UNIAN

FOTO În orașul Donețk s-au produs mai multe explozii. Primele imagini

În regiunea Donețk, necontrolată de autoritățile de la Kiev s-au auzit mai multe explozii. Potrivit primelor informații din presă, acestea s-au auzit atât în centru, cât și la periferia orașului, informează RIA Novosti.

Deflagrațiile au fost auzite în jurul orei 18:00, pe 18 februarie. Una dintre explozii s-ar fi produs în apropierea autoproclamatului executiv al „Republicii Populare Donețk”. Cea de-a doua s-ar fi auzit la periferia orașului, în partea de sud-vest.

Portalul Donbass Segodnya scrie că a explodat o mașină. Deocamdată nu au parvenit informații despre eventuale victime.

UPDATE Șeful „miliției din Donețk” Denis Sinekov a declarat pentru agenția Interfax că mașina care a explodat îi aparține. El nu a avut de suferit.

Tot pe 18 februarie, autoritățile nerecunoscute din Donețk și Lugansk au anunțat despre evacuarea civililor în Rusia, în legătură cu o posibilă invazie în timpul apropiat.

UNIAN
UNIAN

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker / Евгений Чебан

Nistru, poluat cu petrol: specialiștii în sănătate recomandă interzicerea utilizării apei pe segmentul Naslavcea-Soroca

Agenția Națională pentru Sănătate Publică recomandă interzicerea utilizării apei din Nistru, pe segmentul Naslavcea–Soroca, până la stabilirea nivelului de toxicitate, după depistarea unor pete de petrol în râu. Recomandarea vizează atât consumul, cât și folosirea apei pentru necesitățile casnice.

ANSP s-a autosesizat imediat, de la primele informații despre o posibilă contaminare, fiind prelevate probe de control de la adâncimea captării apei de la priza de apă Cosăuți, raionul Soroca, anterior apariției petelor suspecte, precum și probe în momentul apariției acestora. Potrivit rezultatelor de laborator, în probele de apă colectate la data de 10 martie, orele 20:00, nu au fost identificați contaminanți”, a transmis Agenția Națională pentru Sănătate Publică.

ANSP a precizat că au fost colectate probe și pe 11 martie, din regiunea raionului Edineț și repetat din satul Cosăuți, Soroca, inclusiv din petele vizibile de pe suprafața apei. Acestea sunt în proces de investigare, iar rezultatele preliminare vor fi disponibile la data de 13 martie.

Suplimentar, au fost colectate probe din zonele Orhei, Oxentia, Molovata Veche și Vadul lui Vodă, fiind testate la derivați de petrol, metale grele și alți contaminanți, datele fiind în procesare.

Specialiștii ANSP au înaintat recomandări în cadrul ședințelor comisiilor situațiilor excepționale ale raioanelor Soroca și Dubăsari ca, până la stabilirea gradului de toxicitate, să fie interzisă utilizarea apei pentru consum uman, casnic și pentru animale în zonele vizate pe segmentul Naslavcea-Soroca. De asemenea, au fost informate autoritățile publice locale din zonele respective despre situația existentă”, a menționat instituția.

Amintim că, pe 10 martie, în apele râului Nistru au fost depistate pete de petrol.

Ministrul Mediului, Gheorghe Hejder, a declarat că primele rezultate preliminare, după ce au fost prelevate probe de apă din mai multe puncte ale râului Nistru, arată că oxigenarea, la fel și conductibilitatea și pH-ul în apă, sunt în normă. Astfel, odată ce va fi eliminată această substanță, apa își va reveni la normal.

Oficialul a precizat că vor fi instalate filtre în zona Cosăuți-Iampol, Rezina și Soroca pentru a stopa extinderea și a elimina petele de petrol.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: