Generală.
***
Cazul a fost făcut public pe 23 iulie de poliție. Se menționa că fondatoarea și administratoarea unei companii de turism, în vârstă de 25 de ani, a fost reținută pentru 72 de ore, după ce mai multe familii s-au plâns la poliție că au rămas fără vacanțe și fără bani. Prejudiciul s-ar ridica la aproximativ un milion de lei. Poliția menționat că, dacă va fi găsită vinovată, persoana riscă de la 4 la 8 ani de închisoare. Detalii AICI.
Vadim Ceban, directorul interimar al „Moldovagaz” – compania fiică a concernului rus „Gazprom” – susține că președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, ar fi fost informat eronat în privința salariului său și al altor angajați ai companiei. Reacția vine după ce Grosu a declarat că șeful „Moldovagaz” ar încasa aproximativ 400 de mii de lei pe lună, iar vicepreședintele – circa 300 de mii de lei.
„Din sursele publice am cunoscut că dl Igor Grosu, președintele Parlamentului a fost informat incorect despre salariul meu și al unor colegi din echipa Moldovagaz. În acest sens comunic că salariul meu constituie cca 150.000 lei și este aprobat prin decizia acționarilor Moldovagaz”, a scris Vadim Ceban pe rețele.
Directorul interimar al „Moldovagaz” – companie care continuă să fie proprietar al rețelelor de transport al gazelor și care este responsabilă în prezent de furnizarea gazelor naturale în stânga Nistrului – susține că salariul pe care îl ridică lunar „reflectă responsabilitatea pentru gestionarea celei mai extinse și complexe infrastructuri energetice din Moldova, prin care se realizează transportul și distribuția gazelor naturale – unul dintre cele mai periculoase produse”.
„Nu am dreptul să comunic salariul vicepreședintelui Moldovagaz, sau al asistentei din oficiul meu. Este un subiect personal al dânșilor. Dar pot afirma că cifrele care au fost comunicate Președintelui Parlamentului sunt mult mai mari decât cele reale. Suntem oricând la dispoziția Președintelui Parlamentului cu orice informație și clarificare ce țin de activitatea noastră”, a mai scris Vadim Ceban pe rețele.
„Iată dacă ei veneau și ziceau, spre exemplu, că șeful Moldovagaz – pentru că nu l-am auzit în discursul lor până acum – te miri ce, din datele mele, are vreo 400 de mii pe lună. Vicele lui, tot te miri ce: vreo 300 de mii pe lună. (…) Asistenta domnului director general, iarăși, nu-i ca directorul, dar 83 de mii, de bine de rău, îi ia”, a declarat Igor Grosu.
***
Amintim, Energocom a depus pe 15 iulie, la ANRE, o cerere prin care a solicitat majorarea tarifelor la gazele naturale pentru consumatorii finali cu peste 6,5 lei pentru un metru cub. În cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții companiei au declarat că majorarea este determinată de creșterea costurilor de achiziție a gazelor și de acumularea unui deficit de peste 106 milioane de lei. Detalii AICI.
Pe 22 iulie, ANRE a publicat a propus spre consultări propriul proiect de decizie. Agenția a redus cu doar câțiva bani solicitarea Energocom și a propus o majorare de 5,88 lei pentru un metru cub față de tariful actual.
Dacă va fi aprobat, cetățenii ar putea achita pentru fiecare metru cub de gaze naturale consumate 20,30 lei, cu TVA inclus.
În prezent, consumatorii achită 14,42 lei pentru un metru cub de gaz, cu TVA inclus.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.
Asigurătorii din Moldova au încheiat primul trimestru din 2026 cu 68,7 milioane de lei profit, aproape dublu față de anul trecut. În spatele cifrei stau însă despăgubiri cu 24% mai mari și polițe tot mai scumpe.
Banca Națională a Moldovei a publicat la începutul lui iulie situația financiară a sectorului de asigurări pentru primul trimestru al anului. La prima vedere, raportul arată o piață în formă maximă. Profitul net al sectorului a ajuns la 68,7 milioane de lei, cu 83,6% peste nivelul din aceeași perioadă a anului trecut.
Citită mai atent, povestea e mai nuanțată. Și mai interesantă.
Saltul real nu e profitul, ci disciplina
Cifra care descrie cel mai bine trimestrul nu e profitul aproape dublu, ci un indicator mai puțin spectaculos: rata operațională combinată, 98,6%.
Ce spune acest procent? Că din fiecare leu încasat din prime, companiile au cheltuit 98,6 bani pe daune și pe costurile de funcționare. Media întregului an 2025 era de 103,5%. Adică, în medie, sectorul plătea mai mult decât încasa și supraviețuia din dobânzi și plasamente.
Diferența de 4,9 puncte procentuale înseamnă că asigurările din Moldova câștigă, în sfârșit, din activitatea de bază. Iar profitul aproape dublu are și o explicație aritmetică simplă: baza de comparație era joasă. În primul trimestru din 2025, tot sectorul adunase 37,4 milioane de lei.
Piața a ieșit din zona roșie. Atât spune raportul, corect citit. Nu mai mult.
O piață care trăiește din auto
Structura încasărilor nu s-a mișcat deloc. Asigurările generale au adunat 792,9 milioane de lei în trei luni, adică 96,7% din tot ce s-a subscris pe piață. Asigurările de viață rămân la 27,3 milioane, un fir subțire de 3,3%.
Tradus, piața moldovenească de asigurări rămâne dominată de auto. RCA-ul intern, Cartea Verde și celelalte polițe auto cumulează 65,3% din primele segmentului general, urmate la mare distanță de asigurările de incendiu, cu 10,1%, și de cele de accidente, cu 8,1%. Economisirea pe termen lung prin polițe de viață, motorul piețelor vestice, la noi abia se aude.
Asta are o consecință directă pentru consumatori. Când aproape două treimi din venitul sectorului vin din auto, orice mișcare de tarife se simte imediat în buzunarul a sute de mii de șoferi.
Și tarifele s-au mișcat.
Cât plătesc șoferii: polița medie s-a scumpit din nou
Prima medie pentru RCA intern a ajuns la 1.407 lei, cu 7,1% mai mult decât acum un an. La Cartea Verde, prima medie a urcat la 1.144 de lei, un plus de 7,9%.
Sunt medii pe toată piața, cu tot cu camioane și autobuze, deci polița unui șofer concret poate ieși sub sau peste aceste praguri. Direcția însă e limpede: asigurarea auto se scumpește an de an, cu pași de sub zece procente.
Explicația stă în cealaltă coloană a bilanțului. Dauna medie plătită la RCA intern a ajuns la 22.434 de lei, în creștere cu 9,6%. La Cartea Verde, dauna medie a atins 93.643 de lei, în creștere cu 10,4%. Aproape o sută de mii de lei pentru un accident mediu produs peste hotare, unde reparațiile se facturează la prețuri europene.
Când daunele cresc cu aproape zece la sută pe an, primele nu au cum să rămână pe loc. Banca Națională stabilește prime de referință, iar fiecare companie își așază tarifele finale după propriile statistici de daună. Rezultatul se vede la fiecare reînnoire.
Vestea bună, oricât de ciudat sună: sistemul plătește
Priviți încă o dată cele două procente din raport. Primele subscrise au crescut cu 10,8%. Despăgubirile plătite au crescut cu 24,1%. Banii care ies din sistem cresc de două ori mai repede decât banii care intră.
Pentru companii, e un semnal că marjele rămân subțiri. Pentru clienți însă, pe termen scurt, e cea mai bună veste din tot raportul. Cele 386,2 milioane de lei achitate în doar trei luni au ajuns la oameni cu mașini lovite, locuințe afectate și vacanțe stricate.
Un sector care plătește daune în acest ritm nu își ține clienții la ușă. Iar soliditatea din spate există: activele totale au urcat la 6,1 miliarde de lei, rezervele tehnice, banii puși deoparte pentru daunele viitoare, au ajuns la 3,5 miliarde, iar fondurile proprii ale companiilor au crescut cu 4%, până aproape de 1,5 miliarde.
O daună de 93 de mii de lei pe Cartea Verde se plătește din aceste rezerve, nu din încasările lunii curente. Pentru cine ține o poliță activă, astea sunt cifrele care contează cu adevărat.
Nouă companii, dar concurența se mută în altă parte
Raportul BNM mai arată ceva: pe piață activează doar nouă societăți de asigurare, opt pe asigurări generale și una compozită. În jurul lor lucrează însă 58 de brokeri, 48 de agenți și 34 de agenți bancassurance, adică bănci care vând polițe la ghișeu.
Emitenții rămân puțini, distribuția s-a diversificat vizibil. Concurența reală se mută pe servicii și pe viteză, nu doar pe preț. Aceeași poliță reglementată poate fi cumpărată la birou, la bancă sau online, în câteva minute, iar diferența o face tot mai des comoditatea.
Specialiștii TotalAsig, broker cu zece ani pe piața din Moldova, văd aceeași tendință în cifrele proprii: tot mai mulți șoferi își reînnoiesc polița online, iar vârful cererii pentru Cartea Verde și asigurările de călătorie vine exact acum, în sezonul plecărilor. Estimarea lor pentru următoarele trimestre e simplă: primele subscrise pe segmentele de călătorie vor crește aproape sigur, iar scumpirea graduală la RCA nu are motive să se oprească atâta timp cât dauna medie urcă an de an.
Ce poate face concret un șofer
Concluzia practică a raportului, pentru cine nu urmărește bilanțuri, încape într-o singură frază: prețurile se mișcă, deci reînnoirea din inerție costă.
Media pieței rămâne o statistică. Polița fiecărui șofer depinde de mașină, de istoricul propriu și de coeficienții companiei alese. Cine vrea cifra lui exactă, nu media, poate să calculeze RCA online în mai puțin de un minut, doar cu numărul certificatului de înmatriculare și IDNP-ul. La fel de repede se verifică și prețul pentru Cartea Verde online, înainte de orice plecare peste hotare.
Pentru cine pleacă în vacanță cu mașina, polița auto și asigurarea medicală de călătorie se pot lua într-o singură comandă pe TotalAsig, iar cine preferă telefonul are aceleași calculatoare în aplicația TotalAsig, disponibilă pe iOS și Android.
Următorul test al pieței vine odată cu datele pe semestru. Dacă primul trimestru a scos sectorul din zona roșie, cifrele de vară vor arăta dacă vorbim despre o revenire reală sau doar despre un respiro.