Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a primit astăzi scrisorile de acreditare de la opt noi ambasadori agreați, dintre care unul cu reședință la Chișinău și șapte nerezidenți.
Ambasadorul agreat al Republicii Populare Chineze cu reședința la Chișinău, Dong Zhihua, a fost prima care a prezentat documentele oficiale.
Alături de acesta, șefa statului a primit scrisorile de acreditare de la Shoayb Casoo, ambasadorul agreat al Republicii Africa de Sud; Tigran H. Galstyan, ambasadorul agreat al Republicii Armenia; Angela Marianna Vigliotta Mella, ambasadorul agreat al Republicii Dominicane.
Totodată au fost primite scrisorile de acreditare și din partea lui Seydou Kamissoko, ambasadorul agreat al Republicii Mali; Alberto Antonio Rodriguez Goni, ambasadorul agreat al Republicii Orientale a Uruguayului; Pham Hai, ambasadorul agreat al Republicii Socialiste Vietnam; și Mark Grey Marongwe, ambasadorul agreat al Republicii Zimbabwe.
Amintim că Guvernul a aprobat în ședința din 3 decembrie, rechemarea din funcții a doi ambasadori, ca urmare a expirării mandatelor lor, Victor Chirilă a fost rechemat din funcția de ambasador în România, cu acreditare și pentru Serbia și Muntenegru, având reședința la București. De asemenea, Dumitru Braghiș și-a încheiat mandatul în calitate de ambasador al Republicii Moldova în Republica Populară Chineză.
Secretarul General al Ministerului Afacerilor Externe, Miha Mîțu, i-a felicitat pe cei doi diplomați pentru contribuția lor și pentru activitatea desfășurată în interesul țării.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.
Susțineți NewsMaker!