Facebook/Agenţia Naţională Arheologică

FOTO Arheologii au început să studieze pavajul istoric din centrul Chișinăului. Primele concluzii 

Agenţia Naţională Arheologică a început să studieze vechiul drum pavat cu piatră din strada 31 August 1989, în perimetrul străzilor Pușkin și Bodoni. Specialiștii au declarat că este prematur de a formula concluzii. Totuși, reprezentanții Agenției au menționat unele particularități ale drumului. 

Agenția a declarat că pe 21 martie a demarat documentarea și studierea vechiului drum pavat cu piatră din str. 31 August 1989.

„Spre finalul primei zile de cercetare, a fost curățată și evidențiată o porțiune cu o lungime de aproape 20 m și o lățime de circa 4 m din imediata apropiere a Muzeului Național de Artă a Moldovei”, au menționat reprezentanții Agenției.

Cu toate că este prematur de a formula concluzii privind structura și amenajarea pavajului, Agenția menționează că „se observă clar că în zona examinată există un segment lat de aproape 3 m pavat cu pietre de granit”.

„Alături de acesta, spre marginea de nord a drumului, se găsește un strat de pavaj lat de circa 1 m format din piatră de calcar, având inserții ocazionale de gresie. Câteva pietre din gresie semnalate pe latura nordică provin de la bordura drumului vechi. De asemenea, alăturat drumului a fost semnalată o structură mică din cărămidă veche, care urmează a fi investigată în zilele următoare”, au menționat reprezentanții Agenției.

Amintim că, recent, în timpul unor lucrări de reparație, muncitorii au descoperit fragmente de pavaj istoric, care datează de pe timpurile primarului Karl Schmidt.

Strada 31 August 1989, în perimetrul străzilor Pușkin și Bodoni, ar putea deveni pietonală. Ideea este luată în calcul de Primăria Chișinău, a anunțat primarul Ion Ceban pe 21 martie. Acesta a cerut părerea locuitorilor Chișinăului.

Facebook/Agenţia Naţională Arheologică
Facebook/Agenţia Naţională Arheologică
Facebook/Agenţia Naţională Arheologică
Facebook/Agenţia Naţională Arheologică
Facebook/Agenţia Naţională Arheologică
Facebook/Agenţia Naţională Arheologică
Facebook/Agenţia Naţională Arheologică


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Alexandru Munteanu

„Liberty Line”: Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică care va conecta Moldova la rețeaua europeană, finanțat de SUA, prezentat premierului

Studiul de pre-fezabilitate pentru construcția liniei electrice aeriene de 400 kV Strășeni-Gutinaș, care este finanțată de Guvernul SUA, a fost finalizat. Însărcinatul cu afaceri al ambasadei Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova, Nick Pietrowicz, a prezentat document prim-ministrului Alexandru Munteanu, astăzi, 18 iunie, în cadrul unei întrevederi. Într-o postare pe Facebook, premierul a mulțumit partenerilor americani pentru sprijin.

Astăzi am făcut încă un pas pentru consolidarea securității energetice a Republicii Moldova. Însărcinatul cu afaceri al Ambasadei Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova, Nick Pietrowicz, mi-a prezentat Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică aeriană de 400 kV Strășeni–Gutinaș „Liberty Line”, un proiect strategic care va consolida interconectarea sistemului nostru electroenergetic cu România și cu piața europeană”, a transmis Alexandru Munteanu.

Facebook/Alexandru Munteanu

Șeful Guvernului a menționat că, în cadrul întrevederii, a discutat cu diplomatul despre etapele următoare ale proiectului, dar și despre cum pot fi accelerate investițiile americane în Republica Moldova. „Vedem un interes tot mai mare pentru țara noastră, iar acesta trebuie valorificat”, a spus premierul.

El a mai menționat că o țară cu un sistem energetic sigur și modern este „mai atractivă pentru investiții”.

Mulțumesc Statelor Unite ale Americii pentru sprijinul constant și pentru parteneriatul care aduce rezultate pentru Republica Moldova”, a adăugat Munteanu.

Facebook/Alexandru Munteanu

Potrivit studiului prezentat, linia de 400 kV Strășeni–Gutinaș va avea o lungime estimată de aproximativ 70 km pe teritoriul Republicii Moldova și va traversa 25 de localități din raioanele Strășeni, Nisporeni, Călărași și Hâncești. Proiectul va contribui la majorarea capacității de transfer a energiei electrice între Republica Moldova și spațiul ENTSO-E.

Amintim că linia va fi construită cu finanțare gratuită din partea Guvernului SUA, care a alocat 130 de milioane de dolari, și va fi cea de-a treia interconectare de înaltă tensiune dintre Republica Moldova și sistemul electroenergetic european prin România, după proiectele Vulcănești–Chișinău și Bălți–Suceava.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: