Facebook/Dragoș Galbur

Indicatoare cu îndemnuri să se voteze împotriva UE în Chișinău, Bălți și Găgăuzia. Poliția a identificat mai multe persoane

La Chișinău, Bălți și Găgăuzia au apărut mai multe indicatoare pe care scrie „votați împotriva Uniunii Europene”. Ofițerul de presă al Inspectoratului General al Poliției, Diana Fetko, a declarat pentru Newsmaker că un astfel de semn a fost instalat și în fața clădirii administrației prezidențiale din Chișinău. Oamenii legii au reușit să identifice persoana care a făcut acest lucru.

Îndemnuri la vot împotriva Uniunii Europene au apărut, pe 16 august, pe străzile și în curțile orașelor Chișinău, Bălți și Comrat. Mesajele afișate, precum „Copiii puteau merge aici, dar părinții lor au plecat din Moldova. Votează împotriva UE”, îi îndeamnă pe cetățeni să se opună aderării țării noastre la Uniunea Europeană.

Contactată de NM, șefa Secției Comunicare și Protocol a IGP, Diana Fetko, a precizat că astfel de mesaje au fost montate și în fața Președinției, persoanele fiind identificate.

De asemenea, a fost documentată o femeie care a lipit astfel de pliante în alte zone din oraș. La Bălți au fost înregistrate două astfel de cazuri, polițiștii întreprind măsuri pentru identificarea persoanelor care stau în spatele acțiunilor. Cazuri similare au fost înregistrate și în UTA Găgăuzia”, afirmă Fetko.

Facebook/Dragoș Galbur
Facebook/Dragoș Galbur
Facebook/Dragoș Galbur
Facebook/Dragoș Galbur


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

hotnews.ro/foto simbol

Moldova, împărțită între cod galben și portocaliu de caniculă: în ce raioane temperaturile vor urca până la 36°C (HARTĂ)

Vineri, pe 21 august, o parte din teritoriul Republicii Moldova se va afla sub cod galben de caniculă, iar o parte – sub cod portocaliu. Avertizările au fost emise pe 20 august de Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu.

Sub cod galben se vor afla: Rezina, Orhei, Călărași, Nisporeni, Strășeni, Criuleni, Chișinău, Ialoveni, Hîncești, Anenii Noi, Căușeni, Cimișlia, Leova, Cantemir, Cahul, Taraclia, Găgăuzia, Basarabeasca, Ștefan Vodă, Tiraspol și o parte din Dubăsari. Temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33…+35°C.

Sub cod portocaliu se vor afla: Briceni, Ocnița, Edineț, Dondușeni, Drochia, Soroca, Rîșcani, Glodeni, Fălești, Bălți, Florești, Ungheni, Telenești Șoldănești și o parte din Dubăsari. Temperatura maximă a aerului va atinge valori de +36°C.

Menționăm că, pe 20 august, întreaga Republică Moldova se află sub cod galben de caniculă, fiind prognozate temperaturi maxime de până la +36°C.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: