Fost ministru al Sportului, condamnat pentru corupție: 7 ani de închisoare și confiscarea a 200.000 de euro

Fostul ministru al Tineretului și Sportului din Republica Moldova Serghei Afanasenco și fostul director al Centrului Sportiv pentru Pregătirea Loturilor Naționale Ostapenco Roman au fost condamnați la închisoare pentru corupere pasivă și depășirea atribuțiilor de serviciu. Sentința a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău (sediul Buiucani), după ce în 2015, cei doi au semnat un contract ilegal care încălca legislația privind gestionarea terenurilor publice.

Potrivit Procuraturii Generale, fostul director al Centrului a solicitat și primit 200.000 de euro pentru a facilita semnarea contractului, acțiune calificată drept corupție pasivă. Acesta a fost condamnat la șapte ani de închisoare, o amendă de 160.000 de lei și interzicerea ocupării funcțiilor publice timp de 10 ani.

Instanța a dispus, de asemenea, confiscarea sumei de 200.000 de euro și a aprobat parțial acțiunea civilă, impunând plata unui prejudiciu de 95.348 lei către Centrul Sportiv.

Deși inculpații nu și-au recunoscut vina, procesul s-a desfășurat pe parcursul a 28 de ședințe. Sentința poate fi contestată la Curtea de Apel Chișinău, iar cei doi rămân prezumați nevinovați până la pronunțarea unei hotărâri definitive.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Scandal în direct la o emisiune TV: Carp a anunțat că îl dă în judecată pe Costiuc

Deputatul partidului Democrația Acasă, Vasile Costiuc, a părăsit în semn de protest platoul emisiunii de la TVR Moldova, după ce a fost amenințat cu judecata de către deputatul PAS, Lilian Carp.

Lilian Carp a declarat că afirmațiile lui Vasile Costiuc, prin care îl acuză încă din campania electorală, de colaborări dubioase cu diverși politicieni, sunt „fără niciun suport”. Deputatul PAS a spus că intenționează să îl dea în judecată pentru aceste declarații, susținând că astfel de afirmații false nu pot fi tolerate în politică.

„Oamenii trebuie să-și facă o concluzie: tu, care răspândești minciuni de 20 de ani și pe care te știu de la cariera din Micăuți, faci declarații false. Mincinoși ca tine colaborează cu toți bandiții anteriori și au făcut diverse porcării contra plată”, a spus Lilian Carp.

Deputatul PAS mai spune că lipsa de sancțiuni îl face pe Costiuc să creadă că poate răspândi aberații în spațiul public.

„Această persoană a început să facă declarații încă din campania electorală, iar după investirea noului Parlament continuă cu aceleași afirmații false. Cu relația cu Nichiforciuc, cariera de la Micăuți și activitatea ilegală au fost stopate datorită în special domnului Alexandru Slusar, care împreună cu el am fost și am stopat penntru că nu avea teren de exploatare și Vasile Costiuc iese și aberează fără temei, iar pentru aceste declarații îl voi da în judecată, pentru că lumea crede fiecare minciună”, a adăugat Carp

După dezbatere, Costiuc a lansat acuzații dure la adresa acestuia și a guvernării, afirmând că a fost intimidat înainte de emisiune.

„De ce nu l-a dat Nichiforciuc în judecată? De ce pe Candu nu l-ai dat în judecată? De ce nu ai căutat dreptate pentru moldoveni? Ăla care îl susținea pe Plahotniuc să fie prim-ministru astăzi vine să mă intimideze? Rușine. Eu am ieșit în semn de protest. Nu că mă tem de el. Eu am venit să-mi spun punctul de vedere asupra așa-numitului guvern tehnocrat, dar el a încercat să mă intimideze înainte de emisiune”, a spus acesta.

Costiuc a mai acuzat că, în campania electorală, formațiunea sa ar fi fost „ținta unor presiuni din partea oamenilor din sistem”, pe care i-a numit „generali care se subordonează altora”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: