Fiul lui John Lennon și-a încălcat promisiunea și a cântat „Imagine” în premieră, în sprijinul Ucrainei

Fiul lui John Lennon și-a încălcat promisiunea și a interpretat, în premieră, legendarul cântec al tatălui său, „Imagine”. Anterior, el a declarat că va interpreta cântecul doar dacă ar fi sfârșitul lumii. 

Pe contul său de Instagram, el a spus că „războiul din Ucraina este o tragedie care nu poate fi de imaginat”.

„Ca om și ca artist m-am simțit obligat să reacționez în cel mai bun mod în care pot să o fac. Pentru prima dată în istorie, am interpretat public cântecul tatălui meu, Imagine”, a scris Julian Lennon, pe contul său de Instagram.

La fel, el a amintit despre declarațiile sale făcute anterior, că va interpreta cântecul tatălui său doar dacă ar fi sfârșitul lumii.

„De ce acum, după toți acești ani? Am spus mereu că singurul motiv pentru care aș lua în considerare să cânt Imagine ar fi sfârșitul lumii. (…) Prin acest cântec, suntem transportați într-un spațiu unde dragostea și unitatea devin realitate. Cântecul ne arată luminița de la capătul tunelului”, a adăugat Julian Lennon.

Acțiunea a făcut parte din evenimentul Stand Up For Ukraine.

 

Vezi această postare pe Instagram

 

O postare distribuită de Julian Lennon (@julespicturepalace)

Amintim că și formația Zdob şi Zdub s-a alăturat campaniei Global Citizen „Stand Up For Ukraine” și a îndemnat oamenii să doneze pentru copiii ucraineni refugiaţi.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cu Sens/Facebook

Procuratura Generală a expediat Greciei o nouă cerere de extrădare referitoare la Plahotniuc

Procuratura Generală (PG) anunță că a transmis autorităților din Grecia o nouă cerere de extrădare cu privire la Vladimir Plahotniuc. Oligarhul fugar este vizat în trei cauze penale.

Potrivit unui comunicat publicat de PG, cererea de extrădare adițională a fost expediată pe 8 august.

Cererea menționată vizează procedura de extrădare a numitului în cadrul a trei cauze penale, în care Vladimir Plahotniuc are calitatea de învinuit pentru fapte de o gravitate deosebită. Transmiterea acestei cereri este necesară pentru a asigura respectarea regulii specialității. Potrivit acestei reguli, o persoană extrădată poate fi urmărită penal sau judecată doar pentru faptele care au stat la baza cererii/cererilor de extrădare aprobate. Tragerea la răspundere pentru alte fapte comise de persoana extrădată până la predarea ei poate avea loc, doar dacă statul solicitat își exprimă consimțământul pentru aceasta”, a menționat Procuratura Generală.

Instituția a precizat că pregătirea actelor de referință a necesitat timp suplimentar întrucât a existat un număr mare de documente care trebuiau traduse, conform cerințelor tratatelor internaționale și la solicitarea Greciei.

Procuratura Generală menține comunicarea directă cu autoritățile statului solicitat, pentru aplicarea procedurilor de cooperare juridică internațională în materie penală, în scopul realizării eficiente a acțiunilor în curs, în condițiile de asigurare a respectării acordurilor internaționale ce vizează procesul de extrădare”, a precizat PG.

Amintim că Vladimir Plahotniuc a fost reținut pe 22 iulie, la aeroportul din Atena, la șase ani după ce a fugit din Moldova. Odată cu el, a fost reținut și fostul deputat democrat Constantin Țuțu, considerat de mulți ani omul de încredere al lui Plahotniuc. Cei doi urmau să zboare în Dubai. Oamenii legii au găsit au făcut percheziții la vila de lux pe care aceștia o închiriau în capitala elenă, depistând zeci de acte false, obiecte de lux și bani în diferită valută.

În prezent, atât Constantin Țuțu, cât și Vladimir Plahotniuc se află în arest preventiv în Grecia. Pe 24 iulie, Procuratura Generală a cererea oficială de extrădare în Republica Moldova în privința lui Plahotniuc. Extrădarea acestuia a fost solicitată și de Rusia.

După reținerea sa în Grecia, Vladimir Plahotniuc a redevenit activ în spațiul public, lansând periodic mesaje prin intermediul avocatului său. Fostul lider democrat acuză autoritățile de la Chișinău că ar tergiversa intenționat procedura de extrădare și susține că și-ar dori să revină în Republica Moldova. Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a respins acuzațiile.

Curtea de Apel din Atena va examina cererea de extrădare în Republica Moldova a lui Vladimir Plahotniuc pe 13 august.

Vladimir Plahotniuc este cercetat penal în țara noastră pentru săvârșirea unor infracțiuni grave, inclusiv crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mari și spălare de bani, în conformitate cu Codul penal.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: