Andrei Mardari / NewsMaker

Fost apropiat al grupului Șor avertizează cu „vărsări de sânge” la protestul anunțat pentru sâmbătă

Fostul președinte al raionului Orhei, Dinu Țurcanu, care a coordonat și organizat numeroase proteste împotriva guvernării în numele lui Ilan Șor, avertizează cetățenii să nu participe la protestele pe bani anunțate de oligarhul fugar înaintea alegerilor parlamentare. Țurcanu susține că ca manifestațiile „pe termen nelimitat” pe care le pune la cale Șor și echipa sa începând de sâmbătă, 16 august, ar urma să se desfășoare cu violențe și „vărsări de sânge”.

Fostul președinte al raionului Orhei, Dinu Țurcanu, care a coordonat anterior protestele organizate de partidul „Șor” – declarat neconstituțional – avertizează cetățenii să nu participe la manifestațiile plătite anunțate de oligarhul fugar Ilan Șor în ajunul alegerilor parlamentare. Țurcanu susține că protestele „pe termen nelimitat”, planificate să înceapă sâmbătă, 16 august, ar putea degenera în violențe și ar urmări un singur scop „vărsări de sânge”.

„Urmăresc foarte atent ce se întâmplă astăzi și vreau să transmit un mesaj pentru toți care sincer vor să participe la protestele împotriva actualei guvernări. Din experiența și informațiile care ajung la mine, de dragul oamenilor cu care am făcut echipă, dar și pentru cei care sunt supărați, pe bună dreptate pe actuala guvernare, atenționez că mitingurile care se pregătesc de Ilan Șor și echipa sa se doresc a fi unele violente, provocatoare și să aibă ca urmare vărsări de sânge”, a avertizat Dinu Țurcanu.

Potrivit fostului președinte al raionului Orhei, de suferit în timpul manifestației ar urma să aibă oamenii legii, dar și manifestații. „Scopul este  destabilizarea situației și provocarea unui război civil ca să ne omorâm noi între noi”.

***

Amintim că oligarhul fugar Ilan Șor a anunțat, de la Moscova, că va organiza proteste non-stop în PMAN, începând cu 15 septembrie. Șor, condamnat definitiv pentru fraudă bancară și sancționat internațional pentru tentative de destabilizare a țării și coruperea alegătorilor, a promis „salarii” de 3 mii de dolari lunar tuturor celor care vor participa la protestele sale. Oamenii legii au avertizat deja cetățenii că „participarea la proteste pentru promisiuni de plată reprezintă o încălcare gravă a legii” și a îndemnat cetățenii să nu cadă în capcana promisiunilor, pentru a nu deveni subiecți ai investigațiilor. Poliția i-a cerut lui Ceban să interzică manifestația, însă primarul a spus public că nu are competențe pentru a interveni.

Conform datelor de pe site-ul Primăriei Chișinău, echipa lui Șor a cerut primăriei autorizație pentru desfășurarea protestelor „împotriva abuzului puterii” în PMAN zilnic, până la sfârșitul anului. Declarația prealabilă a fost depusă, pe 7 august, de Mihail Vlah, consilierul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul, condamnată în prima instanță pentru finanțarea ilegală a fostului partid „Șor”. Conform declarației, la manifestații urmau să participe, zilnic, 500 de persoane.

În același timp, Guvernul a solicitat autorizație pentru desfășurarea, pe parcursul lunii august, a unui șir de activități în Piața Marii Adunări Naționale, inclusiv o expoziție dedicată siguranței în vacanță și pregătiri pentru Ziua Independenței. Detalii – AICI.

Pe 13 august, Primăria Chișinău a declarat, după o ședință la care au participat inclusiv reprezentanții Guvernului, ai poliției și pază de stat că, potrivit legii, evenimentul guvernului are prioritate. Totuși, municipalitatea a precizat că nu poate interzice protestul lui Șor, așa cum au cerut oamenii legii, dar este pregătită să intervină dacă va primi semnale de la instituțiile responsabile privind o „amenințare la adresa securității”.

În consecință, pe 14 august, Șor a anunțat de la Moscova o nouă locație pentru protestele „pe termen nelimitat” împotriva guvernării, la care a promis „salarii” lunare de câte 3.000 de dolari participanților. Susținătorii săi sunt în continuare chemați în stradă pe 16 august, însă nu în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN), ci la Gara feroviară din Chișinău.

Pe 15 august, IGP a avertizat populația să nu dea curs invitațiilor ilegale și să nu devină parte la comiterea unor infracțiuni sau contravenții.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Sandu îndeamnă cetățenii să susțină reforma administrației publice locale: „Falsurile și sperietorile vor să blocheze o schimbare necesară încă acum 20 de ani”

Președinta Maia Sandu a venit cu un mesaj în susținerea reformei administrației publice locale, după ce în spațiul public au apărut tot mai multe falsuri și dezinformări menite să blocheze procesul de amalgamare a primăriilor. Într-un mesaj video publicat pe 25 mai pe rețelele de socializare, șefa statului a subliniat că primăriile mici nu au capacitatea să ofere cetățenilor servicii de calitate și că reforma, oricât de complicată ar fi, este singura cale prin care satele moldovenești pot avea o șansă reală la dezvoltare.

„Reforma a fost lăsată prea mulți ani într-o parte pentru că e extrem de complicată și nu aduce nici voturi, nici aplauze. Dar rămânarea reformei înseamnă să lipsim satele noastre de șansa de a se dezvolta”, a declarat Sandu.

Președinta a invocat mai multe argumente în favoarea amalgamării. 87% din primăriile din Moldova au sub 3.000 de locuitori, iar media populației per primărie este de 17 ori mai mică decât în Lituania. Primăriile mici reușesc să asigure cu apă și canalizare doar 40% din gospodării, față de circa 65% în primăriile cu 3.000-5.000 de locuitori. Totodată, într-o primărie mică, 30% din bugetul local se consumă pentru întreținerea instituției, față de doar 10% într-o primărie cu 10.000 de locuitori, iar doar 20% din buget este investit în infrastructură, de două ori mai puțin decât în primăriile mari.

„Toate aceste date arată clar că atunci când administrațiile își unesc eforturile, crește și calitatea serviciilor, se modernizează mai repede infrastructura, se aduc proiecte în localități și crește nivelul de trai”, a spus Sandu.

Președinta a reamintit că Guvernul a anunțat că va oferi de trei ori mai mulți bani decât anterior localităților care își unesc voluntar administrațiile — câte 3.000 de lei per locuitor. A subliniat totodată că reforma nu presupune dispariția satelor sau a identității locale, ci doar unirea administrațiilor.

„Satul și identitatea locală se păstrează, doar administrațiile se unesc”, a declarat Sandu, îndemnând primarii să pună în prim plan interesul locuitorilor, tinerii să vorbească acasă despre beneficiile reformei și toți cetățenii să se implice în deciziile luate la nivel local.

***

Până în prezent, 608 consilii locale din Republica Moldova au aprobat decizii de inițiere a amalgamării voluntare, dintr-un total de 892 de primării existente în țară, potrivit datelor Guvernului. În perioada 18-22 mai, reprezentanții Guvernului au continuat vizitele în teritoriu pentru a explica procesul aleșilor locali, cu deplasări în raioanele Telenești, Căușeni, Rîșcani, Florești, Taraclia, Șoldănești, Cantemir și Cahul.

Printre cele mai semnificative exemple se numără raionul Florești, unde 36 din cele 40 de primării au adoptat decizii de inițiere a amalgamării, și raionul Telenești, unde 12 localități își unesc administrațiile. Primăria unită a celor 12 localități din Telenești va beneficia de circa 92 de milioane de lei din bugetul de stat, resurse care vor putea fi folosite pentru proiecte concrete și servicii publice mai bune.

Localitățile care aleg să-și unească administrațiile beneficiază de stimulente financiare de 3.000 de lei pentru fiecare locuitor. Totodată, peste 600 de servicii publice vor putea fi accesate prin intermediul Centrelor Unificate de Prestări Servicii și al Ghișeului unic, iar în fiecare localitate va activa un reprezentant al primarului pentru a menține legătura cu comunitatea.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: