parlament.md

Fosta deputată Ana Racu, aleasă vicepreședintă a Comitetului ONU împotriva Torturii

Fosta deputată Ana Racu a fost aleasă în funcția de vicepreședintă a Comitetului ONU împotriva Torturii. Anunțul în acest sens a fost făcut pe 15 aprilie de către misiunea Republicii Moldova la Geneva.

Potrivit misiunii, decizia a fost luată pe 13 aprilie în urma unui vot unanim al membrilor comitetului.

„Această alegere reprezintă o recunoaștere a activității sale îndelungate și a contribuției valoroase în domeniul drepturilor omului, în special în prevenirea torturii și a relelor tratamente. Cu o experiență profesională de aproximativ 25 de ani, doamna Racu a fost implicată în monitorizarea locurilor de detenție, prevenirea violenței și reformarea sistemului penitenciar, precum și în promovarea alternativelor la detenție, atât la nivel național, cât și internațional. (…) Această desemnare reconfirmă profesionalismul și expertiza reprezentanților Republicii Moldova în promovarea și protejarea drepturilor omului la nivel internațional”, a comunicat misiunea.

Menționăm că, la reuniunea din 13 aprilie, Comitetul l-a reales pe Claude Heller în funcția de președinte. Claude Heller, la rândul său, a anunțat că, prin consens, au fost aleși trei noi vicepreședinți: Ana Racu (Republica Moldova), Huawen Liu (China) și Peter Vedel Kessing (Danemarca).

Candidata Republicii Moldova, Ana Racu, este membră a Comitetului ONU împotriva Torturii din anul 2016. La alegerile parlamentare anticipate din iulie 2021, ea a candidat pe lista Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) și a obținut un mandat de deputat. Ana Racu nu s-a regăsit pe lista PAS pentru alegerile din septembrie 2025. Între timp, în 2023, a fost realeasă în calitate de membră a Comitetului pentru mandatul 2024-2027. Anterior, Ana Racu a reprezentat Republica Moldova în cadrul Comitetului pentru Prevenirea Torturii al Consiliului Europei.

***

Comitetul ONU împotriva Torturii este un organ format din 10 experți independenți, aleși pentru un mandat de 4 ani, care monitorizează implementarea de către statele părți a Convenției împotriva torturii și altor pedepse ori tratamente cu cruzime, inumane sau degradante. Comitetul lucrează pentru a trage statele la răspundere pentru încălcările drepturilor omului, investigând sistematic actele de tortură.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Андрей Мардарь / NewsMaker

Acoperișuri stricate și drumuri blocate. Ploile puternice au lăsat urme în mai multe raioane din Moldova

Ploile torențiale și vântul puternic din 30 mai au provocat pagube în mai multe raioane ale Republicii Moldova, cele mai afectate fiind Ungheni, Nisporeni și Fălești. În aceste zone au fost deteriorate acoperișurile unor case, un obiectiv comercial și un depozit agricol.

Potrivit unui comunicat emis de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, pe parcursul zilei au fost raportate 14 incidente legate de vremea severă. În jumătate dintre cazuri, pompierii au intervenit direct pentru a îndepărta copaci doborâți de vânt și pentru a elibera drumurile blocate.

Cele mai multe solicitări au venit din raioanele Fălești, Glodeni, Cantemir, Leova, Taraclia și UTA Găgăuzia. În aceste zone, intervențiile s-au concentrat pe degajarea carosabilului și eliminarea riscurilor pentru locuitori și infrastructură.

Cele mai serioase pagube au fost înregistrate la Ungheni. În municipiu, mai multe gospodării, mașini și acoperișuri au fost afectate de vânt. Pe strada Ștefan cel Mare, un obiectiv comercial a rămas fără aproximativ 20 de metri pătrați de acoperiș din tablă.

Probleme au fost raportate și în satul Ciorești, raionul Nisporeni, unde șase locuințe au suferit avarii parțiale la acoperișuri. Iar în satul Hitrești, raionul Fălești, un depozit agricol a fost de asemenea afectat.

Potrivit autorităților, nu au fost înregistrate victime. De asemenea, nu s-au produs întreruperi majore de energie electrică și nici avarii semnificative la diguri.

Amintim că, pe 30 mai, între orele 11:00 – 17:00, Republica Moldova s-a aflat sub Cod galben de instabilitate atmosferică.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: