ДСНС України

FOTO „Armata rusă a „învins” încă un spital”. Ucraina raportează morți și răniți în regiunea Kiev

Autoritățile ucrainene au anunțat că, în noaptea de 4 spre 5 ianuarie, Ucraina a fost atacată de Rusia cu 165 de drone. Printre ținte s-a numărat și clădirea unui centru medical privat din capitală. Potrivit ultimelor informații, o persoană a decedat la Kiev, iar alta în regiunea Kiev.

Poliția din Kiev a raportat că Rusia a lovit clădirea unui centru medical privat din Obolon. Lovitura a fost urmată de un incendiu. Ca urmare, un bărbat născut în 1995 a decedat.

Primarul Kievului, Vitalii Kliciko, a declarat că, în momentul atacului, în clinica privată se aflau 26 de pacienți, dintre care 16 au fost transferați în spitalele municipale din capitală. Kliciko a anunțat că, în total, patru persoane din centrul medical au fost rănite, dintre care două se află în stare gravă.

ДСНС України
ДСНС України

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că, noaptea trecută, „armata rusă a „învins” încă un spital – la Kiev”. Potrivit lui Zelenski, în total, pe parcursul nopții, Rusia a lansat asupra Ucrainei 165 de drone de atac, dintre care aproximativ 100 au fost „Shahed”.

În regiunea Kiev, o clădire rezidențială a fost distrusă, iar 13 case private, mai multe mașini și un bloc cu mai multe etaje au fost avariate, conform poliției. Șeful administrației militare din regiune, Nikolai Kalașnik, a declarat că un bărbat născut în 1951 a decedat. „Corpul său a fost găsit în timpul stingerii incendiului din propria locuință”, a precizat oficialul din regiune.

ПОЛІЦІЯ КИЇВЩИНИ
ПОЛІЦІЯ КИЇВЩИНИ
ПОЛІЦІЯ КИЇВЩИНИ

De cealaltă parte, Ministerul rus al Apărării a declarat că, noaptea trecută, Federația Rusă a distrus trei drone ucrainene: două deasupra regiunii Moscova, inclusiv una care se îndrepta spre capitală, și una deasupra regiunii Riazan.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

FBI și autoritățile din Moldova colaborează împotriva escrocheriilor prin call-center: „Mesajul nostru este clar…”

Statele Unite și Republica Moldova își consolidează cooperarea pentru combaterea centrelor de apeluri frauduloase transnaționale. Ambasada SUA la Chișinău anunță că agenți ai FBI și ai Serviciului de Securitate Diplomatică s-au întâlnit în această săptămână cu reprezentanți ai instituțiilor de aplicare a legii din Republica Moldova pentru a coordona eforturile împotriva acestor rețele.

Potrivit misiunii diplomatice, rețelele criminale folosesc reclame online înșelătoare pentru a viza cetățeni ai Statelor Unite și recurg la apeluri telefonice frauduloase pentru a înșela persoane din Republica Moldova, punând în pericol securitatea financiară a familiilor de pe ambele maluri ale Atlanticului.

„Mesajul nostru este clar: nu există refugiu sigur pentru operațiunile de înșelăciune. Prin schimb de informații și acțiuni comune de aplicare a legii, Statele Unite și Republica Moldova colaborează pentru a destructura aceste rețele și pentru a-i trage la răspundere pe organizatorii lor”, a transmis Ambasada SUA în comunicatul publicat pe 31 iulie.

Amintim, secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a anunțat pe 23 iulie că persoanele implicate în infracțiuni cibernetice, inclusiv în escrocherii online și șantaj sexual, nu vor mai putea obține vize pentru a intra în Statele Unite. Restricțiile se vor aplica și membrilor familiilor apropiate ale acestora. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: