FOTO O clădire în construcție din Chișinău s-a prăbușit parțial. Precizările Inspectoratului Național pentru Supraveghere Tehnică

Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică (INST) a suspendat temporar lucrările de pe teritoriul șantierului din strada Mihai Viteazu din Chișinău, după ce, săptămâna trecută, o bucată din planșeul clădirii care se construiește acolo s-a prăbușit. INST a menționat că persoanele responsabile de construcție au fost amendate pentru că nu au raportat incidentul la timp.

INST a anunțat că s-a autosesizat pe marginea accidentului tehnic de la șantierul din str. Mihai Viteazu 14 și a efectuat un control în această locație pe 9 octombrie.

În timpul desfășurării controlului de specialitate la șantierul în construcție, s-a constatat prăbușirea parțială a planșeului în execuție, la cota +4,950, a obiectivului multifuncțional cu spații comerciale, de agrement, prestări servicii și alimentație publică. În rezultatul controlului efectuat în data de 09.10.2023 a fost întocmit procesul- verbal de contravenție persoanelor responsabile de execuția lucrărilor, pentru nesesizarea în termen a Inspectoratului Național pentru Supraveghere Tehnică despre producerea accidentului. Totodată a fost emisă prescripția de sistare a lucrărilor, inclusiv prin care s-a dispus efectuarea unei expertize tehnice care să ateste starea tehnică a obiectivului în construcție în urma evenimentului”, se arată într-un comunicat al INST.

Amintim că, pe 7 octombrie, pe rețelele de socializare au apărut imagini de la șantierul din str. Mihai Viteazu 14, în care se observă că o parte a planșeului clădirii care se construiește s-a prăbușit. Contactat de NM, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a declarat că nu a fost solicitat interveniția salvatorilor în acest caz.

Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică
Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică
Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică
Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

În perioada 10-12 iunie, accesul în anumite zone din centrul Chișinăului și spre Aeroport va fi temporar limitat. Anunțul a fost făcut de Primăria Chișinău, care a făcut referire la un demers al Serviciului de Protecție și Pază de Stat. Potrivit autorităților locale, în această perioadă la Chișinău vor ajunge președintele României, prim-ministrul Greciei și vicepremierul și ministrul Afacerilor Externe și Europene al Sloveniei.

Primăria Chișinău a anunțat că, în perioada 10 iunie (ora 08:00) – 12 iunie (ora 20:00), accesul persoanelor în unele locuri publice din capitală va fi temporar limitat. Primăria a adăugat că măsura este luată de poliție, în contextul vizitelor oficiale la Chișinău ale președintelui României Nicușor Dan, prim-ministrului Greciei Kyriakos Mitsotakis și vicepremierului și ministrului Afacerilor Externe și Europene al Sloveniei Tanja Fajon, care vor vizita instituțiile de stat ale Republicii Moldova. Astfel, conform autorităților locale, restricțiile vizează centrul orașului și arterele care fac legătura cu Aeroportul Internațional Chișinău.

Totodată, vor fi oprite lucrările de reparație a drumurilor, reparațiile rețelelor de apeduct și defrișările în zona acestor străzi. Fac excepție de la aceste restricții manifestările social-culturale care au fost anunțate în prealabil prin declarații depuse la Primăria Chișinău.

„Conducătorii auto sunt îndemnaţi să se conformeze cerințelor agenților de circulație, să manifeste răbdare și disciplină în trafic, fără abateri de la Regulamentul circulației rutiere”, se mai arată în mesajul Primăriei Chișinău.

Menționăm că președintele României Nicușor Dan va ajunge la Chișinău pe 10 iunie. La ora 15:10, președinții României și Republicii Moldova vor susține o conferință de presă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: