Iv Ceban

FOTO 12 panouri publicitare, demontate de pe strada Pușkin. Cum decurg lucrările de reparație a trotuarelor

12 panouri publicitare au fost demontate de pe strada Alexandr Pușkin, iar în următoarele zile vor fi scoase şi panourile din perimetrul bulevardul Ştefan cel Mare şi Sfânt – strada Ierusalim. Despre acest lucru a anunțat edilul capitalei, Ion Ceban.

Totodată, acesta a informat și despre mersul lucrărilor de reparație a trotuarelor de pe strada Mitropolit Gavriil Bănulescu – Bodoni.

„Cele 8 echipe de muncitori efectuează lucrări pe porțiuni, pentru a nu crea disconfort pietonilor, iar lucrările au ajuns la bulevardul Ștefan cel Mare. Astăzi sunt decapate pavelele de pe trotuarul din str. Mitropolit Gavriil Bănulescu – Bodoni, vizavi de clădirea Guvernului. Pavajul vechi este stocat și va fi reutilizat la alte obiective”, a spus Ceban.

Amintim că pe 6 august au început lucrările de reparație a trotuarelor de pe străzile Pușkin și Gavriil Bănulescu-Bodoni.

Pe aceste două străzi va fi modernizat și iluminatul, instalându-se lămpi de tip led. În acest scop, din bugetul municipal au fost alocate 600 de mii de lei. Mai mult, vor fi iluminate decorativ 10 clădiri și monumente de importanță istorică.

Pe anumite porțiuni vor fi amenajate și locuri de parcare, în rest de-a lungul străzilor vor fi instalate vaze cu flori, dar și alte elemente decorative.

Lucrările de reabilitare a trotuarelor de pe aceste două străzi urmează a fi finalizate până în data de 15 octombrie.

Iv Ceban
Iv Ceban
Iv Ceban
Iv Ceban
Iv Ceban

 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Serbia, lipsită de fonduri europene din cauza regresului democratic și a legăturilor cu Rusia

Uniunea Europeană a suspendat plățile către Serbia din fondul de dezvoltare din cauza abaterilor de la standardele europene în sistemul judiciar, a anunțat comisarul european pentru extindere, Marta Kos, potrivit DW.

Kos a subliniat că UE nu va relua finanțarea până când autoritățile sârbe nu vor remedia problemele identificate.

Anterior, publicația Politico scrisese că Comisia Europeană analizează posibilitatea de a priva Serbia de asistență în valoare de până la 1,5 miliarde de euro, invocând regresia democratică din țară și legăturile strânse cu Rusia.

Amintim că Serbia a început negocierile de aderare la UE în 2014, obținând atunci acces la sprijin financiar pentru realizarea reformelor, inclusiv în domeniul juridic.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: