publika.md

Fostul procuror anticorupție, Roman Statnîi, plasat în arest preventiv pentru 30 de zile

Fostul procuror anticorupție, Roman Statnîi a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile. Acesta este învinuit de escrocherie în proporții deosebit de mari și exces de putere, săvârșite în interesul unui grup criminal organizat.

Potrivit Procuraturii Generale, acesta a fost reținut luni, iar complicele acestuia – conducătorul SA „Natur Bravo”, a fost anunțat în căutare, după ce, aflând din presă despre reținerea fostului procuror, s-a eschivat de la organul de urmărire penală.

Respectiva cauză penală a fost inițiată pe fapte ilegale și abuzive ale succesorilor cetățeanului rus la conducerea SA „Natur Bravo”, care, prin intermediul procurorilor din cadrul Procuraturii Anticorupție, ar fi intrat în posesia bunurilor materiale ce-i aparțin.

Totul s-a întâmplat în anul 2018, atunci când Procuratura Anticorupție i-a deschis un dosar penal, iar pentru „a-l ajuta” să-și rezolve problemele de ordin juridic, au intrat în posesia a practic tuturor proprietăților pe care acesta le deținea, în valoare de peste 1,8 milioane de euro.

Toate proprietățile au fost transferate în timp ce cetățeanul Federației Ruse se afla în arest preventiv la Chișinău, negocierile și actele de transmitere a drepturilor de proprietate pe respectivele bunuri fiind efectuate și semnate atât în incinta Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, cât și în birourile Procuraturii Anticorupție.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Echipa lui Ceban acuză „provocare” la Parlament din partea lui Grădinaru. Reacția deputatului PAS: „A intrat ilegal la ședință”

Echipa lui Ion Ceban a declarat că, ajuns în Parlament, primarul ar fi fost provocat de deputatul Partidului de guvernare Acțiune și Solidaritate (PAS) Vasile Grădinaru. Ultimul, în reacție, a declarat pentru NewsMaker că edilul „a intrat ilegal în ședința de plen”. A încercată ia cuvânt la tribună, ceea ce este nepermis în proces de examinare a unui proiect de lege”, a mai spus Grădinaru.

După ce edilul a fost scos din sala de ședințe, echipa lui Ion Ceban a declarat că acesta a venit în parlament pentru a discuta cu colegii din partidul MAN, însă ar fi fost provocat de către deputatul PAS Vasile Grădinaru. Mai târziu, Ceban a declarat jurnaliștilor că intenționa să aibă o adresare, iar ulterior a scris pe rețelele de socializare că nu avea de gând să meargă la tribuna Parlamentului până la incident.

Menționăm că Grădinaru a ieșit într-o intervenție live pe rețelele de socializare în momentul în care Ceban și-a făcut apariția la ședința Parlamentului. „Uitați-vă clovnul principal al Republicii Moldova. (…) În loc să se ocupe de lucru, vine și face spectacol”, declara Grădinaru în intervenția sa video. În acel moment, Ceban era suprins într-o discuție cu deputatul Renato Usatîi. Ulterior, Ceban a început să înregistreze pe telefon momentul discuției cu Grădinaru. După mai multe schimburi de replici între el și Grădinaru, Ceban s-a îndreptat spre tribuna Parlamentului, unde au avut loc îmbrânceli, iar în consecință a fost scos din sală.

Solicitat de NewsMaker pentru o reacție, Vasile Grădinaru a declarat că edilul Ion Ceban trebuia să fie la acea oră la muncă, la Primărie. „Ceban trebuie să fie la ora asta la muncă. Dar în loc să fie la muncă, a intrat ilegal în ședința de plen a Parlamentului. Mai mult ca atât, a încercată ia cuvânt la tribună, ceea ce este nepermis în proces de examinare a unui proiect de lege. Astfel, el confirmă, încă o dată, că el nu se ocupă de primărie, dar de politică”, a declarat Grădinaru.

***

Menționăm că, pe 28 mai, Ion Ceban și-a făcut apariția la ședința Parlamentului. După mai multe schimburi de replici cu deputați, îmbrânceli și o tentativă de a vorbi de la tribuna legislativului, edilul a fost scos din sala de ședințe. Detalii AICI

Ulterior, mai mulți deputați PAS au criticat apariția lui Ion Ceban la ședința Parlamentului, menționând că acesta nu este nici deputat și nici membru al Guvernului. Totodată, au calificat acțiunea primarului drept o „încercare lamentabilă de victimizare”.

Mai târziu, Ceban și-a explicat apariția prin faptul că a venit să discute despre reforma din educație, care prevede transferul școlilor din gestiunea direcțiilor de învățământ în subordinea Ministerului Educației. „Am venit să discut, la care au sărit vreo câțiva deputați PAS. (…) Am vrut să fac o adresare cu acea reformă pe care ei o ascund. (…) Eu am venit pașnic, am venit să vorbesc în fața acestor oameni, care aprobă legi”, a spus Ceban în timpul unor declarații pentru NewsMaker. Ulterior, într-un comentariu pe rețelele de socializare, Ceban a venit cu noi precizări. „M-au atacat când nici nu aveam de gând să merg spre tribună, după care eram gata să răspund acestor atacuri și să le vorbesc, să le spun despre dezmățul pe care îl fac în așa-numitele reforme în administrația publică locală, educație, dar ei se tem de oameni și de adevăr”, a comunicat el. Detalii AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: