Presupusul ucigaș al lui Sergiu Țărnă, tânărul moldovean găsit mort în Veneția, este Riccardo Salvagno. Suspectul, care a fost reținut, este un angajat al poliției locale din Veneția, scrie Corriere del Veneto.
Potrivit sursei citate, Riccardo Salvagno are 40 de ani și este originar din comuna Chioggia. Individul este agent de poliție și fost candidat la alegerile locale din 2024.
Salvagno ar fi folosit arma din dotare pentru a-l executa pe tânărul moldovean, iar anchetatorii continuă în prezent căutările pentru armă și tubul cartușului, precum și pentru complici.
Il Gazzettino scrie că Riccardo Salvagno ar fi fugit în Spania după crimă, dar s-a întors apoi în Italia și a aterizat la aeroportul din Tessera (Veneția) în noaptea de 5 spre 6 ianuarie. Ulterior, tatăl acestuia l-ar fi dus în zona câmpurilor din Malcontenta, unde a fost găsit și capturat cu sprijinul dronelor și camerelor termice. Suspectul a fost descoperit ascuns într-o casă abandonată din aceeași zonă.
Crima a avut loc pe 30 decembrie, iar trupul tânărului a fost descoperit la aproximativ 12 ore distanță de un fotograf amator aflat în zonă pentru a surprinde stârci și ibiși. Conform medicului legist, victima a fost împușcată în zona tâmplei cu un singur glonț.
Potrivit anchetatorilor, Sergiu Țârnă și-a încheiat tura de lucru ca chelner într-un local din Mestre și, după ce a băut o bere cu un coleg, a primit un apel telefonic. Ulterior, acesta s-a urcat într-o mașină care îl aștepta cu motorul pornit. Imaginile surprinse de camerele de supraveghere din zonă arată că tânărul nu era singur, însoțit de cel puțin doi bărbați.
Autopsia arată că victima nu prezenta urme de luptă sau semne că ar fi fost târâtă; singura leziune constatată a fost cea provocată de glonț.
Pe 8 decembrie, comandantul provincial al carabinierilor din Veneția, Marco Aquilio, a anunțat că presupusul ucigaș al moldoveanului a fost prins în Malcontenta.