moldpres.md

FOTO Atenție, dacă primiți mesaje de la „Poșta Moldovei”. O nouă escrocherie ia amploare în Moldova

O nouă escrocherie. Moldovenii primesc mesaje, pretinse a fi de la Poșta Moldovei, în care li se cere să plătească prin transfer bancar pentru „reexpedierea” unui colet care nu ar fi putut fi „livrat”, din cauza lipsei de informații complete despre destinatar. În reacție, Poșta Moldovei informează că întreprinderea nu cere niciodată achitarea online a serviciilor pe care le prestează.

Recent, moldovenii au început să primească sms-uri, în care se pretinde că ar fi fost expediate de întreprinderea Poșta Moldovei. În mesaje, oamenilor li se comunică faptul că pachetul lor nu poate fi expediat, din cauza informațiilor incomplete despre destinatar și li se cere să acceseze un link pentru a le completa. Ulterior, oamenilor li se cere să transfere bani prin cardul bancar pentru „reexpedierea” pachetului.

Screenshot/NewsMaker

O femeia care aproape că a căzut în plasa escrocilor a relatat pe Facebook despre caz.

Atenție! Și mie mi-a venit acest mesaj… M-am prins și am intrat să văd ce colet am pentru că era totuși de la Poșta Moldovei și mă gândeam că sunt oameni serioși, iar când mi-au cerut bani mi-am dat seama că e curată escrocherie…  Am sunat la numărul 1310 dar nimeni nu răspunde. Acum văd mai multe știri cu aceste măgării…”, a scris femeia.

Facebook/Margarita Raducan
Facebook/Margarita Raducan

Într-un comentariu sub publicația femeii, purtătoarea de cuvânt a Poștei Moldovei Tatiana Gangan a îndemnat cetățenii să nu aibă încredere în astfel de mesaje. Gangan a precizat că Poșta Moldovei nu trimite așa tip de mesaje clienților săi și nu solicită achitarea serviciilor online.

Este escrocherie. Nu accesați linkul și nu introduceți datele cardului. Poșta Moldovei nu expediază astfel de mesaje și nu solicită achitarea serviciilor online. Mesajul de înștiințare că trimiterea a ajuns în oficiul de livrare și poate fi ridicată îl primiți de la numărul 2525. Verificați informația pe site-ul oficial posta.md sau contactați serviciul suport clienți al întreprinderii”, a menționat Tatiana Gangan.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NM Espresso: Krasnoselski s-a plâns UE pe Chișinău, președintele Adunării Populare a Găgăuziei a demisionat, Moldova nu va vinde pământ străinilor

Moldova a preluat președinția Comitetului de miniștri al Consiliului Europei

Moldova a preluat președinția Comitetului Miniștrilor al Consiliului Europei. Ministrul Afacerilor Externe Mihai Popșoi a participat la Strasbourg la ceremonia de transmitere a mandatului. Potrivit lui Popșoi, țara preia această responsabilitate „într-o perioadă marcată de provocări” și intenționează să rămână „un susținător ferm” al democrației, drepturilor omului și supremației legii.

În cadrul președinției, Moldova va organiza peste 30 de evenimente la Chișinău și Strasbourg. Aceasta se va încheia cu sesiunea ministerială de la Chișinău, din 14–15 mai 2026, cu participarea delegațiilor tuturor celor 46 de state membre.

Moldova și Portugalia

La Chișinău, vicepremiera pentru integrare europeană a Moldovei Cristina Gherasimov s-a întâlnit cu secretara de stat a Portugaliei Ines Domingos, discutând „rezultatele obținute, planurile și prioritățile” Guvernului moldovean. La conferința de presă, Gherasimov a remarcat că experiența Portugaliei reprezintă „un exemplu elocvent și un argument solid în favoarea integrării europene”.

Domingos a felicitat Moldova pentru rezultatele alegerilor și a subliniat că Portugalia „susține politica de extindere a UE”.

Transnistria și afacerile cu UE

Liderul Transnistriei, Vadim Krasnoselski, după întâlnirea cu ambasadoarea UE în Moldova, Iwona Piorko, a declarat că Chișinăul „ignoră poziția Uniunii Europene” și împiedică antreprenorii din stânga Nistrului „să desfășoare integral operațiuni de export–import”, deși „economia transnistreană este orientată inclusiv spre piața europeană”.

În replică, Biroul pentru Reintegrare a subliniat că prevederile Acordului de Asociere privind Zona de Liber Schimb Aprofundată și Cuprinzătoare (DCFTA) se aplică pe întreg teritoriul țării, iar companiile „nu sunt supuse discriminării nici pe criterii teritoriale, nici de altă natură”.

Ambasadoarea UE – despre ajutorul european și vânzarea terenurilor către străini

Ambasadoarea UE în Moldova, Iwona Piorko, într-un interviu pentru NewsMaker, a declarat că problema vânzării terenurilor agricole către străini este decisă în cadrul negocierilor de aderare la UE: fiecare stat candidat poate discuta condiții individuale și poate obține o perioadă de tranziție dacă are nevoie de timp suplimentar pentru adaptare. Potrivit ei, Moldova poate primi o astfel de amânare, însă, în cele din urmă, toate statele membre sunt obligate să aplice legislația europeană unitară.

Iwona Piorko a mai menționat că sprijinul financiar din partea Uniunii Europene este destinat tuturor cetățenilor Moldovei, nu doar localităților unde primarii susțin valorile europene.

Interviul integral al ambasadoarei UE în versiune text poate fi citit aici.

Următoarea vizită a lui Munteanu

Premierul Alexandru Munteanu va efectua o vizită de lucru în Belgia pe 17–18 noiembrie. Șeful cabinetului se va întâlni cu conducerea UE pentru a discuta „agenda reformelor și avansarea Moldovei pe calea integrării europene”, va participa la Forumul privind extinderea și se va întâlni cu diaspora moldovenească.

Demisia lui Constantinov

Președintele Adunării Populare a Găgăuziei (APG), Dmitri Constantinov, a demisionat și a subliniat că asupra lui „nu a existat nicio presiune”, decizia fiind luată independent, dorind să se ocupe „de propria sănătate”. Constantinov a mai vorbit despre alegerile în Adunarea Populară a Găgăuziei, care ar putea avea loc „la începutul lui martie”. El a adăugat că organizarea lor concomitent cu alegerile bașcanului ar permite economisirea a cel puțin 5 milioane de lei.

Alegeri în Costești și Ruseștii noi

Alegeri locale anticipate vor avea loc pe 17 mai 2026 în satul Costești și în comuna Ruseștii noi din raionul Ialoveni. Scrutinul este organizat după ce primarii aleși au decis să își păstreze mandatele de deputați. Anterior, primar al Costeștiului era economistul Ilie Ionaș din Partidul „Acțiune și Solidaritate”, iar primară a localității Ruseștii noi – Valentina Meșină din Partidul „Democrația Acasă”.

Registrul online al dosarelor succesorale și testamentelor

În Moldova a fost lansat registrul online al dosarelor succesorale și testamentelor pe portalul servicii.gov.md. Noul registru permite notarilor să înregistreze, să caute și să retragă dosare succesorale, iar cetățenilor – să primească servicii de calitate superioară. Anterior, notarii lucrau printr-o aplicație învechită, care genera întârzieri și erori.

Criza Lukoil la aeroport – depășită?

Aeroportul Chișinău a primit în folosință gratuită terminalul de combustibil Lukoil, a anunțat ministrul Energiei Dorin Junghietu. Părțile au semnat contractul pe 12 noiembrie, iar a doua zi a fost formalizată transmiterea bunurilor. Ministerul a subliniat că acest lucru va permite asigurarea livrărilor de kerosen aviatic după interdicția impusă Lukoil de a comercializa combustibil începând cu 21 noiembrie din cauza sancțiunilor SUA.

Autoritățile au convenit și cu o companie românească privind livrări temporare de combustibil, iar următorul pas va fi achiziționarea activelor și infrastructurii care aparține Lukoil și se află pe teritoriul aeroportului.

Carburanții se scumpesc din nou

În Moldova carburanții se vor scumpi din nou. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a stabilit prețurile maxime: benzină – 23,22 lei per litru (+0,05 lei), motorină – 20,92 lei (+0,03 lei). ANRE a explicat că scumpirea este cauzată de sancțiunile SUA împotriva „Rosneft” și Lukoil, în urma cărora „piața regională a combustibilului a reacționat imediat prin creșteri de preț”.

TRM a răspuns lui Parfeni

Compania publică Teleradio-Moldova (TRM) și-a exprimat nedumerirea în legătură cu  criticile aduse de Pașa Parfeni. Acesta acuzase anterior conducerea TRM că „distruge” concursul Eurovision în Moldova și afirmase că nu va participa dacă administrația rămâne aceeași. Compania a numit declarațiile artistului „nedrepte și iresponsabile” și a amintit că l-a desemnat de două ori reprezentant al Moldovei la concurs.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: