Amr Nabil / AP

Fostul președinte egiptean, Hosni Mubarak, a murit la vârsta 91 de ani

Fostul președinte egiptean, Hosni Mubarak, a murit la vârsta 91 de ani într-un spital din Cairo, informează Digi24

Mubarak a condus Egiptul timp de 30 de ani, până să fie înlăturat de la putere în 2011. Fostul şef de stat a fost nevoit să plece de la putere din cauza unor proteste. La două luni după ce a fost înlăturat de la putere, acesta a fost acuzat de corupţie și de reprimarea sângeroasă a manifestaţiilor din timpul protestelor.

În primă instanță, fostul președinte egiptean a fost condamnat la închisoare pe viață. Ulterior, Curtea de Casație a anulat sentinţa și a dispuns rejudecarea cazului. Procesul a fost reluat în mai 2013. Între timp, Hosni Mubarak a fost judecat şi pentru corupţie şi fraude economice din vremea în care era preşedinte, dar a fost găsit nevinovat pentru toate aceste acuzaţii.

În 2014, Mubarak a fost achitat, dar fostul lider fost pus în libertate abia în 2017.

Susțineți-ne cu un LIKE la pagina noastră de Facebook.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Poliția Republicii Moldova

O dronă de dimensiuni mari, depistată pe malul unui iaz din Telenești

O dronă de dimensiuni mari a fost depistată pe malul unui iaz din satul Nucăreni, raionul Telenești, în dimineața de 17 ianuarie. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat.

Potrivit IGP, în jurul orei 10:00, oamenii legii au fost sesizați de un vânător că, la intrarea din satul Nucăreni, pe malul unui iaz a observat o dronă cu lungimea de circa 2,5 metri.

Zona a fost imediat izolată, iar specialiștii secției tehnico-explozive urmează să investigheze obiectul în detalii”, a menționat instituția.

Precizăm că, de la începutul invaziei ruse la scară largă împotriva Ucrainei, mai multe drone au survolat spațiul aerian al Republicii Moldova, iar unele s-au prăbușit pe teritoriul țării.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: