Marina Tauber Oficial

FOTO Marina Tauber, cu legitimație de candidat pentru scrutinul din 5 noiembrie: „De această dată vom reuși”

Deputata Marina Tauber a anunțat în seara zilei de 29 septembrie că a primit legitimația de candidat independent pentru scrutinul local din 5 noiembrie. „Am încredere că, de această dată, vom reuși”, a menționat Tauber, adăugând că a început colectarea de semnături. 

Am încredere că, de această dată, vom reuși! Сu ajutorul lui Dumnezeu! Îmi este dificil să-mi descriu emoțiile trăite astăzi”, a scris Tauber, pe rețelele de socializare.

Ulterior, ea a declarat că a început colectarea de semnături imediat ce a primit legitimația de candidat.

Și trebuie să recunosc, сă procesul merge foarte rapid! Stimați locuitori ai orașului Bălți, vă mulțumesc fiecăruia pentru semnătură și susținere! Pentru implicare, ajutor și emoțiile calde și bune! Împreună vom reuși”, a adăugat Tauber.

Marina Tauber Oficial

Amintim că pe 29 septembrie, Tauber a anunțat că a depus, a doua oară, actele pentru înregistrarea ei în calitate de candidat la Primăria Bălți. Se întâmplă după ce Curtea Constituțională a suspendat noua lege care îi interzicea să candideze. Tauber a spus că i-au fost eliberate listele de subscripție în vederea colectării semnăturilor pentru susținerea ei în calitate de candidat independent la funcția de primar al municipiului Bălți.

***

Tauber a depus actele pentru a candida la funcția de primar al municipiului Bălți și pe 20 septembrie 2023. O zi mai târziu, pe 21 septembrie, cererea i-a fost refuzată. Președinta Consiliului Electoral de Circumscripție Bălți Svetlana Colesnic a declarat că decizia a fost luată în conformitate cu legislația în vigoare – declarație contestată de Tauber, care a iscat un scandal la Bălți urmare a deciziei.

Precizăm că, potrivit unui proiect de lege, votat în două lecturi de deputați, persoanele care au fost membri ai partidului Șor, scos în afara legii, nu pot participa la alegeri în următorii trei-cinci ani.

Totuși, pe 28 septembrie, magistrații Curții Constituționale a Moldovei au suspendat prevederile Codului Electoral, propuse și votate de Partidul Acțiune și Solidaritate, care impuneau o interdicție în acest. Curtea a anunțat că prevederile legale au fost suspendate până la examinarea în fond a sesizării. Sesizarea, depusă de deputații ex-Partidului „ȘOR”, scos în afara legii, va fi examinată marți, 3 octombrie, cu începere de la ora 10:00.

***

În prezent, fotoliul de primar al municipiului Bălți este ocupat de Nicolai Grigorișin. El a venit în funcție în urma scrutinului organizat în decembrie 2021, după ce contracandidata sa din primul tur, Marina Tauber, care a acumulat cele mai multe voturi, a fost exclusă din cursa electorală din cauza utilizării mijloacelor financiare nedeclarate. Marina Tauber a acuzat la acea vreme regimul PAS pentru înlăturarea sa, pe care a calificat-o ilegală. Eliminarea sa din cursa electorală de la Bălți a fost contestată, inclusiv, la CtEDO. Dosarul a fost depus la Curtea de la Strasbourg la începutul lunii mai al anului 2022.

De menționat în acest context că Marina Tauber este cercetată penal în Moldova. Aceasta este învinuită de falsificarea rapoartelor privind finanțarea campaniei electorale a Partidului Politic „ȘOR” – declarat recent în afara legii – și acceptarea finanțării ilegale din partea unui grup criminal organizat. Dosarul a fost recent trimis în instanța de judecată. Dacă va fi găsită vinovată, parlamentara riscă de la 2 la 7 ani de detenție.

Tauber a rămas fără imunitate parlamentară după reținerea sa din 21 iulie 2022.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Satoshi, după scandalul votului juriului R. Moldova la Eurovision: Publicul a oferit punctaj maxim, asta reprezintă opinia onestă

Satoshi, reprezentantul Republicii Moldova la Eurovision Song Contest 2026, face apel la evitarea discursului de ură, după scandalul provocat de scorul mic acordat României în finala concursului muzical de juriul moldovean. Artistul a subliniat că publicul din Republica Moldova a oferit punctaj maxim, despre care spune că reflectă opinia „onestă” a cetățenilor.

Dragi români, vă mulțumim pentru suport și atitudine! Publicul din Republica Moldova a oferit României punctajul maxim. Asta reprezintă opinia publică onestă”, a scris Satoshi pe contul său de Instagram.

Totodată, artistul a făcut un apel „la rațiune”. „Nu alimentați ura. Țările noastre au fost și vor fi prietene”, a menționat el.

screenshot

Amintim că juriul Republicii Moldova în finala Eurovision Song Contest 2026 a acordat doar 3 puncte prestației reprezentantei României, provocând un val de critici pe ambele maluri ale Prutului. Pe fondul controversei, Victoria Cușnir, unul dintre membrii juriului, a declarat că prestațiile concurenților au fost evaluate în timpul repetițiilor, iar acestea ar fi fost mai slabe decât cele din finală. Ea mai spus că a dat totuși o notă „foarte bună” României și că nu poartă răspundere pentru scorurile acordate de colegii săi.

Juriul Republicii Moldova a fost format din șapte membri, printre care directorul general adjunct al „Teleradio-Moldova”, Andrei Zapșa.

În cadrul televoting-ului, publicul din Republica Moldova a acordat României 12 puncte, scor maxim.

România a fost reprezentată de Alexandra Căpitănescu, cu piesa „Choke me”, și s-a clasat pe locul trei la ediția din acest an a concursului muzical.

Republica Moldova, care a fost reprezentată de Satoshi, cu piesa „Viva, Moldova”, a ocupat locul opt. Juriul din România a acordat Republicii Moldova 10 puncte, iar publicul – 12.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: